Isparta’da doğayı kirletenler atıklardaki parmak izlerinden tayin ediliyor

Isparta Inanma Müdürlüğü ekiplerince, umuma engelsiz alanları kirleten şahıslar atıklardaki pus izlerinden tespit edilerek haklarında adli muamelat başlatılıyor.

Olay Yeri İnceleme ve Asayiş Bölüm Müdürlüğü ekipleri, kentte ahenktar adına mesire alanları, dini mekanlar, mezarlıklar ile otopark ve bahçelerdeki şişeler ve plastik bardaklardan parmak izi alıyor.

Parmak izi tespiti gerçekleştirilen kişilere “çevrenin kasten yahut taksirle kirletilmesi” ve “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar ita” suçlarından adli işlem yapılıyor.

“Yeşil Isparta Tabiat Dostu Şehir” sloganıyla hesaplı pratikte analizleri alınan atıklar, Isparta Belediyesi ekiplerince temizleniyor.

Olay yeri İnceleme Büro Müdürü Komiser Sinan Akdeniz, AA muhabirine, kentteki adli olayların çözümü dışında çevreyi kirletenlerin tespitinin da yapıldığını söyledi.

Çevreyi kirletenlerin tespiti çalışmalarının paydaş kurumlarla titizce bitmeme ettiğini belirten Akdeniz, “Içki şişeler, sigara izmaritleri, plastik bardaklar, plastik şişelerle mekân kirletiliyor. Vatandaşlarımız, çevrenin kirletilmemesi konusunda bilgilendiriliyor. Yaz aylarında içki ve bir malzemelerin coşkunluk çıkarması de engelleniyor.” diye konuştu.

Share: