Okumuş Büyükşehir Belediyesi, Yer Sarsıntısı Riskine Alın Yapılarda Ücretsiz Başarım Testi Yapıyor

Münevver Büyükşehir Belediye Meclisi’nde akseptans edilen kararla; devlet genelinde 2001 öncesi yapılan 5 hatim ve üzerindeki yapılar amacıyla karot, beton dayanımı, çipo donatı tespiti ve rezonans testleri ücretsiz şekilde yapılmaya başladı. Vazıh Büyükşehir Belediye Başkanı Şiddetli Çerçioğlu, “Vatandaşlarımızın birey ve dünyalık güvenliği bizim önceliğimizdir. Deprem riskine cebin vatandaşları bilgilendirmeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi, hareket riskine alın aldığı tedbirlerle, devlet genelinde yapıların güvenliğini araştırıp yurttaşları bilgilendiriyor. Yurttaşlar, gerekli belgelerle Marifet İşleri Dairesi Başkanlığı’na başvurarak oturdukları yapıların depreme dayanıklılığını ücretsiz şekilde öğrenebiliyor.

Ekipler öncelikle binanın içindeki hamal hep elemanlarının projeye uygunluğunu taharri yazar rölövesini çıkarıyor. Daha bilahare röntgen cihazı ile sütun içindeki donatılar tespit ediliyor. Sıyırma işlemleri yapılarak hamal hep içindeki çipo donatıların çapraz ve adetleri belirleniyor. Beton dayanımının belirlenmesi için karot numuneleri alınarak laboratuvar şartlarında testleri yapılıyor. Bilcümle bu veriler çözümleme programlarına girilerek binanın modeli çıkarılıyor.

Share: