Samsun ve Kastamonu’da okul çevrelerinde denetleme yapıldı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Samsun ve Kastamonu’da “Çocuk ve Gençlerin Korunmasına Müteveccih Meslek Çevreleri Denetim Uygulaması” yapıldı.

Beş dönem boyunca sürecek okul çevrelerinin denetimi amacıyla Samsun’da, İl Itimat Müdürlüğü Güvenlik Şube, Bala Idarehane, Uyuşturucu Suçlarla Savaşım Idarehane, Terörle Uğraş Bölüm (TEMA), Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş (ÇIFTLIK) birimlerinden karma ayrımsız kol fariza aldı.

Tüm beş, ortaokul, lise ve mektepli yurtlarının mail çevresinde çirkin şahıslara ve bu yerlerin yakınındaki park yeri ve bahçeler, kullanılmayan binalar, alkol ve esrar mamulleri satışı yapılan yerler, içkili yerler, kahvehaneler, internet ve elektronik oyun salonları kabilinden bölüt küşade yerlerde denetimler yapılacak.

Yeni eğitim bilimi-tedris yılının geçmiş günü, İlkadım ilçesi İstiklal Caddesi üstünde yapılan uygulamalarda ekipler tıpkısı genel ağ kafeye girerek Genel Bilgi Çokluk (GBT) sorgusu yaptı. Ekipler, genel ağ kafede oyun oynayan 14 yaşındaki B.A’nın ailesini telefonla arayarak öğrencinin okulda olup olmaması gerektiğini sordu. Ailesinin okulda olması gerektiğini söylemesi konusunda Bala Idarehane Müdürlüğü ekipleri B.A’yı ailesine boşlamak üzere götürdü.

Öte yandan ekipler İstiklal Caddesi üzerinde kafe, aşevi, etanol ve kötü mamulleri satışı yapılan yerlerde bakı yaptı, vatandaşlara vukuf verdi.

Kastamonu

Yeni yetişek-tedris yılının geçmiş gününde Kastamonu İl Kurnaz Komutanlığına merbut trafik kurnaz ekipleri tarafından ekol servis çevirici ve şoförlerine müteveccih denetimler gerçekleştirildi.

Denetimlerde, “Nakil Eliyle Eğitime Ulaşım Yönetmeliği” ile “Meslek Servis Araçları Yönetmeliği” layıkıyla, ekol servis şoförlerinde ve araçlarında bulunması müstelzim belgeler, dur lambasının yanıp yanmadığı ile uyulması müstelzim kurallar ile öğrencilere emniyet kemerinin önemi anlatılarak brifing yapıldı.Share: