Tarım odasının oran desteğiyle kurduğu fabrikayla üreticinin ürünü tarlada kalmayacak

Uşak’ta, Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında 1 milyon 300 bin liralık bağış desteğiyle kurulan ve Eşme Ziraat Odası yoluyla işletilen fabrikada üretilen aygın baygın, “Ezo Gurme” markasıyla Türkiye’nin ciharıyek yanına satılıyor.

Pınar Tarım Odası, bölgedeki yaklaşık 20 bin dekar alanda yetiştirilen biber, hıyar, karnabahar ve lahana kabilinden ürünlerin değerlendirilmesi, antrparantez çiftçilerin henüz aşkın idrak sağlaması amacıyla say başlattı.

Uşak Valiliği öncülüğünde SOGEP kapsamında Pınar ilçesi Yeleğen beldesinde etkisiz durumdaki okulun spor salonunun bulunduğu 840 metrekarelik alana haşat fabrikası kurulması için “Tohumdan Sofraya Gurme Lezzetler” ünlü proje hazırlandı.

2020 yılında kabul edilen ve toplam maliyeti 1 milyon 638 bin 599 liralık olan projenin 1 milyon 300 bin lirası Yengi Kalkınma Ajansı marifetiyle armağan edildi. Kalan servet ise projenin ortaklarından Kaynak Kültür Odası eliyle karşılandı. Tesise haşat yapımında kullanılan makineler alındıktan sonra üretime başlandı. Turşunun çöz ve dış piyasaya pazarlanması üzere “Ezo Gurme” markası tescil edildi.

Halen 11 kişinin çalıştığı fabrikada işçiler marifetiyle doğrama işlemleri yapılan mahsulat, bitkin haline getirildikten sonradan kavanozlarda paketlenerek Türkiye’nin ciharıyek beraberinde satışa sunuluyor.

İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mahmut Yılmaz, AA muhabirine, Yeleğen beldesinin ekincilik potansiyelinin yüzdelik 80’lik bölümünü turşuluk göveri yetiştiriciliğinin oluşturduğunu söyledi.

Beldede hele kornişon salatalık, biber, karnabit, lahana kadar ürünlerin üretildiğine dikkati çekici Yılmayan, şunları kaydetti:

“Tahminî 20 bin dekar aynı ekincilik arazisinden bahsediyoruz. Bu ürünlerin mamul hale dönüştürülmesi amacıyla çıktığımız bu yolda harap fabrikasını hizmete açtık. Sebze yetiştiriciliğinde markalaşma için gittik. Çokça de beğenildi, tutuldu. İnşallah bunu takkadak bölgesel çapta değil, diğer yıllarda ihracata yönelik geliştireceğiz. Üretimlik kurulmadan ilk bölgede yetiştirilen turşuluk ürünlerin pazarlanmasında arada bir sıkıntılar yaşanıyordu. Çiftçimiz ürettiği bu ürünü bölgesinde kendi kurduğu tesiste mamul kuzuluk dönüştürüyor, elan fazla dirimsel elde ediyor ve malı bundan sonra tarlada kalmıyor.”

Çiftçinin artık “Ürettiğim ürünü nereye satacağım?” diye niteleyerek tıpkısı düşüncesi olmadığını aktaran Yılmaz, bu durumun vatandaşı hem bakir üretim yapmaya hem üstelik geleceğe müteveccih kaygılarından uzaklaştırmaya isteklendirme ettiğine dikkati çekti.

Yılmaz, tarhana, domates salçası ve kurutması kadar ürünlerin değerlendirilmesi amacıyla ayrı tıpkı pres açmayı üstelik planladıklarını sözlerine ekledi.

Pınar Kültür Odası Başkanı Oktay Ağır Sıklet ise “Ezo Gurme” markasını birlik dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini kaydetti.

Henüz çok kullanılmamış olmalarına karşın ilkin Iye tevessül etmek konusunda Türkiye’nin bir nice kentine ulaştıklarını anlatan Ağır Sıklet, “Şu anda Tarım Krediye ilgili marketlerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde düzentileme yapıp imzaları attıktan sonra daha korkulu tıpkısı şekilde üretimimize ve satışlarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ağırbaşlı, aygın yapımında kullandıkları sebzelerin tamamını toprak üreticisinden aldıklarını, seçkin yayın sıkıntısı yaşamadıklarını vurguladı.

Share: