Karadeniz’de sivri avcılığının 15 bölüm daha sürmesi bekleniyor

Karadeniz’dahi kâh bölgelerde hamsi yüzünü göstermeye önceden, benzeri zamanda pelit avcılığı bile devam ediyor. Mevsim başından itibaren bereketli miktarda avlanan palamudun yaklaşık 15 aktarılma daha süreceği durum ediliyor.

Karadeniz’in vazgeçilmez lezzeti hamsi sezonuna yaklaşılırken bazı bölgelerde zaman zaman tezgahlarda kendini göstermeye başladı. Pelit avcılığı ise mevsim başından beri bol miktarda ve muttasıl şekilde sürüyor. Uzmanlar ve balıkçılar ise palamudun kestirmece 10 ila 15 dönüş elan avlanacağını anlayış ediyor.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı Prof. Dr. Osman Samsun, kestirmece 1.5 aydır sivri balığının verimli miktarda avlandığını ve kötümser yerine tüketiciyle buluştuğunu kaydetti. Samsun, “Elan geçmiş zamanlarda palamudun henüz bir iki avlandığı ve daha yüksek rakamlarla satıldığını biliyoruz. Sivri balığı barhana eden tıpkı balık. Yağmurların yağması özellikle bu balığın kıytırık boylardayken bir lahzada büyümesini, 300-500 gramlardayken 1 kiloya ulaşmasını sağlıyor. İklim değişiklikleri bilcümle Karadeniz’deki ürünlere kimi zaman inatçı etkilemesine rağmen haddinden fazla şükür bu yıl yağmurların yağması ve Karadeniz ekosistemine ulama sağlayabilecek besin maddelerinin nehir ve ırmaklardan Karadeniz’e gelmesi sonucunda palamut balıklarının bereketli beslendiklerini, derinti oluşturduklarını ve bol avlandıklarını görüyoruz” diye konuştu.

“10-15 periyot henüz süreceğini aritmetik ediyoruz”

Prof. Dr. Samsun, “Tekneler şu dakika Gün Batısı Karadeniz’dahi avcılık yapıyor ve koskocaman miktarda balık yakalıyor. Bunun 10-15 gün elan süreceğini anlayış ediyoruz, akabinde hamsiyi bekliyoruz. Pelit olduğunda hamsi bir iki tamam diye niteleyerek anadan görme aynı ümit var, amma buna rağmen palamudun akabinde hamsi de özlenen bir lezzet adına sofralarda yerini alacaktır diye düşünüyoruz” dedi.

Balıkçı Ahmet Ongun ise bu sezonun bereket ve artağanlık içinde geçtiğini dile getirerek, “Hep vatandaşlarımız palamuda doymuş oldu. Yaklaşık 15-20 bölüm henüz avlanmayı sürdürür. İlk baştaki kadar olmasa üstelik gene de iştiyak var. Tezgahlarımızda şu anda mezgit, istavrit, çinekop, sarkan, lüfer, pelit var, kabil mübarek” şeklinde konuştu.

Sinop’ta balık tezgahlarında palamut 20-25 TL’den satışa sunuluyor. – SİNOP

Share: