Türkiye-ÇAKER ticaret hacminin geliştirilmesi üzere çalışacaklar

Manisa Tecim ve Uran Odası (Manisa TSO), bakış üyelerinin dış pazarlarda daha emniyetli ve akla yatkın ayrımsız şekilde meydan alabilmeleri üzere çalışmalarına ivinti kesmeden devam ediyor. Dünyanın ciharıyek yanından birçok yabancı heyeti Manisa’dahi ağırlayan Manisa Tecim ve Uran Odası, Amerika Bir Devletleri (BENDE) Virginia Kalkınma Ajansı heyetini ağırladı. Görüşmede iki talih arasındaki 30 bilyon dolarlık tecim hacminin az olduğu ve bunun en az 100 bilyon dolar seviyelerine çıkarılması gerektiği vurgulandı.

Manisa Tecim ve Sanayi Odası Bakım Binası’nda ESIR Virginia Iktisat ve Kalkınma Ajansı Avrupa Direktörü Antje Abshof, Iktisat Geliştirme Direktörü Corrie Bobe, Chesterfield Vilayeti Proje Müdürü Matt Mclaren’in katılımlarıyla gerçekleşen toplantıda KÖLE- Türkiye ticari ilişkileri, ABD’dahi yatırım yapmayı düşünen Türk firmaları üzere KÖLE Tecim Bakanlığı’nın destekleri ve KÖLE’üstelik Yatırımcı Vizesi alınırken nelerin yapılması gerektiği konular özellikle doğmak için KÖLE ile yapılacak olan ticarette özen edilmesi müstelzim hususlar ve Manisa’dan ESIR’ye im ihracat edecek firmaların izlemesi müstelzim kat haritası tekmil detaylarıyla görüşüldü.

Türkiye-KUL ticari ilişkilerinin ve yapılabilecek kuma projelerin ele alındığı toplantıya Manisa TSO Umumi Heyet Başkanı Mehmet Yılmayan, Manisa hareket dünyasının herhangi bir temsilcisi Renan Rahim Çapra, TOBB Manisa İli Görüş ve Borsalar Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Karğın, Galebe Kalkınma Ajansında Manisa Envestisman Destek Ofisi Koordinatörü Cansu Uyar, Bilirkişi Mustafa Coşkun, Uzman Buket Kaner Çelikel, Manisa Ticaret ve Uran Odası Genel Yazman Yardımcısı Nermin Yener Dedeoğlu, Proje ve İş Geliştirme Koordinatörü Mehmet Birey Çakar katıldı.

Başkan Yılmaz: “İki mutluluk arasındaki ticaret hacmi daraç”

Manisa’nın ekonomisini ve kültürel özelliklerini anlatan lansman filminin izlenmesi ile başlayan toplantının açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Uran Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yaşanan hareket felaketinin üzüntüsünü derin ayrımsız şekilde yaşadıklarının altını çizdi. Yılmaz, “Toplantıya geçmeden önce 6 Gücük Ay tarihinde ülkemizde yaşanan büyük depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara müstacel şifalar diliyorum. Yer Sarsıntısı vesilesiyle desteklerini sunan tüm ülkelere teşekkürlerimi iletiyorum. Bu vesileyle Amerikan Hükümeti ve şirketlerinin ülkemize sunduğu maddesel yardımlar üzere kendilerine teşekkürname ediyoruz. Ülkemizin başı salim olsun. Bugün de Manisa’mızda Amerika Mürekkep Devletleri (ABD) Virginia Kalkınma Ajansı heyetini ağırlıyoruz. Kendileri ile düet ticari ilişkileri yetiştirmek yerine eskimemiş adımlar atıp, yapacağımız projeler karşı fikir alışverişinde bulunacağız. İki mevki ortada tahminî 30 milyar dolar seviyesinde seyreden tecim hacminin ehliyetli olduğu söylenemez. Cidden yapılan görüşmeler çerçevesinde tecim hacminin 100 milyar dolara yükselmesi hedeflenmektedir. İşletmelerimizin, gelişim insanlarımızın hep gelişigüzel kamu ve özel sektör yatırımlarımızın kopça yerine arttırılması üzere muadele ile çalışmamız gerekir. Bu anlamda bugünkü toplantının hedeflenen aut ticaret tutarına ulaşmamız için balaban katkı sağlayacağını inanıyorum” dedi.

Başkan Yılmaz, ABD heyetine Manisa’nın konuşu yapısı ile odanın işlevi ve yaptığı hizmetler üzerine bilgilendirmede bulunurken, Manisa’nın tarımın ve sanayinin başkenti olduğunu, bir zamanda da Türkiye’nin bildirme heybetli kentlerinden biri olduğunu ve buradan yapılabilecek ticari-iktisadi hareket birliğinin iki ülkeye şişman kâr sağlayabileceğini vurgulayarak, iki ülke arasındaki aksiyon birliğinin henüz bile güçlendirilmesi gereğine dikkat çekti.

“Ticaret hacmini yükseltmeyi hedefliyoruz”

Türkiye’nin yaşadığı zelzele felaketinden kontekst nazik sıkıntı duyduklarının altını çizen ESIR Virginia Tutum ve Kalkınma Ajansı Avrupa Direktörü Antje Abshof ise, “Siz zer dostlarımızın üzüntüsünü yekpare kalbi duygularımız ile paylaşıyoruz. Bu ateş ve güçlü günlerin ardından iki müttefik ülkenin hareket adamlarının elan aşkın tıpkı araya gelmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda Manisa hisse senedi dünyasından gelecek talepleri gitmek ve iki mutluluk arasındaki ticaret hacmini elan de yükseltmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu. – MANİSA

Share: