Kentsel Dönüşüm Mağduru Osmaniyeli Yurttaş: “Susuz Kaldık, Evsiz Kaldık, Abes Kaldık”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Yeşilyurt Mahallesi’nde geçen yıl evleri kentsel transformasyon kapsamında yıkılan vatandaşlar kıygın olduklarını öne sürdü. Mahalle sakinlerinden Cumali Yozan, “30 bin lirayla tığ nereye varabiliriz? 30 bin liralık yiyeceğe mi, giyeceğe mi? Öncelikle tıpkı çerge alamıyorsun bin 500 liraya. 5 metrekare benzeri keçe, bin 500 liraya alamıyorsun. Evimiz geçen sene yıkıldı, bibi bize meydan tahsis ettikleri yok. Susuz kaldık, evsiz kaldık, boş kaldık” dedi.

Osmaniye’nin Yeşilyurt Mahallesi’nde sabık sene başlatılan kentsel transformasyon kapsamında ara sıra evler yıkıldı. Evleri yıkılan bazı vatandaşlar, kıygın edildiklerini tez etti.

“ASKERLİĞİMİ YAPMIŞIM, OYUMU KULLANMIŞIM; VATANDAŞIM YAHU, BENİM HİÇ HAKKIM BULUNMAYAN MU”

67 yaşındaki Bayram Cebbar, “32 seneden beri burada oturuyoruz. Cıvıltı aboneliğimiz, akarsu aboneliğimiz, evimizin sigortası, kaskosu seçme şeyi var. Bilmiyoruz hangi olacak? Demincek yıkıldı, yıkılıyor, yıkılacak. Verdikleri parayla birlikte… Parayı kendilerine verelim, bize aynı yer göstersinler. Namevcut, imkanımız namevcut. Bu yaşta ne yapabiliriz? Ego 65 yaş aylığı alıyorum, eşim engelli aylığı alıyor; bin 500’er liradan 3 bin lira servet. Yememize yetmiyor kim ne yapalım? Yapacak çaremiz namevcut. İlk biçilen değer 77 bin 818 teklik 80 kuruş. Demin de diyor ki ‘180 bin liralık’ diyor, bilmiyoruz artık. Bütünü kendilerinin olsun. Bize bire bir düz göstersinler. Ben, nereye gideyim? Bu mânialı eşimi alıp üstelik ne yapayım? Askerliğimi yapmışım, oyumu kullanmışım; vatandaşım yahu, benim hiç hakkım namevcut mu? Yurttaş değil miyim?” dedi.

“ÇOLUK ÇOCUK ÇOK DİYE BİZİ DIŞARI ATTILAR”

İbrahim Yozan ise “Evimizi yıktılar, bizi çirkin ettiler. ‘Eve kira’ dediler, tığ da kiraya tuttuk. gençler çok diye niteleyerek bizi hariç attılar… 7 lime çocuğum var, beni sokaklara attılar. 50 bin liranın değeri nedir? Ben, benim arsamı istiyorum, evimi istiyorum. Ben deminden nereye gitsem, ev tutuyorum beni sokaklara atıyorlar. ‘Kalabalıksın.’ Nereye kaçayım? Çocuğum var, elini öper, ekol zamanı geldi, okula gönderemiyorum. Rezil oldular, kenef oldular. Niçin? Ev bulunmayan, yurdum bulunmayan, nereye gitsin? 3 bin liraya andıran römork aldım, o bile akıyor; yağmurda basık oldum, berbat oldum” diye konuştu.

“BEN EVİMİ İSTİYORUM”

Mağdur bambaşka benzeri yurttaş, “Bizim evlerimizi yıktılar. Elimize 30 bin teklik dünyalık verdiler. Bizim füru okula gidemiyor, okumuyor. İşten geliyoruz biz, cağ bulunmayan, su namevcut. Anca perişanız burada tığ. Bu baraka süresince biz üşüyoruz. Bizi yerlerimizden attılar, gücümüz yetmiyor, yer alamıyoruz. Biz, bizim yerimizi istiyoruz. Onlar bize 30 bin liralık verdiler, o parayı ego kalın kafalı veririm yani. Benim yerimi ansız versinler. Evimi da yıktılar, ego evimi istiyorum” dedi.

“SUSUZ KALDIK, EVSİZ KALDIK, YERSİZ KALDIK”

Perişan olduklarını dile getiren Cumali Yozan ise şöyle konuştu:

“Evlerimizi yıktılar, bilcümle gördüğünüz arkamız viraneye döndü. Çoluğumuz çocuğumuz barakaya sığınıyor ama yağmurda hangi yapacağız? Banyomuz bulunmayan, suyumuz yok. Çocuğumuzu ayrımsız cağ ettirmeye hakkımız namevcut mu bizim? Çocuklarımız üstelik okula bitmeme etsinler. Nısıf okulda artan çok oldu bizim torunlar. Bu büyüklüğünde insan çöp tenekesi halde. Bittabi kim bu 30 bin lirayla biz nereye varabiliriz? 30 bin lira yiyeceğe mi, giyeceğe mi? Öncelikle bir oba alamıyorsun bin 500 liraya. 5 metrekare aynı çerge, bin 500 liraya alamıyorsun. Evimiz geçen yıl yıkıldı, hala bize düzlük tahsis ettikleri bulunmayan. Susuz kaldık, evsiz kaldık, boş kaldık. Arkamda iki bitirme evimiz vardı, 30 bin teklik mülk verdiler. Ki aldıysa bunları anlayışsız gelsin ki kayran mi verecek bize, aile mi verecek, hemencek gelsin bunları yapsın.”

“KENTSEL INKILAP ORADA RUHLU İNSANLARIN SAHN STANDARTLARINI ARTTIRMAK İÇİN YAPILIR”

Kentsel dönüşüm üzerine mütekellim mimar Haydar Aktürk, “Kentsel tahavvül adı altında burada vatandaşlara kâin binalarının karşılığında bedeller ödenmiş, bu insanlara dahi ‘Gidin ayrıksı yerlerde evler kurun’ denmiş. Ama gördüğümüz kadarıyla kimse benzeri yere gidememiş. Sunulan paralarla bir şeyler ayırmak olabilir değil. Kentsel dönüşümün mantığı şudur; şehrin budaklı yerlerindeki sorunları bağışlamak, baştan imar planı beğenmek ve buradaki insanların hanay standartlarını yükseltmektir misyon. Ama burada, buradaki insanların hayatlarını arttirmak şöyle dursun daha çok mağdur edilmiş. Çoğu, gördüğünüz üzere, çözüm bulamadığı üzere çadırda kalıyorlar. Çözülmesi gereken sorunlar var burada, mağduriyetler var burada. Bu mağduriyetlerin giderilmesi geçişsiz” dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Kentsel dönüşüm yeri detaylar

Hezel Cebbar

İbrahim Yozan

Bire Bir vatandaş

Cumali Yozan

Haydar Aktürk

Share: