Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

DOĞRU Öğür Denizli Milletvekili Nilgün Ök, ” Herhangi Bir antlaşma çiftçimizin yanı sıra kayran aldık. Serencam 20 yılda 500 bilyon liraya andıran bindi sağladık.” dedi.

TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda Ekincilik ve Orman Bakanlığının 2023 bütçesi görüşmeleri bitmeme ediyor.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, tarımın milli asayiş sorunu haline geldiğini belirterek “Tığ vaktiyle tarımın geleceği noktayı gördük ve uyarılarımızı yaptık. Dolara, ithalata istinaden besin güvenliği sağlanmaz. Kimsenin insanımızı kıtlıkla sınav etmeye hakkı yok. Amma bugün dolarımızın birlikte olmadığını gördük. İthalata mahkum tıpkısı tarım politikasıyla alın karşıyayız.” dedi.

MHP Kırıkkale Mebus Halil Öztürk, ağızotu, tezek, akaryakıt kabil ekincilik girdilerinin fiyatlarında artma yaşandığını, bu durumun mağduriyet oluşturduğunu, üreticilerin sorunun çözümünü irade ettiğini kaydetti.

Öztürk, çiftçilere verilen motorin ve matbu desteğinin öne alınmasının sevindirici olduğunu, hayvancılıkla uğraşan üreticilerin emeğinin karşılığını alması amacıyla Cilt ve Benzin Kurumunun devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

SELIM Tümen Ağrı Saylav Ekrem Çelebi, Türkiye’nin DÜRÜST Parti iktidarlarında savunma sanayisinde, feza çalışmalarında, dijital teknolojilerde ve diğer alanlarda yüz yılına mazmun kazandıracak adımlar attığını belirtti.

CHP Antalya Milletvekili Vazıh Özer, ekincilik üretiminde geçer not kimyasal ilaçlara dikkati çekerek, “Mergup bu ilaçlar zehirdir. Tarımsal üretimde geçer not ilaçlar bodur vadede çözüm yerine görünse dahi tafsilatlı vadede ekolojiye zarar veriyor. Bu ilaçlar havaya, suya ve toprağa karışıyor. Nedeniyle etraflı vadede verimi etkiliyor ve tarımsal kaybımız oluyor. Bu ilaçların tıpkısı kısmı dahi ürünlerin üzerinde kalarak eş sağlığını menfi etkiliyor. İhraç mahsulat de gabi gönderiliyor ve ihracatçılar kötülük ediyor. Bunun üzere zirai üretimde dirim bilimsel mücadeleye bindi verilmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Saylav Ayhan Barut, elindeki iğ ve gübre meşgul paketi göstererek pamuk üreticilerinin edisyon durumda olduğunu, himayesiz kaldığını ve hangi yapacaklarını şaşırdıklarını kanıt etti.

DOĞRU Parti Denizli Mebus Nilgün Ök, dünyadaki birçok ülkenin gıdaya ulaşımda külfet yaşadığını tabir ederek, “Ülkemizde gıdaya ulaşmada sıkıntı yaşamıyoruz. Dünyadaki azık krizinin çözülmesi amacıyla bile diplomatik adımlar atıyoruz. Açılan koridorla 9,3 milyon titrem tahıl taşınmış durumda. Tarım ve Orman Bakanlığımız birçok alanda ilerliyor. Ciddi ürünleri önceleyen, eskimemiş destekleme modeli, e-ekincilik, durumunda üretim ve yerinde istihlak anlayışıyla onlarca uygulamaya saha veriyor. Tarımı önemli bir kısım adına görüyoruz. Herhangi Bir devir çiftçimizin birlikte düz aldık. Serencam 20 yılda 500 bilyon liraya yakın destek sağladık.” değerlendirmesinde bulundu.

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu de iklim değişikliğinin neden olabileceği kuraklığa kapalı gıda üretimi sıkıntısına belen etti.

İklim değişikliğinin sıcak ve kurak bölgelerde balıkçılık, basit ve nazik ser hayvancılık ile tarım ürünleri üzere risk teşekkül ettiğini dile getiren Kalyoncu, “Erdemli yalım ve yağışsızlık zımnında tarımsal mahsul azalabilir. Akarsu kaynakları ve çayır alanlarının azalmasıyla bile hayvancılık kontra etkilenecektir. Böyle bire bir durum hayvansal ürünlerin fiyatının yükselmesine sebep benzer. Türkiye’üstelik, birçok ülkede akarsu sorunları yaşanmaktadır. Bu genişlik suya gerekseme duyan birçok ekincilik ürünün yetiştirilmesine bariyer olacaktır. Ülkemizdeki tarım politikası belirlenirken akarsu ihtiyacı dikkate alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HDP Şanlıurfa Saylav Ayşe Sürücü, Suriye’bile bazen silahlı grupların zeytin ve farklı ekincilik alanları ile tarım aletlerine el koyduğunu ve bunları Türkiye üzerinden pazarladığını sav etti.

Share: