Hazne ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Katarakt, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı aktif yürütme kabiliyetiyle soylu erki ve toplumsal namına yükselen ülkelerden birisi, diplomasinin merkezi, yiğitlik duyulan şanlı aynı küresel aktör olduğunu söyledi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürüyor.

CHP Grubu adına konuşan Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, dış tecim açığının tarihi bir rekor gedmek üzere olduğunu belirtti. Strüktürel reformların üretimi artırabileceğini söyleyen Kuşoğlu, öte yandan Cumhuriyet Altını tarihinin yer nazik içtimai göz projesine Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bütçesinde ehliyetli tahsisat ayrılmadığını öne sürdü.

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) “tek doyurucu olmadığını ve utandırıcı bir kuruma dönüştüğünü” kanıt eden Kuşoğlu, Sermaye Piyasası Kurulundan “yöntemsizlik kokuları geldiğini” savundu.

Kuşoğlu, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin değişik benzeri nazır profili çizdiğini; güler yüzlü ve çok mütekellim ayrımsız nazır olduğunu belirterek, “Bu tarzınız münteha amma bu söylemler, icraat, bu yöntem… Berbat oldu budun. Epistemolojiyi dahi anlamadılar. Seçime büyüklüğünde bu gelişim harcama amma seçimden sonra bu politikalarla Türkiye felaketle yüz yüze dirimsel. Seçim ekonomisi olur fakat rastgele şeyin ötelendiği, sorunların çözülmediği bir ekonomi olanaksız. Seçimde ki kazanırsa kazansın, bu şekilde Türkiye kazanamaz.” ifadelerini kullandı.

İktidarın önceliği enflasyonla mücadeleye vermesi gerektiğini söyleyen Kuşoğlu, “Para Şişkinliği, vatandaşı ezmektir. Bu, vatandaşın ve toplumun enflasyon tarafından öldürülmesidir. Bu sosyal anlamda toplumun çöküşüne çevirici oluyor.” şeklinde konuştu.

Kuşoğlu, Icra Vekili Nebati’ye “Elinizde balaban aynı meblağ Türk lirası olsa pekâlâ değerlendirirdiniz?” sorusunu yönelterek, “Ben döviz kabul etmek istemiyorum, almadım üstelik şimdiye kadar. Fonlara falan yatırıyorum. Yüzdelik 85 pahalılık var, bankaların vereceği nema yüzde 15-16. Ben gelirimi şüphesiz Türk lirası namına koruyacağım? Seviye korumalı mevduat hesabıyla üstelik vatandaş tasarruflarını devam ettiremiyor. Türk lirası adına tasarrufu bitmeme ettirmek amacıyla tek alan bırakmadınız. Türk lirasıyla artırım yapılamıyorsa enflasyonla dövüşmek de gibi değil.” dedi.

Vekil Nebati’ye güler yüzlü tarzını devam ettirmesini öneren Kuşoğlu, “Ancak maliye bakanlarında tıpkı cesamet duruşu olmalı. Bu de yiğitlik vermekle olur.” sözlerini gider etti.

“Cari açığımız sene böylece 50 milyar doları geçecek”

İYİ Parti Ekip Başkanvekili Erhan Uz, 2023 yılı bütçesinin, DOĞRU Öğür’nin veda bütçesi olduğunu ve adeta bir göçük bıraktığını savundu.

Vekil Nebati’nin söylemlerini anımsatan Idareci, “Yatırımcı, piyasalar çırağ koymak istiyor. Sağlam gerekçeler söylerseniz yatırımcı ayağını denk alır, işine gücüne bakar.” diyerek konuştu.

İktidarın, Türkiye’deki şişkinlik verileri namına dünyadaki pahalılık verilerine dikkati çektiğini söyleyen Maharetli, “G20’deki önce 14 ülkenin enflasyonunu alt alta toplayın, bizim enflasyonumuz onlardan daha faziletkâr.” dedi.

Becerikli, iktidarın, hesaplı verilerdeki başarısızlıklar üzere mazeretler sunduğunu savunarak, Türkiye Ekonomi Modeli’nin aynı enflasyonla mücadele modeli olmadığını belirtti. Kankızıl, Rusya- Ukrayna Savaşı’nın bağıra bağıra geldiğini ancak Türkiye’nin gereken önlemleri almadığını sav ederek, “Akan açımız yıl böylece 50 bilyon doları geçecek. Erke fiyatları düşmezse cari açıkça zahir düşürülecek?” ifadelerini kullandı.

Kırat korumalı yatırım sistemini eleştiren Maharetli, mavera yandan Biçim Bankasının rezervinin olmadığını savunarak, “Mal politikası de yok. Türk lirasının değerini nasıl koruyacaksınız?” sorusunu yöneltti.

Elindeki grafiği gösteren Yırtıkça, “Sayın Icra Vekili ‘Hiç amma on paralık kimseyi enflasyona ezdirmedik’ dediniz amma zenginlik kaybı arasında. Kavim çokça sıkıntıda.” dedi.

“Sizin programınız patronlara yaradı”

HDP Grubu hesabına meze düzlük Diyarbakır Mebus Garo Paylan, mizahın, siyaseti yumuşattığını fakat acı dağ dahi gülümsettiğini dile getirdi.

“Milyonlarca bala okula açgözlü gidiyor.” ifadesini kullanan Paylan, “Tanrısız ve adaletsiz politikaları sürdürüyorsunuz. Sayın Bakan, sizi vicdanınızla hesaplaşmaya çağırıyoruz. Çocuklarımız iş bozuklukları gösteriyor. Uyguladığınız düzenin adı, yabanıl anamalcılık. Bu düzende yüzdelik 1 zenginleşir, gabi artan sefalet ortamında tamam.” değerlendirmesinde bulundu.

Meskenet sınırının 25 bin liralık, minimal ücretin ise 5 bin liralık olduğunu belirten Paylan, minimal ücretlilerden oluşan 4 nefis bir ailenin bu sınırın altında mutabık olmak zorunda kaldığını belirtti.

Vekil Nebati’nin içinden geçenleri söylediğini ifade eden Paylan, “Sizi takdir ediyorum. Epistemolojik tutum modelinin kime çalıştığını itiraf ettiniz, hakikati söylediniz. Sizin programınız patronlara yaradı.” görüşünü savundu.

Paylan, Türkiye’nin sefalet endeksinde birinci olduğunu öne sürdü ve bunu “iktidarın madalyası” namına nitelendirdi.

İktidarın, döviz kuruna daima müdahale ettiğini söyleyen Paylan, “Erdoğan’ın baskısıyla bu sistemi sürdürüyorsunuz. Aynı sınıflarda okuduk, ‘ben doktorum.’ diyorsunuz. Amma olgun literatüründe böyle bire bir herkes namevcut. Bu vahşi kapitalizmdir. ya bu sistemden vazgeçin evet da ricat edin sayın Icra Vekili.” dedi.

“Türkiye’nin önü yalınlık”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanvekili, MHP İstanbul Saylav İsmail Faruk Katarakt, azık arz güvenliği üzerine toptan düzeyde yaşanan damarı bozuk gelişmelere karşın Türkiye’üstelik temel azık ürünleri tedarikinde ve sevk zincirinde benzeri dava yaşanmadığını kaydetti.

Bu süreçte Avrupa karışma birçok ülkede erke krizi ile karşı karşıya kalınırken Türkiye’bile erke alanında yapılan eke yatırımlar, yerel kaynaklar ve ithal ülke çeşitliliği ile sağlanan arz güvenliği yardımıyla gelecek kış erke sorunu yaşanmasının beklenmediğini ifade fail Aksu, devletin, global erke piyasalarındaki anormal yükselişleri vatandaşlara yansıtmamak üzere natürel gazda yüzde 80, elektrikte ise birinci kademede yüzde 50 sübvansiyon sağladığına meni etti.

Aksu, küresel ölçekteki gelişmeler ve karşılaştırmalı değerlendirmelerin Türkiye ekonomisinin giderek güçlendiğini ve yürek kazandığı gösterdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalıcı olarak, istihdam dostu, sürdürülebilir tıpkı tahaccüm ortamını ihdas etmek, aylakçılık ve yoksulluğu kesmek, gelir dağılımını elan adil kuzuluk haberdar etmek, enflasyonu kalıcı şekilde zir yok etmek, istihsal ve ihracatın dış alım bağımlılığını azaltarak rakiplik gücü faziletli benzeri istihsal ekonomisi bina etmek, dünyada Türk malı markalı ve patentli ürünleri elan yaygınlaştırmak öncelikli garaz ve beklentimizdir. Hususiyet normlarında, vergilemede ve bürokratik işlemlerde yatırım üzere gelişigüzel bakımdan öngörülebilir, muvazeneli ve emin bir düzlem oluşturulması, domestik ve yabancı yatırımcı üzere bütünüyle kurumsal hale mevrut benzeri envestisman ortamının kurulma ettirilmesi arzumuzdur.”

Türkiye’nin enerji, eriştirme, keyif, eğitim ve ayrıksı bir nice alanda yaptığı dünya çapındaki yatırımlarla fazlalık taraflı ayrıştığını, rakiplik üstünlüğü sağladığını tamlayan Katarakt, “Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı etken yürütme kabiliyetiyle ki hangi derse desin soylu erki ve sosyal yerine yükselen ülkelerden birisi, diplomasinin merkezi, güven duyulan büyük tıpkısı global aktördür. Parçalanmamış bunlar dikkate alındığında Türkiye’nin önü kilitsiz küreksiz, Türk milletinin geleceği aydınlıktır.” şeklinde konuştu.

“Siyah gözlükleri çıkartın”

SELIM Fırka Grubu hesabına konuşan Manisa Saylav Maksat Aydemir, toptan hesaplı gelişmeler ile Türkiye’nin serencam dönemde yaşadığı inatçı olayları sıralayarak, bu mesail yaşanmasına karşın IMF’nin Türkiye’nin tahaccüm beklentisini pozitif yönde revize ettiğine dikkati çekti.

Kişi başı milli gelirdeki artışa belen fail Aydemir, satın alma paritesinde dahi Türkiye’nin kudretli bir konumda bulunduğunu belirtti. Muhalefetin, iktidarın başarılarını ölçüm etmediğini ancak vatandaşın herhangi bir şeyi gördüğünü anlatan Aydemir, ihracatta rekorlar kırıldığını kaydetti. Akan açığın, enerji maliyetleri zımnında arttığını anımsatan Aydemir, cari açığı kapatmak için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi.

Gaye Aydemir, ara sıra Avrupa ülkelerindeki yüksek gaz maliyetlerine dikkati çekerek, “Türkiye’bile gaz 0,31 avro. Bu, mikro gelirli vatandaşlarımızın yanı sıra olduğumuzun fena hâlde benzeri örneği değil mi? Bunları ayn ardı ederek ‘vatandaşları ezdiriyorsunuz’ eylemek, hükümetimize yapılacak sunma nazik haksızlık. Bizler yüzde 1’in değil herkesin birlikte tıpkı hükümetiz.” değerlendirmelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin cesim başarılara imza attığını rapor eden Aydemir, Erdoğan’ı cümle acun takdir ederken muhalefetin bu konuda olumlu tıpkı söylemde bulunmadığını belirtti.

AK Öğür’li Aydemir, Türkiye ekonomisinde liyakatli bir gidiş olduğunu belirterek, “Akla Yatkın rakamları verin, kötümser resim çizmeyin. Yağız gözlükleri çıkartın dahi Türkiye’nin vazıh olduğunu görün.” dedi.

Eğitim, keyif ve toplumsal arkalama harcamalarının bütçe içerisindeki paylarının arttığını kaydeden Aydemir, bütçenin tamam vatandaşların bütçesi olduğunu dile getirdi.

Share: