Nazır Nebati, esnafla buluştu

Bakan Nebati, esnafla buluştu

Vekil Nebati: “Kadın kooperatiflerini kırıcı manada destekliyoruz”

KASTAMONU – Kastamonu’da esnafı ülfet ederek kardeşçe fail Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kadın kooperatiflerinin kırıcı manada desteklerini söyledi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, tıpkı seri ziyaretlerde yatmak amacıyla Kastamonu’ya geldi. Kastamonu’da Nasrullah Kadı Camisinde Cuma namazını muamele eden Nazır Bitkisel, ardından esnafları gezdi. Esnafların rağbet ve taleplerini dinleyen Icra Vekili Nebati, el işlemeleri satın ayrımsız işyerine girdi. Burada Taner Baysa isimli esnaf ile tıpkı müddet arkadaşça fail Bakan Bitkisel, “Birkaç geçmiş aynı güruh gerçekleştirdik. Orada karı kooperatifleriyle ilişkin ayrımsız kardeşçe gerçekleştirildi. Köle karı kooperatiflerine celal bankaları kırıcı manada bindi veriyor. Karı kooperatiflerini kurup hele burada böyle halk işlemeleriyle onları da istihdam etmiş oluruz, onlara bile karı bütçelerine destek vermiş oluruz. Kastamonu’da üç modül karı kooperatifi olduğunu öğrendim, bunları birlikte inşallah henüz üstelik geliştirelim. Izzet bankaları alçak destekler veriyor kadın kooperatiflerine, ayrıca bizlerde Nezaret yerine ayrı destek veriyoruz. Hele böyle umum işlemelerinde kadınların emekleri çokça oluyor, bizlerde bu noktada kadın kooperatiflerin geliştirilmesi noktasında hangi gerekiyorsa elimizden geleni yapmaya hazırız. Bizlerde elimizden geldiğince sizleri bu konuda destekleriz” dedi.

Esnaf Taner Baysa ise, “Bu ürünler kişi imalatımız, bazıları üstelik ilimizde olan arkadaşlarımız marifetiyle evlerinde yapılıyor. Elimizden geldiğince gücümüz yettiğince arkadaşlarımızı evlerinde destekliyoruz, onlara işlemler veriyoruz” diye konuştu.

Esnaf ziyaretleri çerçevesinde Nazır Bitkisel’ye Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünleri olan incizap helva ile pastırma izaz edildi. Peşi Sıra Icra Vekili Nebati, Kastamonu Valiliğini görüşme etti. Vilayet Izzetinefis Defterini imzalayan Nazır Nebati, Ilbay Avni Çakırdoğan ile görüştükten sonraları Kastamonu Belediyesini ülfet etti. Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu’ndan şehirde düzenlenen çalışmalarla ilişkin bilgiler düzlük Vekil Bitkisel, Kastamonu ziyareti çerçevesinde sivil sosyete kuruluşları ile gençlerle da bire bir araya gelecek.

Share: