Pakistan’a arkalama malzemesi taşıyan “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola imdi

Kıran ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Katar Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan aşkın kişiyi etkilediği Pakistan üzere kurduğu insanca yardım köprüsünden bindi göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin oba ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri zımnında Tarihi Ankara Garı 1. Peron’üstelik, AFAD Başkan Yardımcısı Alemdar Bozkurt, TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Ağırbaşlı Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’da yaşanan baskın afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların da afetzedelere çabuk aynı şekilde ulaşmasını istek fail Bozkurt, “Rüya ediyoruz ki trenlerle giden hem arkalama paketleri hem hijyen kolileri hem de oba ve battaniye üzere ana insani müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların temel ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diyerek düş ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört mıntıka belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Mersin, Van ve Kocaeli’nde almak için selamet trenlerimiz yola daha çok. Geçtiğimiz salı günü Van’bile 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle birlikte Türk milletinin duaları de Pakistan’a ulaşmış olacak.”

“Yekpare demiryolcular canla başla gayret göstermektedir”

TCDD Nakliyat Genel Müdür Yardımcısı Yoğun Altun dahi 2 katar halinde, 47 vagonda bin 40 ton insani müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını rapor ederek, “Az Buçuk sonra iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna büyüklüğünde mecmu 3 bin 991 kilometre mesafe itmam edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki arkalama malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine olabilir olan bildirme gelişmemiş sürede ulaşması amacıyla trenin geçtiği güzergahtaki kamu demiryolcular canla başla hız göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi birlikte yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan yaklaşık 350 ton gıda yardımının Pakistan’bile yaşanan azık sorununa cesim oranda katkıda bulunduğunu anlatım fail Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim amma Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece elan dümdüz atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza havari olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Ankara etkin trenler için arkalama hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller ortada, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kalaba, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Entelektüel, Uşak, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: