Sarsıntı yadigâr Karasu ve Kocaali’deki güvenlik kameralarına yansıdı

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana mevrut 5,9 büyüklüğünde deprem, İstanbul, Bolu, Sakarya, Ankara, Kocaeli, Kütahya, Bilecik, Bursa, Zonguldak, Bartın ve İzmir’e büyüklüğünde geniş benzeri alanda hissedildi.

Saat 04.08’üstelik merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki yer sarsıntısı, paniğe hastalık oldu.

Düzce’bile depremin ardından erke aktarım hatlarında göz meydana gelirken, sarsıntıyla büyük istinkâf etmek ve ürkü yaşayan vatandaşlar evlerinden hariç daha çok.

Kentte kâh familya ve gelişim yerlerinin duvarlarında yıkımlar yaşandı, evlerdeki bazen eşyalar yere düştü. Düzce Adliyesi’nde çatıdan kopan bazen beton parçalarının yere düştüğü görüldü.

Sarsıntı dolayısıyla araçlarına yakıt kabul etmek isteyenler, akaryakıt istasyonlarında yoğunluk oluşturdu. Dümdar sarsıntıların devam ettiği kentte soğuk çekicilik nedeniyle battaniyelere sarılan vatandaşlar çığlık yakarak ısınmaya çalışıyor.

Düzce Valisi Cevdet Atay, Gölyaka merkezli depreme ilgilendiren elan kendilerine ulaşan açık benzeri bilgelik olmadığını belirterek, ekiplerin sahada çalışmalara başladığını söyledi.

Bolu ve Sakarya

Bolu’bile de vatandaşların depremin arkası sıra dışarı çıktığı görüldü. İzzet Baysal Caddesi’nde toplanan vatandaşlar, park ve bahçelerde bekleyişini sürdürüyor.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, depremin hissedildiği kentte esenlik ekiplerinin, deprem anında panikle balkondan atlayan biraz ihbar aldıklarını kaydetti.

Kılıç, “Meydan çalışmalarına kullanılmamış başladık, araştırıyoruz. Tamam halkımıza eski olsun.” dedi.

Hareket Sakarya’bile birlikte şiddetli hissedildi. Depremin ardından kentin iri bölümünde vatandaşlar hariç imdi.

Sakarya Valisi Kilolu Oktay Yaya Kaldırımı, depremle ilgili şu esas kadar kendilerine kemiksiz vukuf ulaşmadığını vurgulayarak, “Depremden hızla bilahare ekiplerimiz sahaya daha çok, çalışmalarına başladı.” bilgisini verdi.

Kocaeli, Zonguldak ve Bartın

Kocaeli’nin İzmit başta oluşmak üzere birçok ilçesinde vatandaşlar depremin ardından hariç daha çok.

İzmit Tutum Yolu’nda eşi Yavuz Demirsoy ile bekleyen vatandaşlardan İnci Demirsoy, gazetecilere, hareket sırasında eşinin uyuduğunu belirterek, “Ego ayaktaydım, o anda sallandığımızı hissettim. Sonra eşimin yanına gittim. ‘Sallanıyoruz.’ dedim, çıktık sonraları. Tığ 1999 depremini dahi yaşadık. Evimiz hasar gördü. Hayatımız değişti, onun üzere sarsıntı yarattı ama o korkuyu yaşıyoruz her an.” diye konuştu.

Kocaeli Valisi Seddar Çetin, AA muhabirine, şu asıl kadar değme ihbarın olmadığını belirterek, “Hepimize önceki olsun. Takip ediyoruz amma şu ana kadar seçkin menfilik namevcut.” dedi.

Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın de “geçmiş olsun” dileklerini ileterek, “Minval üssü Düzce olan ve ilimizde üstelik hissedilen depremden etkilenen tam vatandaşlarımıza önceki olsun dileklerimi iletiyorum. Ekiplerimiz tamamen hazır. Büyükşehir153 numarası üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz. Rabbim ülkemizi ve milletimizi değme tip afetlerden korusun.” ifadelerini kullandı.

Zonguldak ve Bartın’bile da vatandaşların depremin ardından dışarı çıktığı görüldü.

Share: