İzmir Depreminde Hayatını Kaybeden Yurttaşlar Anıldı

İzmir’birlikte 30 Ekim 2020’üstelik meydana gelen depremde hayatını kaybeden 117 vatandaş, düzenlenen törenle anıldı. Depremin ikinci yılında sunu çok hasar düzlük ilçelerden Bayraklı’daki ihtifal töreninde ruh yoğun anlar yaşandı. Kaybolma yakınlarına ve depremzedelere seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bu birey bedende durdukça yanınızda olmaya bitmeme edeceğim” dedi. Bayraklı Şehremini Başkomutan Sandal ise “Depremzedelerden yurt vergisi alınmamalı, ihtiyaçları büyüklüğünde cesaret verilmeli, rezerv alandaki konutlar vakit kaybetmeden depremzedelerimize ilişkin olmalı” diyerek konuştu.

İzmir, 30 Ilk Teşrin depreminin ikinci sene dönümünde kayıplarını andı. Depremde yaşamını yitiren 117 hayat amacıyla, depremden en çok etkilenen Bayraklı’da zaman anma töreni düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla planlı törene, Başkan Tunç Soyer’in beraberinde CHP Umumi Başkan Yardımcısı Yüksel Katmerli, CHP Tümen Meclisi (PM) Üyesi Inhina Hazar Çelik, CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Tığ ve Atila Sertel, Bayraklı Belediye Başkanı Başkumandan Sandalet, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, divan üyeleri, İzmir Depremzedeleri El Birliği Derneği (İZDEDA) Başkanı Haydar Özkan, depremzede aileler, siyasi parti, dernek ve odaların temsilcileri katıldı.

DUALAR OKUNDU, KARANFİLLER BIRAKILDI

Yâd programı, depremde hayatını kaybeden 117 can için Kur’an-ı Bonkör okunması ve ölenler amacıyla dua edilmesiyle başladı. Henüz sonra Bayraklı Hasan Büyük Yücel Parkı’ndaki Hareket Anıtı’na karanfil bırakıldı. Başbuğ Soyer, burada zayi yakınlarıyla tıpkı araya geldi. Yâd programı çerçevesinde 30 Ilk Teşrin Zelzele Anıtı alanında, hayatını kaybedenler amacıyla banak dahi döküldü.

Başbuğ Tunç Soyer, hayatını kaybedenlerin acısını bibi yaşadıklarını belirterek, “Bu şehri mukavim hale aktarmak üzere bilimsel çalışmalar yürütüyoruz. 33 bin 100 binanın deprem karnesini çıkardık, 60 bin civarında binanın hareket karnesini intikal etmek amacıyla çalışmaya bitmeme ediyoruz. Haddinden Fazla zer hocalarım Türkiye tarihindeki yer iri yer bilimsel çalışmayı yürütüyor. İzmir’in yeraltının fotoğrafını çekiyorlar. Tığ, depremden önceki Zelzele Dairesi’ni kurmuş benzeri belediyeyiz. Umarım Türkiye’nin seçme durumunda yaşayan vatandaşlarımız, yerel yöneticilerimiz bu hassasiyeti gösterirler. Yer Sarsıntısı olmasını beklemeden tedarik almak üzere reçete üretirler” dedi.

“DAYANIŞMA VE UMUDUN KORUNMASI GEREKİYOR”

Başbuğ Soyer, depremin ardından oluşturulan dayanışmaya değinerek, “Tesanüt, umudu büyüten benzeri öz. O dönüş da gördük. Türkiye’nin hiçbir durumunda İzmir’deki dayanışma örneği görülmemiştir. Depremden 30 aktarılma sonra, çadırda dallı güllü tek vatandaşımız kalmamıştı. 30 günden bilahare herkesin başını sokacağı tıpkı kayran bulabilmiştik. Uzundere’da 224 konutu bir kamer ortamında dair döşeli ağıl getirdik. Hilton’un 380 odasını açtık. Ayrımsız Kira Bir Yuva Kampanyası’yla belki Türkiye’nin bildirme şişman kampanyalarından birini yaptık. Hep bunları iftihar etmek amacıyla anlatmıyorum. Bunlar gibi. Dayanışmayla ilaç çıkarmak kabil. Bu coğrafyada bu arada yaşıyoruz. O nedenle birbirimize kol angıç örtmek zorundayız. Bizi ayıran sebeplerden çok henüz aşkın birleştiren amil var. Bunu aklımızdan çıkarmamalıyız” diye niteleyerek konuştu.

“KREDİYİ ONAYLAMADILAR, VATANDAŞLARIMIZI MAĞDUR BIRAKTILAR”

Depremzedeler için geliştirdikleri Umum Ev projesiyle ilgilendiren bile mütekellim Soyer, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızı öz evlerinin müteahhidi haline getiriyoruz. Nasıl? Amme gücünü kullanarak. Belediyelerin imkanlarını kullanarak, müteahhit karını ortadan kaldırarak. Büyükşehir Belediyesi’nin eksiksiz kapasitesiyle vatandaşlarımızın en akıllıca koşullarda öz evlerini yapmasına imkan yaratıyoruz. Ayrımsız bayağı sitemi bellemek mecburiyetindeyim. Acun Bankası’ndan 4 maaş aynı say sonucunda 344 milyon dolarlık, 5 sene ödemesiz, 25 sene vadeli tıpkısı krediyi çıkarmıştık, 6 bin orta hasarlı ve az hasarlı binanın inşaatında kullanılmak amacıyla. Hangi yazık ki o krediyi kullandırtmadılar ve onaylamadılar. Vatandaşlarımızı mağdur bıraktılar. Buradan da bu sitemimi yeniden ifham etmek istiyorum. Şikayet emreylemek üzere konuşmuyorum. Şikayet gitmek bizim işimiz değil. Tığ, kâin koşullarda henüz fazlasını zahir yaparız, bunun derdindeyiz. baştan sona, sonuna büyüklüğünde, bu birey bu bedende durdukça sizin yanınızda durmaya bitmeme edeceğim. Tek kimsenin kuşkusu olmasın. Sonuna kadar elimden hangi geliyorsa yapacağım.”

KOMUTAN SANDAL: DEPREMZEDELERDEN TAŞINMAZLAR VERGİSİ ALINMASIN

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal ise şişman acının ikinci yılında hayatını kaybeden 117 kişiyi tutku ve rahmetle andıklarını belirtirken, depremzede yurttaşlardan yurt vergisi alınmaması; gelişim, cesaret ve değişik alacak kolaylıkları üstüne üstelik bindi bulunulması gerektiğini dile getirdi. Çekince alanda yapılan konutların takkadak depremzedelere tahsis edilmesini talip Sandal, şunları söyledi:

“Acılarımızı tekrarlamanın anlamı bulunmayan ama halen beklentilerimiz devam ediyor. Şayet depremzedelerin derdine çare olacaksak bir binanın riziko durumunun elde çekiçle değil ilmî olarak belirlenmesi gerekir. Bu tespitin sonucunda, DASK üzerine vatandaşların ne kadar mağdur olduğunu birlikte görüyoruz. Depremzede yurttaşlarımızın geçmiş döneme ilgili taşınmazlar vergileriyle ait, tığ vatandaşlara beyanat etmiyoruz ama yasal olarak kabul etmek zorunda kalacağız. Yetkililerden, depremde engel görmüş yurttaşlarımızın eski döneme ilgilendiren vergi borçlarının alınmamasını arzu ediyoruz. Biz, üzerimize sakıt yükü sırtlanmaya hazırız. Ayrıca ihtiraz alanda yapılan konutlar, kesinlikle ve kesinlikle depremzede yurttaşlarımıza verilmelidir. Bu konuda da Belde Şehircilik yahut AFAD’ın açıklama yaparak vukuf kirliliğini ortadan kaldırmasını istiyoruz. Yaşadığımız acıları dindirmenin yolu, toplumsal sorumlulukların namına getirilmesiyle olur. Tığ, Karadeniz’deki facia bölgesinde, eroin kazasında atılan adımları sonuna kadar destekliyoruz. Amma aynı desteklerin Bayraklılı yurttaşlarımıza bile tanınmasını talep ediyoruz. Kazanç muafiyetinden ihtiyaç olan krediye, iş imkanından kullanılmamış göz desteğine kadar mecmu yurttaşlarımıza bindi olunmasını istiyoruz. Depremzedelerimize, iki yılı ödemesiz, 18 yıl liyakatsiz faizle ihtiyaç olan krediyi verin ve bu yaranın sarılmasına bütün gelişigüzel bindi olalım. Tığ, bugün olduğu üzere erte üstelik gelişigüzel koşulda İzmir Büyükşehir Belediyemizle alay malay sizinle olacağız, yanınızda durmaya bitmeme edeceğiz.”

İZDEDA Başkanı Haydar Özkan de CHP’li rüesa Bronz Soyer ve Serdar Sandal’a desteklerinden ortalık teşekkür etti.

Uzmanlar ve ilgili patika odalarının temsilcileri ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kenti dirençli hale tebliğ etmek amacıyla yaptığı çalışmaların önemine işaret etti.

Bayraklı Belediyesi de yer sarsıntısı sırasında yıkılan 7 apartman ve şehir ile Doğançay Mezarlığı’nın önünde bölüm boyunca pilav ve banak hayrı yaptı.

Share: