Icra Vekili Aristokrat: “Ayın 12’sinde, Düzce depreminin sene dönümünde saat 18.57’de hareket ve mutluluk tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Mutluluk genelinde gerçekleştirilecek, ‘Çök-Katakulli-Tutun’ ve Tahliye Tatbikatı öncesi açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bu sene, ‘Afet Manevra Yılı’nı bağlamak amacıyla bu ayın sonu itibariyle toplam 94 bin tatbikat yaptık. Ayın 12’sinde, Düzce Depreminin sene dönümünde saat 18.57’de bire bir hareket ve devlet tatbikatı gerçekleştireceğiz” dedi.

Devlet genelinde 12 Kasım 1999 Düzce Depreminin yıl dönümde gerçekleştirilecek, Sarsıntı Yadigâr ‘Çök – Künde – Tutun’ ve Tahliye Tatbikatı öncesi, sıkı genelindeki Yüreklilik ve Yurtlar Umumi Müdürlüğüne merbut yaklaşık 2 bin 97 binada 850 bin kişinin katılımıyla hareket tatbikatı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun katılımıyla Cebeci Şehir Kız Öğrenci Yurdu’nda saat 21.00’bile başlatılan tatbikatta öğrencilere yer sarsıntısı anında neler yapılması gerektiğini dayalı bilgiler verildi.

” Türkiye, afetle ilgili herkesin yapacağı görevi hatırlatan planları sağlamaktadır”

Manevra sonrası açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Türkiye; lazım afetlere hazırlık, icap simultane, öncesinde ve sonrasında yapılabilecekler üzerine sivil yahut resmi bütün unsurları harekete geçirebilecek herkesin yapacağı görevi hatırlamakta, hem da planlar çerçevesinde bunu sağlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

“Dünyada bu konuda bildirme önde gele ülkelerden birisiyiz”

Türkiye’nin manevra üstüne avangart ülkeler arasında geldiğini belirten Bakan Soylu, “Dünyada bu konuda sunma önde gele ülkelerden birisiyiz. Yemeden Içmeden kendimiz amacıyla değil, etrafımızdaki coğrafya için da amade olan ayrımsız Türkiye fotoğrafı çiziyoruz. Geçen yıl ‘Afet Terbiye Yılı’ydı. 56 milyon vatandaşımıza ulaştık. Bu yıl, ‘Afet Tatbikat Yılı’nı tahsis etmek amacıyla bu ayın sonu itibariyle mecmu 94 bin tatbikat yaptık. Türkiye’da ilk defa yapılan tatbikatları gerçekleştiriyoruz. Seçkin kıran ve manevra bizi değişik ayrımsız şeylere hazırlıyor. Çap kendisine bizim yapmamız gereken vatandaşlara arz mürebbi bilgileri yüklemek, onları hatırlatmak ve vatandaşlarımızın aynı kıran simultane ne yapması gerektiğini çocukluğundan itibaren öğrenebileceği benzeri anlayışı ortaya koymaktır” ifadelerini kullandı.

“Düzce Depreminin yıl dönümünde saat 18.57’bile tıpkısı hareket ve ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz”

Mutluluk genelinde gerçekleştirilecek tatbikata yönelik hazırlıkların bitmeme ettiğini nâkil Icra Vekili Soylu, “Ayın 12’sinde, Düzce Depreminin sene dönümünde saat 18.57’dahi benzeri zelzele ve ülke tatbikatı gerçekleştireceğiz. Burada, Türkiye’deki tamam yurtlarda kısaca 2 bin 97 binada 850 bin mektepli. Etkin ve yöneticilerle birlikte tıpkısı tatbikat yapıyoruz. Afetlerle ilişik altyapılarımızı hazırlıyoruz. Üniversitelerle gelişim birliklerimiz sonuna kadar devam ediyor. STK’ları akredite ediyoruz. Amme kurumları, sendikalar yahut sivil topluluk taharri istirdat üzere hepsinin tıpkı afette ne bölgede nerede fariza alacaklarını sıralama etmiş durumdadırlar” şeklinde konuştu.

“Tığ, olayın evvel sıcaklığında hep alay malay sahada milletimizle gelişigüzel gelmek istiyoruz”

Devletin temas cins durumda halkının yanı sıra olduğunu hatırlatan Nazır Soylu, “Gelişigüzel özdek bir adımla başlar. İnşallah bunu bütün beraber gerçekleştireceğiz. Gelecek nesillerimize bırakacağımız miraslardan birisi dahi afat karşısında pekâlâ davranacağımızdır. Şüphesiz elan sonraları ahali birliğiyle akım edeceğimizdir. Bir Vakitler afetlerde mikrofonlar insanlara uzatıldığında önce eksiksiz, ‘Nerede bu devlet’ olurdu. Cumhurbaşkanımızın yönettiği bu ülkede ise ‘Cenabıhak bu devletten razı olsun’ denildi. Bir Vakitler devletin yöneticileri görüngü soğuyunca giderdi. Oysa biz, olayın geçmiş sıcaklığında bütün birlikte sahada milletimizle gelişigüzel başlamak istiyoruz” dedi.

Kasapoğlu: “Bu tatbikatlardaki ana amacımız bu bilincinin var olması ve bu süreçlerin yönetimine yönelik bir hazırlığın ve tecrübenin söz konusu olması”

Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise kamu ülkede tıpkısı afete tedbir anlayışı monte etmek istediklerini kaydederek, “Bu tatbikatlardaki anne amacımız bu bilincinin var olması ve bu süreçlerin yönetimine yönelik bir hazırlığın ve tecrübenin söz konusu olması. Özellikle 2022 yılı hepinizin malumu tatbikatlar yılı olarak car edildiği için bildirme kapsamlı tatbikatı dahi Türkiye’nin yurtlarında gerçekleştirmek bu dolaşma nasip oldu. Hele seferberlik takkadak yurtlarımızdaki öğrencilerin ihtar alarmı ile alay malay benzeri hazırlık süreçleri ve bu süreçleri sonrasında yapılması gerekenler çok etraflı tıpkı eğitimle gerçekleşti ve özellikle ateş ve farklı durumlara yönelik yerine doğrusu var olan tatbikatlar ve bunla ilişik tedbirlerimizde hep söz konusu” şeklinde konuştu.

“Süreci yöneltmek temas şeyin başında geliyor”

Yapılan tatbikatların önemine değinen Vekil Kasapoğlu, “Hele öğrencilerin ve yurtlarımızda ki mesai arkadaşlarımızın bu konuda kim bilinci ve bu süreçlere hazırlığı o ajanda dönüştürmek açısından ciddi bire bir öneme topluluk ve bugünkü ‘Çök fırıldak ve tutun’ uygulaması ile gelişigüzel bu kalburüstü aynı tatbikatla birlikte Tanrı esirgesin böyle benzeri durumla karşılaşıldığındaki süreç yönetimi daha maharet ve henüz kolayca sağlayacak. Depremden tevakki etmek ayrımsız kıyamet bilinci ve bu bilince sahip olmak soğukkanlılığı ve süreci evirmek seçkin şeyin başında geliyor. İnanıyorum ki bundan ahir çalışmalarımızda içişleri bakanlığımızın AFAD’ın öncülüğünde bu bilinci bütün kıpırdak destekleme üzerine gayretlere devam edeceğiz” ifadelerine meydan verdi.

Manevra öncesi Cebeci Kent Kız Mektepli Yurdu’nda brifing toplantısı yapıldı. Programda Adana, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri ve Van’de kâin öğrenci yurtlarıyla aktif angajman kuruldu. Programda Icra Vekili Soylu ve Kasapoğlu’nun yanı sıra İçişleri Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, Ankara Valisi Vasip Mecnunca ve AFAD Başkanı Yunus Sezer meydan aldı. – ANKARA

Share: