İnternetten hastalık taharri hastalığına dikkat! Eksper insan uyardı

Siberkondri, internete tabi ve obsesif insanların yakalandığı ayrımsız hastalık. Sağlıklarıyla ilişkin endişeleri olanların bu konudaki bilgilere yankılanmak üzere internette tekrarlayıcı biçimde ve uzun müddet araştırı yapmaları ile tanımlanan siberkondrik hastalığı konusunda ehlivukuf psikolog Tülinay Seçme, uyarıda bulundu. Temas, kişilerin internette takıntılı bir biçimde esenlik biçimi araması sonucu bu tıpkı döngüye dönüşüyor ve sağlık anksiyete etken oluyor.

“TIBBA KARŞI GÜVENSİZLİK OLUŞUYOR”

Siberkondri, internetten geçici çor olduğunu açıklayan Seçme, kişilerin internette takıntılı bir biçimde hıfzıssıhha araması sonucu bu benzeri döngüye dönüşüyor ve esenlik anksiyetesine faktör olduğuna ilgi çekti. Sekin, “Çünkü orada bulduğu bilgilerin esasta doğru olduğunu düşünüyor ve takıntılı aynı biçimde sağlıklı aramaya başlıyor. Siberkondrik şahıslar yaptıkları araştırmada zarfında bulundukları duruma canlandırma koymaya çalışabiliyorlar. Bu bile internetten buldukları bilgilerle kendilerini otama etme yoluna büyüklüğünde gidebiliyor ve tıbba karşı bir güvensizlik oluşmasına, doktor hastalanmış arasında tıpkı güvensizlik oluşmasına amil olabiliyor. Esenlik anksiyetini karşıt yönde etkiliyor” dedi.

“İNTERNETİN DİLİ YOKTUR”

“Sağlık enformasyonunun sayısal ağlarda afiyet alanında ehlihibre olmayan kişilerin içerik üretmesine etken olabiliyor” görüşünce bulunan Seçkin, “Örneğin YouTube kanalları veya oluşturulan bloglar, toplumsal iletişim araçları grupları da buna dahil. Bunlar gerçekte muhteva ürettiklerinde zarfında olan vukuf kirlilikleri, insanlar anksiyete yaşadıklarında o bilgiler akıllıca olmasa bile yaşadığı kaygıdan dünya istemeden olsa oradan içerikleri alıp uygulayabiliyorlar. Bu üstelik afiyet durumlarının kötüye gitmesine etmen oluyor. Şurası bilmekte yarar var. İnternet taharri motorları bir sayrılarevi evet da doktor değildir. Klavyede birkaç tık sonucu sizi gelişmemiş sürede tıpkı derinti bilgiye boğabilir. İnternette bu noktada herhangi bir testin, bire bir laboratuvar uygulamasının olmaması dahi kebir. Tıpkısı şekilde sizi anlayamayan internetin dili yoktur. Sevecenlik göstermez. Sizin elinizi tutamaz, sizinle birlikte üzülemez. Duygularınızı gelişigüzel şekilde anlayamaz, sizinle duygudaşlık kuramaz. İnternetin hakeza ayrımsız dili yoktur” diyerek konuştu.

“BIRICIK MADDE ÖNYARGILARINI TATMİN DEMEK”

Temas, internettin bu noktada tıbbi bilgelik noktasında çokça fazla emniyetsiz olabildiğin ve abes benzeri anksiyete artışına birlikte faktör olabildiğini kaydetti. Zaman Zaman birlikte doktorların yargısını sorgulayabilme noktasına gelebildiğini rapor fail Değme, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu noktada hastalıktan daha riskli hastalıkların tanısını insanlara koyabiliyor. Bu da internet aramalarında kişileri gücük sürede bilgiye boğup siberkondiriyi tetiklemesine etmen olabiliyor. Bununla ait şöyle tıpkı bilimsel araştırı yapılmış. Amerika’birlikte 2012 yılında Pew Araştırı Merkezi’nde insanların yüzdelik 35’i internetten bulduğu tıbbi tanımları araştırmış. Takkadak bunların yüzde 41’ine gerçeklik tanılama konulmuş. Yüzdelik 2’si hekimlerin kendisini kısmen doğruladığını söylemiş. Yüzdelik 57’sine ise kavisli kişileştirme konulmuş. Şayet keyif hezel konusuysa her 100 tahminden 59’unun kavisli ya birlikte kısmen hatalı olması kabul edilebilir tıpkı ebat değildir. İnternetteki şahıslar size verdikleri bilgiden sorumlu değildir. Bu bilgilerden sorumlu olmayabilirler ya dahi o şekilde davranabilirler. Ama eşhas internetten kontrol yaptığında yaptıkları yegâne molekül özlük dolay yargılarını inandırıcı olmak oluyor. İnternet gelişmemiş sürede bir nice bilgiye boğduğu için insanların işine daha cılız gelebiliyor.”

Share: