Hareket bölgesine yardım seferberliği sürüyor

Zonguldak, Bolu, Karabük, Kocaeli, Bartın ve Düzce’dahi hazırlanan yardımlar, “asrın felaketi” Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen iki depremden etkilenen bölgelere gönderiliyor.

Bölgeye revan müzaheret ekiplerinin talebi üzerine Zonguldak’ta harekete güzeşte Alaplı Muhtarlar Derneğince, 52 köy ve mahallelerden gelen odun ve kömür, sınırlanmış iş yeri önünde depolanarak iki tıra yüklendi.

Dernek başkanı Mithat Mandater, AA muhabirine, vatandaşların bölgenin yakacak ihtiyacının karşılanması amacıyla adeta seferberlik başlattığını söyledi.

“Talih yerine nazik tıpkısı şiddetli içerisindeyiz.” diyen Mandater şunları kaydetti:

“Devletimiz tam imkanlarıyla teyakkuzda. İhtiyaçlar giderilmeye çalışılıyor, yaralar sarılmaya çalışılıyor. Bizim bölgede olan arkadaşlarımız var, madencilerimiz var. Onlarla görüşüyoruz, onlar bize alelhusus müstacel yakıt ihtiyacı olduğunu söylediler. Biz bile bunu Kaymakam Bey ile paylaştıktan sonraları köy ve mahalle muhtarlarımızla ve halkımızla bile paylaştık. Odun ve kömür köylerimizden geliyor. Şu esas büyüklüğünde iki tır yükledik. İhtiyaç olan yerlere Kaymakam Satış’in bilgisi dahilinde göndereceğiz. Tığ alay malay Türkiye’yiz, bu yaraya umar olabilirsek ne mutlu bize.”

Mavera yandan Zonguldak Mesleki ve Teknik Rum Lisesince deprem bölgelerinde kullanılmak amacıyla odun sobası üretimine başlatıldı.

Öğretmen ve öğrenciler marifetiyle üretilen sobalar, depremlerden etkilenen illerdeki depremzedelere ulaştırılacak.

Bolu

Bolu’dan yer sarsıntısı bölgesine 5 günde 128 tır, 78 kamyon ve değişik büyüklükte 32 araçla daha müzaheret malzemesi gönderildi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, yer sarsıntısı bölgesine yardımlar sürüyor.

Sahadaki kontrol ve istirdat çalışmalarına korumak üzere bölgedeki açar ve personele eklenmiş namına 47 şalter, 23 hisse senedi makinesi ve 85 personelin elan bölgeye gönderme edildi.

Ayrıca vatandaşların yardımları 17 Temmuz Spor Salonu, AFAD’ın Civril Mahallesi’ndeki deposu ve Bolu Valiliği önündeki müzaheret çadırlarında toplanarak tasnif edildikten sonraları bölgeye gönderiliyor.

Seben Belediyesince başlatılan yardım kampanyası kapsamında da ilçeye bağlı bazı köylerin sakinlerince pişirilen 14 bin bazlama ve köy ekmeği Malatya’ya ulaştırıldı.

Bartın

Bartın’de bağışlanan montgomer, bot, ezik, ellik kabilinden kışlık kıyafetlerin yanında battaniye, bala bezi ve maması, temiz gereç, azık kolisi, tüplü katalitik sobalar tırlarla depremde etkilenen illere gönderiliyor.

Akçalı köyünde oluşturulan depoda toplanan müzaheret malzemeleri, burada görevlilerce tasnif edilerek kolilere yerleştiriliyor.

Taşıma ve intizam çalışmalarına öğrenci ve vatandaşların bile yardım sunduğu depodaki yardım malzemeleri tırlara yüklenerek deprem bölgesine uğurlanıyor.

Mavera yandan Bartın OSB’de nesiç sektöründe neşelilik gösteren aksiyon insanı Asillik Aydınlık, bölgeye Bartın ve İstanbul’daki fabrikalarında üretilen battaniye, polar üzere ürünler gönderdi.

Düzce

Düzce Üniversitesince (DÜ) hareket bölgesi üzere hazırlanan ihtiyaç malzemeleri bölgeye ulaştı.

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde kontrol kurtarma faaliyetlerine katılan ekibin yanlarında getirdikleri azık ilkin gelmek için asıl gerekseme malzemeleri depremden etkilenenlere dağıtıldı.

DÜ kampüsünde hazırlanan 1 tır su de kıyamet bölgesi başvurmak üzere yola artık.

Gölyaka ilçesinde ise Ilçe, Uray, siyasi parti temsilcileri, STK üyeleri, öğretmenler ve Diyanet görevlilerinden oluşan kadro, sadık ahzüita durumunda oluşturulan müzaheret cem merkezine getirilen gerekseme malzemelerini tırlara yükleyerek bölgeye gönderme ediyor.

AFAD, Gölyaka Kaymakamlığı ve Gölyaka Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonuyla orman köylülerince hazırlanan 200 ton odun ve 20 soba bölgeye gönderildi.

Öte yandan Yığılca ilçesinde dallı güllü Yağmur, Elif ve Mücahit Iyi kardeşler kumbaralarında biriktirdikleri paralarını depremzedelere bağışladı.

İlçe Müftüsü Seyhan Özsoy’a biriktirdikleri parayı konfirmasyon eden ayrıntılar, “Yaşananları görüyoruz. Kardeşlerimize biriktirdiğimiz paraları verdik.” dedi.

Özsoy ise çocuklara teşekkürname ederek Kült Yavru dergisi bergüzar etti.

İlçeye mecbur 39 karye ve 4 mahalleden ise depremzedelerin ısınma ihtiyacı için bölgeye odun sevkiyatı yapıldı.

Karabük

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Safranbolu Kurnaz Komando Er Eğitim Bilimi Eşkal Komutanlığı personeli, Hatay’dahi güven ve kamu düzeninin sağlanması üzere önlemler alıyor.

Ayrıca askerler, depremden etkilenenlere yardım malzemeleri üstelik ulaştırıyor.

Karabük Kızılay afet deposundan de 1080 Kızılay çadırı kıran bölgesine yapmak amacıyla yola çıktı.

Kocaeli

Taşmak Ahali Eğitim Merkezi Müdürlüğünde kursiyerlerce dikilen çocuk kıyafetleri, sarsıntı bölgesine varmak amacıyla Taşmak Kaymakamlığı Sosyal Teavün Müdürlüğüne teslim edildi.

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Caferi Uçucu Koca, depremzedelere değme soy desteği vermeye çalıştıklarını belirterek “Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz, STK’lerimizle tek canevi yerine yardımlar topluyoruz.” ifadesini kullandı.

Share: