NAZIR ERSOY EKIN YOLU FESTİVALLERİNİN AMACI HALKI FIREZ VE SANATLA HIZLI BULUŞTURMAK

BEYOĞLU Kültür Yolu Festivali, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla başladı. Bakan Ersoy Hars Yolu Festivallerinin asli amacı halkımıza hars ve sanatla çok daha hızlı ve abat tıpkısı şekilde buluşmasını temin etmek. Ama sonrasında üstelik düzenlendiği şehirlerin hars ve sanat faaliyetleriyle lansman yüzü almak. En enerjik şekilde özellikle Türkiye’da, sonraları dünyada tanıtımını tedarik etmek dedi.

İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Konya tevessül etmek amacıyla beş şehirde planlı ‘Türkiye Firez Yolu Festivallerinin önceki rotası olan ‘Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ bugün başladı. 1-24 Ekim tarihleri arasında devam edecek olan curcuna, tiyatrodan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara, sergilerden sohbetlere gündüzden geceye uzanan binden aşkın etkinliğe fon olacak. AKM’den Galataport İstanbul’a uzanan 4,1 kilometrelik bire bir rotayı kapsayan festivalin iklim gününde Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, açılan sergi ve nutuk merkezlerini bilgisiz ülfet etti. Saat 12.00’de AKM’üstelik düzenlenen fotomaroton etkinliğine katılan Ersoy, ışık severler ile bire bir araya geldi. Peşi Sıra Kırk Kapılı Görüş Günümüz Sanatçıları Sergileri 40. Yılı Sergisi’ni ziyaret ederek bilgi aldı. Işporta çıkışında Beyoğlu’nda esnafla bir süre kardeşçe fail Ersoy, programının aynı özge durağı olan Arı Galata’daki sahnede 90’lar Sergisini müzakere etti. Henüz sonradan Pera Müzesi’nde Kesişen Dünyalar, Osman Hamdi Mir, Ağırbaşlılık ve Çap Sanatı Sergilerini gezerek, vukuf aldı. Beyoğlu Belediyesi İstiklal Müzakere Galerisinde 19. Yüzyıl Yazar, Seyyah ve Sanatçılarının Gözünden Sergisi açılışına katıldı. Elan sonra Galata Mevlihanesi’ne ülfet fail Ersoy, Galataport’ta basın mensuplarına Osmanlı Lokumu izaz etti. Vekil Ersoy’un son durağı ise Duvarları kapmak Enstalasyon Sergisi oldu.

Festivale her güzeşte bölüm elan çok katılımın olduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, Biliyorsunuz Beyoğlu Kültür ve Festivali geçen yıl Türkiye Firez ve Festivalleri ilki adına başladı ve haddinden fazla üstelik kudretli ve aktif başladığı üzere yayma kararı alındı. Sair kentlerimize de ilham kaynağı oldu. Bugün üçüncüsünü start verdik. Bizi sevindiren yasakçı değme güzeşte ahit daha aşkın katılımın olması ve önceki başta bakanlık binalarında bakanlık etkinlikleriyle başlamıştı. Amma seçkin seferinde özel konferans kurumları henüz aşkın rabıt gösteriyor, elan çok ortaklık gerçekleştiriyor. Rota algısı birlikte haddinden fazla güzel güçlenmiş. Bu sene onu üstelik ayırt ediyoruz. Rota üzerinde ben geziyorum. İlk başladığımızdaki festivalle kıyasladığınızda özel sanat kurumlarının bu rota üzerine taşınmaya başladığını ayırt ettim. Filhakika asli amacımız buydu. Mecmu istediğimiz şekilde gidiyor. Üç haftalık bire bir kültür yolu festivali olacak ama sonrasında birlikte sene süresince ekin ve sanatın rotası yerine hem İstanbulluların hem Türk halkının dikkatini çekici benzeri rota oluşacak. Bütün İstanbul’a geldiği ahit ekin ve sanatla bildirme bayındır arz hızlı buluşacağı noktanın bu rota üzerindeki işletmeler kurumlar olacağının farkına vardık. Bu üstelik bizi haddinden fazla haddinden fazla sevindiriyor. Biliyorsunuz firez yolu festivallerinin birincil amacı halkımıza kültür ve sanatla haddinden fazla henüz çabuk ve abat tıpkısı şekilde buluşmasını ulaşmak. Ama sonrasında bile düzenlendiği şehirlerin ekin ve nutuk faaliyetleriyle lansman yüzü görünmek. Arz çalışkan şekilde ilkin Türkiye’dahi, sonradan dünyada tanıtımını bulmak. Siz hars ve sanatınızla filhakika rakip ülkelerle ayrıştığımız yasakçı oluyor. Siz kültür ve sanatınızı hangi kadar üst taşıyabilirseniz ne kadar farkındalığını yaratabilirseniz o büyüklüğünde aceleci şekilde bire bir turizm ara bulucu açısından rakiplerinizden ayrışıyorsunuz dedi.Share: