Gölyazı yolu sil baştan yenilendi

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehrin en varlıklı antik yerleşimlerinden olan yerli ve yabancı turistlerin yol uğrağı noktası Gölyazı’nın yolunu sil yeniden yeniledi.

Bursa’de raylı dizge, güreşçi köprüsü ve kavşaklar, eskimemiş yollar ve defa genişletme çalışmaları ile muvasala sorununa güzel çözümler getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bulunan yolları da henüz zinde hale vermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bursa’nın 17 ilçesini kapsayan icraat çerçevesinde İzmir yolu ile Gölyazı arasındaki 4 bin 300 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğindeki kere birlikte sil baştan yenilendi. Tarihi, Milattan Ilk 6’ncı yüzyıla büyüklüğünde uzanan ve şehrin yeryüzü varlıklı antik yerleşimlerinden olması cihetiyle hele hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Gölyazı’ya ulaşımın sağlandığı yolda 40 bin titrem kazı dolgu çalışması yapıldı ve 8 bin ton asfalt döküldü. Çalışmanın tamamlanmasıyla Gölyazı’ya erişim üstelik elan konforlu kuzuluk geldi.

“Tığ çalışmalar yapıyoruz”

Yolun açılışı nedeniyle planlı törende mütekellim Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Patal, söz verdikleri bire bir konuyu elan yerine getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Gölyazı’nın tarihe ve insanlığa servet olmuş ender bölgelerden biri olduğunu tamlayan Başkan Alinur Patal, Uluabat Gölü’nün zengin cins çeşitliliğine erbap olduğunun altını çizdi. Makro benzeri sulak kayran olması sebebiyle Türkiye’üstelik esirgeme altına alınan 12 ramsar alanından birisi olduğunu ifade fail Başbuğ Eskişehir Taşı, Uluabat’ın Gölyazı gibi ayrımsız değere avlu verdiğini dile getirdi. Gölyazı’nın gündüz ve doğanın iç içe geçtiği eşsiz yerlerden biri olduğunu anlatan Başbuğ Eskişehir Taşı, “Büsbütün sit alanı olan kesim, tarihi mirasın büyük izlerini taşıyor. Büyükşehir Belediyesi namına Gölyazı’nın cazibesini çoğaltmak için elimizden mevrut çalışmaları yapıyoruz. Biz icraat yapıyoruz, birileri de bizim yaptığımız icraatların yanına kamyonlarını bırakıp fon veriyorlar. Bizler kol adına taş taş koymanın hesabı içerisindeyiz. Adanın tamamında elan ilk yaptığımız icraat çerçevesinde granit, parke, bordür döşemeleri gerçekleştirilmişti. Bu çalışmalar toplamda 47 bin metrekarelik alanda yapıldı. İlave adına kayran çevrelerine ferfoje lavabo imalatları, kent mobilyaları kabilinden tensikat yaptık. Gölyazı cadde ve sokak temel taşı aranjman uygulama işi çerçevesinde, Cumhuriyet Caddesi üzerinden başlayarak bamyatarlası alanına kadar 3 bin 330 metrekare mikrogranüllü parke taşı ile kaplama ve bordür imalatları yapıldı” dedi.

“Çalışmalarımız bitmeme edecek”

Büyükşehir Belediyesi çarkıt başkanı Recep Altepe döneminde BUSKİ yoluyla altyapı çalışmaları başlatılarak 2018 yılında tamamlandığını hatırlatan Komutan Alinur Aktaş, 4 sayı ilerleme istasyonu ve 6,2 kilometre tefeyyüz hattı yapımının gerçekleştirildiğini, 17 kilometre lağım döşemi şebeke imalatı yapıldığını söyledi. Son yerine Gölyazı’dahi 4 kilometre uzunluğundaki angajman önünde çalışmaların tamamlandığını tamlayan Başkan Magnezit, “4 kilometrelik yolumuz 8 metre kadar yapıldı. Icraat çerçevesinde burada toplamda 40 bin metrekare parke taşı, 7 bin 43 metrekare saf granit taşı, 30 bin 460 metrekare mikronlu parke taşı, 2 bin 326 metrekare normal taş, 3 bin 380 metre bordür, bin 700 metreküp beton imalatı yapıldı. Nöbet çalışmamız asfalt, otokorkuluk, gidiş geliş bel levhaları, iz çalışmaları bile karışma oluşmak için bütün 41 milyon 500 bin TL’ye mal oldu. İlk günden itibaren farklı imalatlarla gelişigüzel dahi kestirmece 88 milyon TL civarında harcama yapıldı. Helali kalburüstü olsun. Gölyazı’daki kadınların çalışmalarına iri tevakki etmek duyuyorum. Yapacağımız değişik çalışmalarla ilkbahar aylarından itibaren buraların hareketleneceğini bilcümle bu arada göreceğiz. Bursa envestisman isteyen tıpkısı site. 17 ilçedeki kamu enfrastrüktür çalışmalarında, asıl arterlerde, yeşil alanlarda biz varız. Bizim derdimiz, heyecanımız var. Irtibat ve beraberlik içerisinde sili kabilinden gecemizi gündüze katarak çalışıyoruz. Yapılan güzellikler Nilüfer’e, Bursa’ya yapılan güzelliklerdir. Çalışmalarımız artarak devam edecek. Güzel iyi olsun” diye konuştu.

Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, Büyükşehir Belediyesi’nin halkın tıpkı talebini henüz adına getirdiğini belirtti. Bursa’nın bayağı tıpkısı site olmadığını, tıpkı dünya devletinin özeti olduğunu rapor fail Esgin, “Bursa istihdamın, ekonominin şehridir. Bursa ayrımsız zamanda turizm şehridir. Kış, inanç, kültür, termal ve doğa turizmini bu şehirde yapabilirsiniz. Gölyazı bu anlamda Bursa’nın, Türkiye’nin ve dünyanın incisi konumundadır. Serencam dönemde altyapıdan üstyapı kadar umum ihtiyaçlarını karşıladık. İzmir yoluna bağlanan kat amacıyla birlikte çokça irade vardı. Hizmetlerinden hava Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Alinur Eskişehir Taşı’a teşekkür ediyorum. Bizler kol yerine bakım siyaseti yapıyoruz. Halkımızın gönlüne dokunarak yöntem yapıyoruz. Türkiye’nin genişlik güzel şehri Bursa amacıyla çalışmaya devam edeceğiz. Yeni yolun okşayıcı olmasını diliyorum” dedi.

Bursa Mebus Muhammet Yararlı Okumuş, Bursa’nın yekpare bölgelerine olduğu kabilinden Gölyazı’ya birlikte akıbet 20 yılda hizmet yağmuru yağdığını söyledi. Altyapıdan üstyapıya kadar her konuda Gölyazı’nın çehresinin değiştirildiğini anlatan Ziyalı, hizmetlerinden yağlık Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Komutan Alinur Denizköpüğü’a teşekkürname etti. Ülkeye hizmeti olmayanların yapılan hizmetlere birlikte kama olduğunu ifade fail Ziyalı, daha iyicene bir Bursa ve Türkiye için birlik engellemelere karşın çalışmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

Nilüfer Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, dünyanın çıktı bayağı bire bir köye dönüştüğünü, ülkelerin ve şehirlerin herhangi bir alanda rekabet içerisinde olduğunu söyledi. Imdi şehirlerin, ilçelerin ve mahallelerin bile büyüklük kalkınmasına katkı sunabildiğini tamlayan Özarslan, halkın doğruluk ettiği refaha ulaşması üzere yöneticilerin mecmu enerjisiyle çalıştığını tabir etti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yatırımların bile bunun sunu iyicene örneği olduğunu dile getiren Özarslan, Gölyazı turizminin gelişmine yıpranmamış yapılan konforlu yolun büyük yardım sağlayacağını anlattı.

Gölyazı Mahalle Muhtarı İbrahim Mecnunca, tarihi ve konumu itibariyle Türkiye’nin ve Bursa’nın majör tıpkı değeri olan Gölyazı’ya yapılan hizmetlerden dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürname etti.

Konuşmaların arkası sıra Büyükşehir Şehremini Alinur Lüle Taşı ve protokol üyelerinin kurdele kesimiyle Gölyazı yolu hizmete açıldı. Başbuğ Aktaş ve beraberindekiler daha bilahare mahalle halkıyla biraraya gelerek arkadaşça etti. – BURSA

Share: