Sivas Kongresi’nin 103’üncü yılında Atatürk ve Kurultay Müzesi’nde ziyaretçi yoğunluğu

Sivas Kongresi’ne ocak sahipliği fail, Balaban Alemdar Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarınca 2 Eylül-18 Meyan 1919’da “Milli Uğraş Karargahı” yerine makbul ve günümüzde Atatürk ve Kurultay Müzesi’ne dönüştürülen tarihi binada ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Osmanlı dönemi sivil mimari örneklerinden olan çatı, kongrenin yapıldığı günlerdeki haliyle dulda ediliyor.

Müzeye dönüştürülen tarihi binada, 1’i interaktif, 5’i teşhir, 19’u karma 25 odada Milli Uğraş ruhu yaşatılıyor.

Atatürk’ün kaldığı bölüm ve kongre salonunun tehlikeli rabıta gördüğü müzede, Milli Mücadele’nin bölüt anlatılmasında eke azamet üstlenen tarihi İrade-i Milliye Gazetesi’nin basıldığı 134 almanak matbaa birlikte ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Milli Mücadele’nin avrat kahramanları, İstiklal Mücadelesi ve Mondros Mütarekesi sürecinin anlatıldığı interaktif odalar ise ziyaretçileri o günlere götürerek birey anlar yaşatıyor.

Haftanın 6 haset bulutsuz olan müze, edebiyat 08.00-19.00, kışın ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Her kamer binlerce ziyaretçi ağırlayan müze, ulusal halas mücadelesine ışık tutak kararların alındığı kongrenin 103’üncü sene dönümü dolayısıyla adeta ziyaretçi akınına uğruyor.

“Onlarla burada bir havayı solumak bizi gururlandırıyor”

Sakarya’dan müzeyi başvurmak üzere Sivas’a mevrut Zennur Sezer, AA muhabirine, “Sivas’a ilk defa geliyorum. Buranın verdiği manevi ihtisas çokça evire çevire. Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binayı çok beğendim. Atamızı ve silah arkadaşlarını çokça seviyoruz. Bu cennet vatanı bize bıraktıkları üzere zevalsiz minnettarız. Hepsinin de mekanı behişt olsun.” dedi.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinden öğretmenlik yaptığı Van’a giderken kongrenin 103’üncü yıl dönümü zımnında Sivas’ta mola veren İlhan Gazi Kıyım ise şunları söyledi:

“Geçmiş Anıtkabir’deydik, zaman buradayız. Kurtuluş Savaşı’nın izlerini haiz yerleri adım adım müracaat etmek bizim amacıyla mutluluk donör. Tarihi yerleri gezmek insanı kendinden alıyor. Milli Mücadele’ye katılan hep kahramanlarımızın bu koridorlarda yürümesi, onlarla burada benzeri havayı solumak bizi gururlandırıyor.”

Eşi ile müzeyi bakmak içi Denizli’den kente gelen Serpil Koloğlu ise “Kongreye Denizli’den katılan delegelerden Necip Ulu Küçüka benim nazik dayım oluyor. 4 Eylül gelince kongrenin 103’üncü sene dönümü zımnında onu ve arkadaşlarını anmak amacıyla burayı mülakat edelim istedik. Haddinden Fazla duygulandık.” diyerek konuştu.

Kongrenin yıl dönümüne katılmak amacıyla İzmit’ten arkadaşlarıyla kente mevrut Emine İlaslan dahi Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı tarihi binanın içinde olduğu için çok bahtiyar olduğunu dile getirdi.

Share: