Yetişek Sen Sinop Yazıhane Başkanı Işıklı: “Üniversitelerde Açıktan Yetişek İktidarın Plansızlığının Göstergesidir”

MUSTAFA USTA

Terbiye Sen Sinop Idarehane Başkanı Hacer Görgülü, sarsıntı zımnında üniversitelerde uzaktan eğitim bilimi kararı alınmasına reaksiyon gösterdi. Entelektüel, “Darülfünun yurtlarının boşaltılıp üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesi aslında iktidarın plansızlığının, yetersizliğinin göstergesidir. Bunun hesabına stabil haddinden fazla alternatif varken üniversitedeki eğitime göz dikmeleri, eğitimin iptal edilmesi, açıktan eğitime geçilmesi anlaşılır aynı özdek değildir” dedi.

Yetişek Sen Sinop Bölüm Başkanı Hacer Aydın, depremzedelerin Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirilmesi dolayısıyla üniversitelerde açıktan eğitim bilimi geçilmesi kararını değerlendirdi. Aydınlık, şunları söyledi:

“ALARGA EĞİTİM, EĞİTİM DEĞİLDİR”

“Biz Terbiye Sen adına elhak esasen beri uzaktan eğitime karşıyız. Üniversite yurtlarının boşaltılıp üniversitelerin alarga eğitime geçmesi aslında iktidarın plansızlığının, yetersizliğinin göstergesidir. Bunun namına zorlu çokça mütenavip varken üniversitedeki eğitime göz dikmeleri, eğitimin tağyir edilmesi, alarga eğitime geçilmesi anlaşılır bir öz değildir. Filhakika pandemiden eskimemiş çıkıntı lisede uzaktan terbiye görmüş kendisine üniversiteye başlamış, üniversitede de 1, 2, ve 3. sınıfı açıktan eğitimle tamamlamış olan öğrenciler amacıyla yapılacak bildirme şişman kötülüğün, ileride çıkma olan faturanın şu anda kesilmesidir. O yüzden tığ ilmî benzeri terbiye derken yüz yüze eğitimi kastediyoruz. Bu da ilmî eğitimin parçasıdır. Tığ elhak gördük ve sınama ettik. Engin terbiye, yetişek değildir. Eğitim Bilimi adına özellikle üniversitelerde zatî akademisyenle bildirişim ihdas, temas, etkileşim halinde atılmak çokça önemlidir ama burada tamamen açıktan eğitim bilimi süreci eğitimin öğretimin hiç olmaması anlamında geliyor.

“İKTİDARIN PLANSIZ VE DÜŞÜNCESİZ, ÖNGÖRÜSÜZ HAREKETİNİN SONUCUNU YAŞIYORUZ”

Burada dayanabilen çok başı yerde, görevini hesabına getirmeyen şahıslar ve kurumlar var fakat dediğimiz üzere kâh bölümleri aplikasyon vücut mühendislik kabil, tıp üzere, baytarlık kadar bazı uygulamaya dair olan meslekler eğitimler bu pandemi sürecinde üstelik çokça zarar gördü. Şimdi bile yeniden öğrencilerimizin deprem kulp edilerek girdikleri engin terbiye sürecinde esasen istedikleri kabilinden terbiye almadan çıkışlı olmaları demektir. Yani burada dediğimiz kabil iktidarın ağız ağıza hesapsızca ve beyinli, öngörüsüz hareketinin sonucunu yaşıyoruz. Pandemi üstelik açıktan eğitime geçildi. Sonraları gene normale dönüldü deminden tekrar açıktan eğitime geçiliyor. Bu engin yetişek süreci benzeri kuşağın namevcut edilmesi, tıpkı kuşağın heba edilmesi, bir kuşağın kurban edilmesi demektir. Katiyen insani benzeri derece taşımamakta.

“HİÇ KİMSEYE FAYDASI OLMAYAN BU KARARDAN DÖNÜLMELİ”

Çocuklarımız siktirici bu kararla heba edilecek. Bizim isteğimiz YÖK’ün bu karardan derhal bir an evvel dönmesidir. Hiç kimseye faydası sifir bu kadardan dönülmeli. Çünkü iktidarın, hükümetin depremzedeler amacıyla yapacağı o kadar çok misafirhane, o kadar çok leyli vadi, o kadar çok gurur lojmanları var ki bunlardan faydalanabilirler. Ama dediğimiz üzere misyon plansızlığı girmek değil. Maksat çabucak kolay olanı fayrap etmek. Nedir? Birden yurtları boşaltalım. Depremzedeleri oraya gönderelim. Evet depremzedeler amacıyla makul mu bu yurtlar?”

Share: