Latin Amerikalı liderlerden Lula bile Silva’ya seçme tebriği

BUENOS Latin Halkları Amerikalı liderler, Brezilya’bile planlı ikinci tur başkanlık seçimlerini kazanan sol görüşlü çarkıt Heybet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’yı tebrik kartı etti.

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez, Twitter hesabından Lula ile fotoğrafını paylaşarak, “Tebrikler Lula dahi Silva! Senin zaferin Latin Amerika tarihi için yeni ayrımsız zaman açıyor. Zaman başlayan bire bir umut ve gelecek dönemi. Burada birlikte çalışacağın ve halklarımızın bereketli yaşamı karşı iri hayalat kuracağın benzeri arkadaşın var.” ifadelerini kullandı.

Meksika Fehamet Başkanı Andres El Kitabı Lopez Obrador da toplumsal medya hesabından Lula ile fotoğrafını, “Lula kazandı, hümayun Brezilya halkı. Müsavat ve hümanizm olacak.” ifadeleriyle paylaştı.

Venezuela Reisicumhur Nicolas Maduro bile Twitter hesabından, “Bu 30 Ekim’de Lula’yı yıpranmamış ululuk başkanı kendisine seçen Brezilya halkının zaferini kutluyoruz. Yaşa hür, hükümran ve hür olmaya kararlı halklar! Zaman Brezilya’üstelik demokrasi galibiyet kazandı. Tebrikler Lula!” değerlendirmesinde bulundu.

Kolombiya Reisicumhur Gustavo Petro, toplumsal medya hesabından “Hoşnutluk Lula” paylaşımı yaparken, Şili Cumhurbaşkanı Gabriel Boric bile Lula’nın paylaşımını alıntılayıp, “Lula. Bahtiyarlık!” notunu paylaştı.

Bolivya Heybet Başkanı Luis Arce Catacora, Twitter hesabından, “Tebrikler kardeşim Lula, Brezilya’nın güzel başkanı! Zaferiniz demokrasiyi ve Latin Halkları Amerika’nın birleşmesini güçlendiriyor. Brezilya halkına barış, feyiz ve toplumsal türe amacında öncülük edeceğinizden eminiz.” temennisinde bulundu.

Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo birlikte, “Peru, Brezilya’nın seçilmiş celal başkanını, işçi, sendikacı, mücadeleci Lula’yı tebrik ediyor. Zaferi, Latin Halkları Amerika’nın birliğini ve içtimai adaletini yükseltmek üzere esastır.” değerlendirmesinde bulundu.

Ekvador Cumhurbaşkanı Guillermo Lasso, Twitter hesabından, “Brezilya Federal Cumhuriyeti Şevket Başkanı olarak seçilmesinden yağlık Lula dahi Silva’yı kutlama ediyorum. Demokratlık çerçevesinde, vatandaşlarımıza daha pir eyyam bulmak üzere ülkelerimiz arasındaki ülfet ve aksiyon birliğini güçlendirmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Uruguay Cumhur Reisi Luis Lacalle Pou de sosyal iletişim araçları hesabından, “Brezilya’nın berceste oran başkanı Lula’yı selamlıyoruz. Dünyaya peyda, modern aynı Mercosur amacıyla çalışmaya güveniyoruz. Tıpkı şekilde, çokça gür düet ilişkileri bitmeme ettirmeyi ve geliştirmeyi umuyoruz.” temennisinde bulundu.

Guatemala Cumhurbaşkanı Alejandro Giammattei, toplumsal iletişim araçları hesabından 2. tur şevket başkanlığı seçimini kazanan Lula de Silva’yı kutlayarak, “Seçim sürecine katıldıktan sonra bölgede demokrasiye olan bağlılığını teyit fail Brezilya halkını tebrik kartı ediyoruz. Guatemala’dan eskimemiş hükümete kalburüstü bir görev diliyoruz.” dedi.

Küba Celal Başkanı Miguel Diaz Canel bile Twitter hesabından Lula dahi Silva ile fotoğrafını paylaşarak, “Küba seni tebrik kartı ediyor, sevgili mevkidaşım. Pespaye yöntemlerle zaferini geciktirdiler ama halkın oyu ile kazanmanızı engelleyemediler. Sosyal doğruluk geri dönecek.” mesajını verdi.

Honduras Reisicumhur Xiomara Castro ise içtimai medyadan Lula ile çekilmiş fotoğrafını paylaşarak, “Tarihin bildirme muhafazakar güçleriyle mücadele etti ve Brezilya halkıyla beraber onları yendi. Latin Amerika, nesep tıpkı insancıl değiş ve kurtuluş sürecinde baştan doğuyor.” ifadesini kullandı.

Share: