Troya Müzesi’nde “3D Mapping” gösterimi yapıldı

Firez ve Turizm Bakanlığınca Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Çanakkale’de düzenlenen Troya Hars Yolu Festivali’nde “3D Mapping” gösterimi yapıldı.

Troya Müzesi bahçesinde hazırlanan hususi alanda gerçekleştirilen etkinlikte 3D Mapping (videoteyp haritalama, film ve animasyonların katıksız dokuya uygun kendisine oturtularak yayınlanması) yöntemiyle hazırlanan 17 dakikalık seans katılımcılara sunuldu.

Görüntülerde, Troya Savaşı hususi yöntemle hazırlanan sokum ve çerağ gösterileriyle anlatıldı.

Etkinlik kapsamında antrparantez Troya Müzesi ücretsiz gezildi.

Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Taşmak, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğin festival kapsamında düzenlendiğini söyledi.

Çanakkale’nin festivalde bir nice sanatsal ve kültürel etkinliğe sülale sahipliği yaptığını belirten Bataklık, “Troya Müzesi’nin bahçesinde zeytin ağaçlarının altında ağız ağıza belirgin havada müze binasına yansıtılan bire bir seans olacak. Bütün 17 zaman sürecek gösterimde Troya efsanesini özel yerine hazırlanan 3D Mapping yöntemi ile hep gelişigüzel strateji fırsatı bulacağız. Bu gösterim ayrıca 22 Eylül akşamı Troya Antika Kenti’ndeki ‘Troya Patara’ gösterimi sonrası esasen gerçekleştirilecek. Yine aynı geceleyin katılımcılar müzemizi seyran fırsatı bulacaklar.” dedi.Share: