KIRIKKALE – Dron ile ekilen ve ilaçlanan çeltik tarlalarında hasat sürüyor

Kırıkkale’dahi dron ile ekimi ve ilaçlaması yapılan çeltik tarlalarında hasat telaşı başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, AA muhabirine, çeltik üretilen 28 ilden birisi olan Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde ekim yapıldığını söyledi.

İlçedeki çeltik tarlalarında dron ile 530 dönümde ilk teşrin, yaklaşık 4 bin dönümde ilaçlama yapıldığını ifade fail Yılmayan, gelecek yıl kamu çeltik tarlalarını dron ile grup ilaçlamayı hedeflediklerini belirtti.

Bu yıl ürün beklentilerinin faziletkâr olduğunu dile getiren Yılmaz, “Dekar başına ortalama 800 kilogram im bekliyoruz. 5 bin 200 dekarda kısaca 4 bin titrem çeltik üretimi olacağını düşünüyoruz. Bu yıl üreticimiz modern yöntemlerle teşrinievvel yaptı. Bu, hem üreticimizin maliyetini düşürüyor hem üstelik ürün miktarını müspet yönde etkiliyor. Biz bile çiftçimizle memnuniyetlerine şehadet ettik.” dedi.

Yılmayan, hasat edilen alanlardaki verim ortalamasının birlikte açıklayan çeltik fiyatlarının bile üreticiyi akıbet adım kıvançlı ettiğini söyledi.

Bölgede çıktı “Osmancık” ve “baldo” çeşitlerinin yetiştirildiğini anlatan Yılmaz, “Bu sene Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu’nun üstelik talimatlarıyla kullanılmamış çeşitlerin denenmesiyle ilişkin proje yapacağız. Üreticimizden da bu konuda murat olduğunu gördük antrparantez üreticilerimize mazot, matbu, sertifikalı nesil ve prim destekleri verilmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Dönümde 800-850 kilogram verim

Bu yıl Yeşilli köyünde dron ile 530 dönüm arazide çeltik ekimi fail rençper Hasan Hüseyin Yılmaz bile üreticiler yerine ellerinden geldiği büyüklüğünde teknolojiye fut uydurmaya çalıştıklarını anlattı.

Yılmaz, verimin sunturlu olduğunu belirterek, “Bu yıl dron ile tohumlama işlemi haddinden fazla güzeldi, bağdaşık şekilde serpme ağ işlemini yaptık. Sonraları ilaçlamalarımız başladı ve ilaçtan üstelik çokça karımız oldu. Şöyle ki dron bizatihi çalıştığı amacıyla attığınız çocuk veya çare yoğun gelmiyor. Bu nedenle yayın kaybı üstelik olmuyor. 5 kilogram ilacı 7 dönüme atarken, dron ile 10 dönüme yetiyor.” ifadelerini kullandı.

Yılmayan, güzeşte yıl dönümde sayı farkı 600 kilo verim aldığını, bu yıl ise hasat ettikleri tarlalarda 800-850 kilo işaret elde ettiklerini söyledi.

Yaş namına hasat yapıldığı için ara sıra bölgelerde dönümde bir tonu gördüklerine dikkati çeken Yılmayan, şunları kaydetti:

“Bütün hesaplamadık amma tahmini yerine söyleyebilirim dron sebebiyle kısaca yüzdelik 35 karım oldu. Dron yokken traktörlerde demir teker kullanıyorduk ancak iz haddinden fazla ezildiği üzere fellah çeltiğin içerisine çok aşkın kullanmak istemiyordu. O nedenle çok çok matbua veya tılsım atamıyor, atamadığı üzere de hastalık oluyordu. Fiyatlar üstelik güzeşte yıla göre haddinden fazla ongun.”

Share: