Son dakika haberleri | BİLİM OTURMUŞ ÜYESİ ÖZLÜ COVİD’İN ÖLÜMCÜLLÜK ORANI GRİPTEN DAHA BAĞAN

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Olgun Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Virüs değişinim geçirerek kendini değiştirdi ve daha belli belirsiz bir hastalığa kere açıyor. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple bire bir, ihtimal gripten henüz düşük. O açıdan bayındır olabilirsiniz amma risk grubundaysanız dikkatli olmanız lazım dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Marifet Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsün, geçirdiği mutasyonla elan hafif aynı hastalığa kere açtığını söyledi. Prof. Dr. Özlü, kışın gelmesiyle Covid-19 ve gayrı teneffüs yolu enfeksiyonlarında çoğalma beklendiğini belirterek, Filhakika Avrupa’bile vakalarda kısık artışlar var. Ülkemizde de genelde Avrupa’daki artışları peşinden 3-4 hafta bilahare artışları hep gördük bugüne kadar. Nedeniyle önümüzdeki teşrinisani kocaoğlan içerisinde bizde da vaka sayılarının artmasını bekliyoruz. Ne var kim artık günümüzde insanlar böyle teneffüs enfeksiyonuna akıllıca semptomlar geliştirildiğinde 2020- 2021’birlikte olduğu üzere birden hastaneye doktora koşmuyorlar. Zımnında testi yapılmıyor, metin çokça hadise tanılama almıyor. Bu elbette, hastalığın belli belirsiz seyretmesinden kaynaklanıyor. Imdi Covid-19 dahi 2020-2021’deki hastalığın örnek değil, çokça değişti. Virüs mutasyon geçirerek kendini değiştirdi ve henüz hafif tıpkı hastalığa kat açıyor. Zımnında insanlar bunu bayağı aynı solunum yolu enfeksiyonu, benzeri grip kabil çoğu devir ayakta atlatıyorlar. Bu nedenle sınav yaptırmıyorlar. Hastaneye hekime başvuruyorlar. Ancak tabiatıyla risk grupları üzere kızdırma devam ediyor diye niteleyerek konuştu.

‘VAKALARDA YAVAŞ YAVAŞ ARTIŞ OLACAK’

Vakaların, ekim sonu yükselmeye başlayacağını, mabeyin ve eş kabil tıpkı pik oluşturacağını nâkil Prof. Dr. Özlü, şöyle konuştu

Hele buğulanmış süreğen hastalığı olan muafiyet sistemi baskılanmış olan ve çandır olanlarda hala vahim enfeksiyonlar görüyoruz. Hastaneye yatışları seyrek dahi olsa gine var. Bu eşhas alelumum baktığımız devir dokunaklı hizmet desteği mucip olgular var ve maalesef hala kaybetmekte olduğumuz ahiret yolculuğu eden yurttaşlarımız var. O açıdan risk gruplarının çok titiz olması geçişsiz. Hele kış mevsimi gelmesiyle gelişigüzel sirayet riski daha da artıyor. Çünkü okullar açıldı. Türkiye’de süfli üst 26 milyon civarında mektepli var. Bunlar gelişigüzel çağ haftada 5 dönem tıpkısı araya geliyorlar. Sınıflarda, okullarda ve birbirlerine haddinden fazla görgüsüz bulaştırabiliyorlar. Bu tür enfeksiyonların vakit kaybetmeden Covid üzere dahi demiyorum; grip da buna dahil. Onun dışında yazın geçmesiyle alay malay tatilden dönüşler başladı. Nazik kentlerde adam popülasyonu kalabalığı arttı. Şişko taşımadaki angarya arttı, soğuklar, yağışlar başladı, insanlar kapıları, pencereleri imdi kapatıyor. Sınırlı mekanlarda havalandırma sıkı. Bu dahi bulaşmayı çokça kolaylaştırıyor. Bilcümle bunlara baktığımızda elan önceki yıllarda üstelik gördüğümüz kabilinden enflüanza, itici algınlığı ve elbette Covid bile bunlara eklendi. Vakalarda yavaş yavaş benzeri artış olacak. Genelde ekim sonu, teşrinisani başı kabil yükselmeye başlar. Meyan, eş kabil bire bir pik oluşturur ve bilahare yine azalarak nisan, mayıs üzere biter hakeza bire bir salgın eğrisini hep yıldız yarım küre ülkelerinde görüyoruz. Ülkemiz da bunlardan biri.

‘MESAFEYİ MUHAKKAK DESTEK OLMAK LAZIM’

Koronavirüsün ölümcüllük oranının griple benzeri olduğunu birlikte dile getiren Prof. Dr. Özlü, Covid bile daha çok bu döngüsel sürece girmiş görünüyor. daha çok başka teneffüs yolu enfeksiyonlarında olduğu kadar Covid’üstelik bile bu döngüsel sürece rastlayacağız. Dediğim kabil şayet gençseniz, aşılıysanız, süreğen hastalığınız yoksa haddinden fazla nazik bir risk, benzeri hınç yok. Şu anda Covid’in ölümcüllük oranı griple aynı, ihtimal gripten henüz bağan, o açıdan şen olabilirsiniz ama riziko grubundaysanız biraz evvel saydığım risk gruplarında kayran alıyorsanız tetik olmanız geçişsiz. Ne yapacağımızı imdi çabucak hepimiz öğrendik. Geçen yaşadığımız pandemi deneyimi bunu bize öğretti. Risk gruplarında olan kişilerin muhakkak kendilerine dikkat etmesi lazım. Canlı, bağlı, bol havalandırılan toplumsal mekanlara mümkünse girmemeleri ya dahi haddinden fazla fazla kalmamalarını kaynak ederim. Mesafeyi kesinkes destek olmak geçişsiz ifadelerini kullandı.

Share: