Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi Maşrık Karadeniz’de ilk kez Rize’de açıldı

Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi Şark Karadeniz’birlikte ilk kez Rize’dahi açıldı

RİZE Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yoluyla Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi Gün Doğusu Karadeniz’üstelik ilk defa Rize’üstelik vatandaşların ziyaretine açıldı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Kat Başkanlığı tarafından Gün Doğusu Karadeniz’da ilk kez Rize’üstelik açılan Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi İsmail Kahraman Kültür Merkezinde vatandaşların beğenisine sunuldu. Açılışı yapılan sergide Ayasofya Vakfiyesi, Kudus Evkaf Defteri, el yazması Kur’an-ı Selek, Osmanlı dönemindeki Lazistan eyaleti tapu kayıtları ve mühürler ile 40 tarihi eserin fotoğrafı meydan alıyor.

“Arşiv işine bu büyüklüğünde ehemmiyet veren ecdadı ne büyüklüğünde iri rahmetle minnetle ansak azdır”

Serginin açılışında konuşan Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, sergiyi gezen vatandaşların çokça etkileneceğini belirterek, “Zaman bizim amacıyla haddinden fazla çalım donör aynı dönüş. Bu serginin açıldığı bir tane havza müdürlüğü sıfır iliz. Kuyud-ı Kadime, kadim devletimizin, bayrı milletimizin köklü, kurumsallaşmış, değme şeyin ispatı kalifiye tıpkı haddinden fazla arşivin mukayyet olduğu bir arşivdir. Kuyud-ı Kadime’nin ihtimal da çokça gerçekten bazen örneklerini görüyoruz. Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü’müz bugünkü faaliyetlerine dönüşmeden evvel devletimizin tekmil arşivinin kaydedildiği tıpkısı bölüm yaşadığı amacıyla seçme tür kaydı ve arşivlemeyi orada temin etmek mümkün. Bu sergiyi gezen herkesin çok etkileneceğini ve haddinden fazla manalı işporta olduğunu düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Kudüs’le ilişkin girişimleri olduğu ant şunları söylemişti, “Hiç alçalma etmeyin. Oranın seçme tip arşivi bizde’ dediğinde Kastettiği şeyler bunlardı. Kudüs’te ne nedir? Kudüs’bile ne kimindir, hangi neyi rapor paha? Hepsi döneminin kayıtları ile bizim arşivlerimizde kâin. Değiştirmeden Ayasofya’da ve ayrıksı değerlerde olduğu üzere. Dolayısıyla belgelik işine bu kadar önem veren ecdadı ne kadar büyük rahmetle minnetle ansak azdır” ifadelerini kullandı.

“Sergi takkadak Rize’dahi değil, Karadeniz bölgesinde ilk kez açıldı”

Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü’nde Belgelik Dairesi Başkanlığında uzman yerine etkin Mehmet Yıldırır, serginin Karadeniz’bile ilk defa açıldığını belirterek, “Kuyud-ı Kadime Arşivi Sergisi 600 yıllık Osmanlı’dan bugüne büyüklüğünde uzanan güzel ayrımsız kuruluş olan kurumumuzun arşivinde kâin en nadide eserlerden 25 tanesini Rize’ye getirdik. Sergimizin genişlik kızıl eserleri Ayasofya Vakfiyesi ve Kudüs Vakıflar Defteri replikasıdır. Tahminî 25 pare bile tablomuzda kâin belgelerimizin, defterlerimizin görüntülerinin vadi aldığı tablolar. Sergimiz burada 2 devir süresince yalınlık kalacak. Işporta çabucak Rize’üstelik değil, Karadeniz bölgesinde ilk defa açıldı. Müdürlüklerimizin organizasyonlarıyla bu bölgede ilk kez işporta düzenleniyor” şeklinde konuştu.

Share: