Sinop Nkp Icra Kurulu Başkanı Bahadır: Tıpkı Çed Raporu Olabilmesi İçin Evvel Aynı Firmanın Olması Gerekiyor.

MUSTAFA YORDAMLI

Sinop Çekirdeksel Karşıtı Kucak (NKP) Derneği Icra Oturmuş Başkanı Mine Keleş, Sinop’a yapılması planlanan ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla baştan gündeme gelen çekirdeksel santral amacıyla, “Aynı ÇED raporu olabilmesi amacıyla evvel aynı firmanın olması gerekiyor. Sinop’ta daha nükleeri yapacak bire bir firma bulunmayan. Ama ÇED raporu hukuksuz bir şekilde onaydan geçti. Sanıyorum kim paketi hazırlayıp, gelişigüzel şeyi hukuksuz aynı şekilde yürütüp birilerine peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Derken Rusya’nın bu işe iştahlı olduğunu anladık. Ben, bunun üstelik bire bir dandik olduğunu düşünüyorum” dedi.

Sinop NKP Derneği Icra Oturmuş Başkanı Mine Bahadır ve Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Karataş, Sinop’a yapılması planlanan çekirdeksel santral üstüne yaşanan gelişmeleri ANKA Fen Ajansı’na değerlendirdi. Mine Batur, şunları söyledi:

“ÇED RAPORU HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE ONAYDAN GEÇTİ”

“Tıpkı ÇED raporu olabilmesi amacıyla ilk benzeri firmanın olması gerekiyor. Sinop’ta henüz nükleeri yapacak tıpkı firma namevcut. Ama ÇED raporu hukuksuz bire bir şekilde onaydan geçti. Sanıyorum ki paketi hazırlayıp, seçme şeyi hukuksuz tıpkısı şekilde yürütüp birilerine peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Derken Rusya’nın bu işe müştehi olduğunu anladık. Ego, bunun de benzeri düzmece olduğunu düşünüyorum. Zaten vinçlerin siparişi bırakılmış. Neyin nesi? Halkı buna hazırlamak mı istiyorlar? Hangi olduğunu eksiksiz yerine anlayamadım açıkçası ama ayrımsız derinti haberlerde alıyoruz. Bakalım hangi olacak? Göreceğiz. Çekirdeksel karşıtları namına biz, mücadelemize bitmeme edeceğiz.”

“CANLI YAŞAMINA KARŞI VERİLEN HAKSIZ BİR ÇALIŞMA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Anlaklı Karataş ise şöyle konuştu:

“Sinop çekirdeksel dokunaklı santrali ile ilgilendiren işler sönümlenmiş durumdaydı. Ancak sonuç Akkuyu’daki çekirdeksel çetin santraline cebin yapılan birtakım spekülasyonlar dolayısıyla Sayın Reisicumhur, Putin’le yapmış olduğu görüşmede Sinop nükleer kısık santralini masaya koydu. Serencam 1,5 ay içerisinde bile dört sefer bunu gine etti. Ama geçtiğimiz hafta Rosatom Umumi Müdürü Alexey Likhachev, açıklama yaptı, ‘Biz Sinop çekirdeksel güç santrali amacıyla Türkiye’nin iş insanlarıyla görüşmeye başladık’ diyerek. Bu, çokça ateş aynı nitelik. Öncelikle bunun ayrımsız izzet projesi olduğunu düşünüyorduk ama hareket insanlarının kendi aralarında konulabileceği konuya kadar indirgenmiş. O anlamda hakeza bire bir şeyin, alelhusus Sinop’a, Sinop’un doğasına, Sinop’taki deniz ürünlerine, insan ve etken yaşamına karşı sunulan haksız aynı emek olduğunu düşünüyorum. Zımnında tığ, Sinop Nükleer Karşıtları olarak ve Türkiye’deki nükleer karşıtları namına Sinop’ta hakeza tıpkı projenin hayata geçmesine alın mücadelemizi sürdürüyoruz ve sürdürmeye bile bitmeme edeceğiz. Hiçbir koşulda ne Sinop’ta ne de Akkuyu’bile hangi de Türkiye’nin bire bir eksantrik durumunda böyle tıpkı projenin hayata geçmesine izin vermeyeceğimizi doğrusu belirtmiştik, yine ediyoruz.”

Share: