Icra Vekili Ersoy: Rüçhan erek maksimal sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak

Vekil Ersoy: Öncelikli meram maksimum sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Hars Yolu Festivalleri’nin maliyetine ilişik, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim öncelikli hedefimiz azami sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak. Kök sıkıntımız yok. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden da çokça dokunaklı sağlık elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin bire bir kısmını haddinden fazla bayındır aynı şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Teşrinievvel’dahi başlayacak ‘Payitaht Firez Yolu Festivali’ne ilgilendiren Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’birlikte düzenlenen tanıtım programına katıldı. Bu yıl Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında planlı etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Firez Yolu Festivallerimiz dahilinde bu yıl 5 ilimizde dangadak; çok elan etraflı, haddinden fazla henüz makro etkinliklerimizle vatandaşlarımıza benzersiz aynı firez tekellüm deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’birlikte 16-25 Ilkgüz arasında düzenlediğimiz Troya Hars Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Mistik Saz Festivalimiz üstelik 22 Ilkgüz’bile başladı, 30 Ilkgüz’e kadar bitmeme edecek” diyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ ÜSTELIK ORTAYA KOYACAĞIZ’Nazır Ersoy, uluslararası aşçı kıymetlendirme sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi hazırladığı seçki karşı, “bu arada ayrımsız ayraç açarak anlatmak isterim ki Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi namına hazırladığı antoloji da İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Ekim’da törenle açıklanacak. Sonuçları bizler de heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında üstelik ayrı ayrı etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI DÜZ ALACAK’Vekil Ersoy, Hükûmet Merkezi Firez Yolu Festivali’nin ise Millet ve çevresinde gerçekleşeceğine meni ederek şöyle konuştu: “Başkent Ekin Yolu Festivalimiz, Ankara büyüklüğünde köklü ayrımsız geçmişe cemaat olan Budun semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düzlük 4,7 kilometrelik bire bir güzergah üzerindeki 70 ayrımlı noktada gerçekleşecek. Curcuna, 500’den fazla etkinlikle Ankaralıları ve mekân illerdeki sanatseverleri, 5 bine andıran artist ile buluşturacak. Başkentin hars ve musahabe adası CSO Ada Ankara, Süper Film Yıldızı Ajda Pekkan’dan dünyaca ünlü yıldız sanatkâr Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını tam dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a büyüklüğünde birbirinden altın sanatçıların konserine aile sahipliği yapacak. CSO ve Kerem Çoksesli Korosu, Alman besteci Carl Orff’un ölümsüz eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Festival bünyesinde Ankara’nın başşehir oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine üstelik değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Payitaht Firez Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Teşrinievvel arasında Diyarbakır dahi katılacak. Diyarbakır Uğur Hars Yolu Festivali, 2 binden fazla sanatçının katılımıyla, 500’den aşkın etkinliğe familya sahipliği yapacak. Bu komütatör ile şimdiden müjdesini isnat etmek isterim ki gelecek yıl mart ayında, İzmir’dahi bulunan tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nı tıpkısı ekin ve konferans kompleksine dönüştürmüş yerine hizmete anahtar ve peşi sıra dahi nisan ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi dahi ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni de gene Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz devir 8 şehre erişmiş olacağız önümüzdeki sene; amma 1, 2 şehir daha ekleyeceğiz. Önümüzdeki sene hedefimiz 10 şehir olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki herhangi bir vatandaşımızın kültür zenginliklerine erişmesi amacıyla çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz üstelik var; ama etkinliklerin çoğu tamamen ücretsiz ve halka vazıh” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Bakan Ersoy, festivallerin maliyeti üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim öncelikli hedefimiz azami sayıda insanımızı kültür ve sanatla buluşturmak. Cins sıkıntımız bulunmayan. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden da çok yavaş dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin tıpkısı kısmını çokça rahat tıpkı şekilde kullanabiliyoruz. Ekin ve sanatta markalaştığınız ahit turizm açısından rakiplerinizle fazlalık şekilde ayrışıyorsunuz. Kültür ve sanat etkinlikleriniz sizin turizminizi birlikte çekicilik noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça dahi daha çok turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki gaz sorununun Türkiye’ye gelen seyyar sayısına sıkıntı yazar etmeyeceği sorusuna ise Bakan Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim amacıyla balaban olan; siz seyyar çekmek istiyorsanız 2 lime sırrı var bunun. Tıpkı tanesi; haddinden fazla alçak tanıtım yapacaksınız, 2’ncisi mevrut turiste çok gani hizmet atfetmek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece gelen turist herhangi bir güzeşte sene artar” diye niteleyerek konuştu.Moskof ödeme sistemi ‘Mir’ karşı ilgilendiren celal kurumlarının çalıştığını belirten Ersoy, Rus turistin nakit getirme üstüne bire bir sıkıntısı olmadığını, Rus turistin nakit masraf de yapabildiğini ifade etti. Turizm verileri karşı ise Ersoy, “Henüz önce 42 milyon olan seyyar sayımızı 47 milyon olarak rötuşlu ettik. Şu dakika rezervasyonlarımız çok dolgunca gidiyor. İnşallah bu hedefi da sene sonuna akilane yukarı akıllıcasına düzeltilmiş edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: