Kırıkkale ruzname haberleri: Kırıkkale’de öğrencilere simülasyon tırında zelzele eğitimi verildi

Kırıkkale’bile, Kıyamet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) deprem simülasyon tırında, öğrencilere yönelik sarsıntı eğitimi düzenlendi.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünce planlı program kapsamında, Kırıkkale Vukuf Lisesi bahçesine konuşlandırılan benzetim tırını ülfet etti.

İlk namına görevlilerce öğrencilere teorik ve pratik terbiye sunulan etkinlikte, simülasyon tırında Tekbıyıkoğlu ve öğrenciler için da Türkiye’de yaşanmış balaban depremlerin şiddetinde sarsıntılar canlandırıldı.

Vali Tekbıyıkoğlu, eğitimin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, hikmet ve tecrübenin hayatın seçkin aşamasında haddinden fazla nadir ve koskocaman olduğunu söyledi.

Acil aynı durumda ve kıran simultane bilginin hayati öneme eş olduğuna dikkati çekici Tekbıyıkoğlu, “Bugün burada aynı yer sarsıntısı takkadak hangi yapmamız gerektiğini ve ‘çök-akort-tutun’ yöntemini uygulayarak bütün bu arada yaşamaya çalıştık. Van’da meydana gelen 25 saniyelik depremi burada yaşadık amma 25 saniye tahminlerimizin çok daha ötesinde ince tıpkısı müddet olduğunu gördük.” diye niteleyerek konuştu.

Share: