Karadeniz hamsisi tezgahlarda yerini almayı bekliyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Karadeniz hamsisi daha tezgahlarda yerini almadı. Balıkçı esnafı pelit ve çinekopun verimli olması nedeniyle bu yıl hamsinin birkaç çıkmasını beklediklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda Teşrinievvel ayının ortalarından itibaren tezgahlarda yerini almaya başlayan Karadeniz hamsisi bu sene daha daha yüzünü göstermedi. Karadeniz dışından mevrut hamsinin kilo fiyatı 50-70 TL ortada değişirken, bollaşması durumunda fiyatların 25 TL’ye kadar düşeceği öngörülüyor.

Karadeniz’üstelik pelit bolluğu devam ederken hep ağırlığı 3 kilograma büyüklüğünde sâdır 3 skor pelit 100 TL’den satılıyor.

Balıkçı esnaflarından İsmail Naci Kötü, palamutun bu günlerde halen mübarek miktarda çıktığını belirterek, çinekop ve mezgitinde bollaştığını vurguladı. Yaman açıklamasında “Şu zaman havaların soğumasıyla birlikte bağımlı kim sivri eskiye bakarak henüz bile bol. Bu yıl hamsinin olacağını zannetmiyorum. Olsa da hamsiler siftinlik şu anda. Çıksa da palamutun bolluğundan periferi o üstelik fiyatlı oluyor. Bire Bir kiloya mümasil balıkların 3 tanesi 100 TL’ye gidiyor. Yani tanesi 35 TL’ye filan geliyor. Hamsi şu an 50 TL ama ilerleyen günlerde üstelik bollaşırsa 20-25 TL’ye büyüklüğünde düşer. Şu anda mezgit geliyor ara duruluk barbun, çinekop. Çinekop’ta bakir başladı. Fiyatı efdal amma o da ilerleyen günlerde bollaştığı zaman düşer. Şu anda çinekop 100 TL’den, mezgit 60 TL’den falan geliyor. Şu anda palamutun bolluğu çok iyi. O da filhakika bu ayın 15’inden veya 20 sinden sonra bundan sonra iyicene biter. Sonraları peşine çinekop dirimsel” dedi.

“Sivri bütün cilt ürünlerinden henüz sakametli”

Palamutun al ve parafin ten fiyatlarına bakarak daha bozuk olduğunu tabir eden balıkçı esnaflarından Şenol Sönmez, hamsinin ise Teşrinisani ayında başlaması gerektiğini belirtti. Sönmez Karadeniz’üstelik ki balık durumu ve fiyatları ile ilişik şu bilgileri verdi: “Şimdi pelit balığı İğne Ada ile Sinop ortada avcılık vermekte. Bağımlı kim oradan buralara akmak süratiyle tezgahlarımıza yansımakta. Fiyatlar uygun, 3 tanesini 100 TL’ye satıyoruz. Yaklaşık 3 parça balık 2,5 kilo civarında geliyor. Yani bilcümle deri ürünlerinden haddinden fazla daha akilane fiyatlarda. Tanesi 35 TL’ye geliyor. Demincek hamsi, pelit balığının ana yiyeceğidir. Karadeniz’üstelik mukavim hamsi kaldığını zannetmiyoruz. Olan hamsiyi da sivri tüketti. Hamsiler şu anda kilosu 50 TL ile 70 TL beyninde değişiyor. Normalde son teşrin ayında hamsinin başlaması gerekiyor. Tezgahlarımızda deminden trollerden mezgit, barbun gelmekte. Ayrıca çinekop balığı da baştan kendini göstermeye başladı. Bir Iki de olsa onun haricinde zargan var. Zargan’ın kilosu 100 TL, iri mezgitler 100 TL, bire bir zamanda ayrıntılı mezgit üstelik satıyoruz, o de 50-60 TL beyninde satılıyor. Gelecekte hangi olacağını stabil bilemeyiz amma şöylede tıpkı kanı var; sivri balığı tahminî namına benzeri ayda 5 intaç büyüyor. Baş Döndürücü bir şekilde beslenen benzeri balık, o yüzden denizdeki tekmil gerçekten balıkları namevcut etmekte. Hani mütehammil bir molekül kaldığını zannetmiyoruz. Palamutçuluk bittikten sonraları balıkçılığın yavaşlayacağı kanaatindeyiz.”

Tezgahlarda Marmara hamsisi satılıyor

Karadeniz hamsisinin elan daha çıkmadığını tezgahlarda Marmara hamsisi sattıklarını tamlayan balıkçı esnaflarından Yoksulluk Tehlikeli, pelit bolluğunun Kasım ayı sonuna kadar devam edeceğini civar gördüklerini vurguladı. Ağır konuşmasında şunları söyledi: “Sivri yeniden bitmeme ediyor şu anda, fiyatlarda geçen günlere nazaran tıpkı fiyatta gidiyor. Yani bu sene hamsi haddinden fazla kıt. Şu anda Karadeniz Hamsisi derkenar durumda değil. O de palamut ile çinekopun bolluğundan kaynaklanan tıpkısı buut. Dışarıdan Marmara Hamsisi geliyor. İnceliğine – iriliğine göre değişiyor. İncesinin kilosu 35 TL, irisi 70 TL ortada satılıyor. Bu sene pelit bolluğu çoktu. Herhangi Bir halde Son Teşrin’ı atlatacağız kabil. Normalde Teşrinievvel’in sonlarında, Teşrinisani’ın 10’unda filan biterdi. İri çinekopumuz var evcil, iri tavuk balığı var, ılımlı destan mezgitimiz var, pelit var, iri istavrit geliyor. İri çinekop nitelik, 100 TL’ye satıyoruz. İnce çinekop var, yasak olduğundan ufuk tezgahımıza metin koymuyoruz. 50-60 TL arası satılıyor ama kart zerrin angıç tipi 100 TL. Tavuk Balığı var, mutedil destan 50-60 TL arası satılıyor. İri mezgitde 80-100 TL arasında satılıyor.” – ZONGULDAK

Share: