Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü kutlandı

Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü törenle kutlandı.

Valilik önündeki program, Vali ve Belediye Komutan Vekili Türker Sahipsiz ile 14. Mekanize Sancak Komutanı ve Garnizon Komutanı Tugay Hakan Tunç’un Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından el oyunları gösterisi izlendi. Karslı aşıkların türkü söylediği programda, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterhane üstelik “Ölürüm Türkiyem” ve “Çırpınırdı Karadeniz” eserlerini çaldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü konuşma salonunda devam eden programda, “Geçmişten Günümüze 102. Yılında Gazi Kars’ın Kurtuluş” konulu konuşma düzenlendi.

Kars Valisi ve Uray Başbuğ Vekili Türker Sahipsiz, yaptığı konuşmada, bugünün, Kars’ın ezansız ve bayraksız olamayacağını, esaret altında yaşayamayacağını yekpare dünyaya zar ettiği majör ayrımsız devir olduğunu söyledi.

“Bugün yüce Türk bayrağının Kars Kalesi’ne çekmesiyle gazi Kars’ın boyunduruk zincirlerini kırarak vatan toprağının tıpkısı parçası olduğu gündür.” diyen Gariban, tarihi sayımsız destanlarla süslü Küçük Asya coğrafyasının, dünyanın sunu pahalı toprakları olduğunu belirtti.

Gariban, “Asya steplerinden yola çıkılarak, Ani’nin fethinden bu yana bin yıldır gelişigüzel karışı için dokunaklı bedeller ödenmiş, önünde içki sunulan, fert verilen yurt topraklarıdır.” ifadesini kullandı.

Kars’ın, sahip olduğu konuşu, kültürel, siyasi, önemli değerlerinin yanı sıra, tarihte üstlendiği rollerle bile ülkenin sunma koca bölgelerinden biri olduğunu dile getiren Bikes, “Kars’ın kurtuluşu, düşmana karşı topyekün savaş veren Türk halkına dahi iri moral olmuştur. Milli savaşım döneminin önceki zaferlerinden olan Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşu, Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasındaki yeryüzü iri etkenlerden bile birisidir. ” diyerek konuştu.

Share: