‘180 ÜLKENİN 140’INDA KADINLARDA MEME BAŞI KANSERİ İLK SIRADA’

EDİRNE İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, ekim ayı süresince yürütülen meme kanseri farkındalık çalışmaları kapsamında bilgilendirme çalışması ve keyif taraması yaptı. İl Afiyet Müdürü İshak Sebep, Dünya Keyif Örgütü Kanser Tarama Merkezi yoluyla yapılan tıpkısı çalışmada 180 ülkenin 140’ında kadınlarda meme başı kanseri birinci sırada. Yani cemi dünyada kadınlarda birinci tam meme başı kanseri bulunmakta dedi.

Türkiye ve dünyada teşrinievvel kocaoğlan boyunca bicik kanserinde er canlandırma ve tedavisinin önemi türlü etkinliklerle anlatılmaya bitmeme ediyor. Edirne İl Keyif Müdürlüğü üstelik etkinlikler kapsamında merkeze sadık Tayakadın köyünde vatandaşlarla buluşup bicik kanseri için bilgilendirici çalışmalar yaptı. Meme kanserinde er teşhisin önemine vurgu yapılan etkinlikte, afiyet taraması üstelik yapıldı. İl Keyif Müdürü İshak Yıldırım, bicik kanserinin özellikle kadınlarda bildirme çok tanıdık kanser türü olduğuna özen çekerek, 20 yaşından sonraları seçme kadının kendiliğinden tetkik yapmasını öğrenmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ’

Meme Başı kanserinin öneminin çabucak teşrinievvel ayında değil, daima anlatmaya çalıştıklarını tabir eden Saika, Acun Keyif Örgütü Amansız Hastalık Tarama Merkezi tarafından yapılan bir çalışmada 180 ülkenin 140’ında kadınlarda meme başı kanseri birinci sırada. Yani umum dünyada kadınlarda bir numara sırada bicik kanseri bulunmakta. Yine eksiksiz dünyada kadınlarda kanserden ölümde bir numara sırada yine meme başı kanseri bulunmakta. O yüzden bicik kanserinde şuurlanma, er teşhis çok mefret diye niteleyerek konuştu.

’20 YAŞINDAN SONRADAN SEÇKIN KADIN KENDİNİ MUAYENEYİ ÖĞRENMELİ’

Her kadının 20 yaşından bilahare yalnız başına muayeneyi öğrenmesi gerektiğini belirten Saika, şunları kaydetti

Bildiğiniz için kanserde erken canlandırma avlu kurtaran, kişinin dirim kalitesini ve süresini haddinden fazla cesim aynı tadımlık, bicik kanserinde üstelik öne çıkıyor. Özellikle 20 gözyaşı için gailesiz avrat kardeşlerimizde yalnız başına meme başı muayenesini yapmayı öğrenmeleri lazım. Nereden öğrenebilirler Sabık sene tığ İl Keyif Müdürlüğü yerine bizzat zat personelimizle model üstünde tıpkı bilgilendirme videosu hazırlayıp Youtube sitesine koyduk. Buradan öğrenebilirler. İl Esenlik Müdürlükleri, İlçe Keyif Müdürlükleri, Karı Sağlığı Merkezi, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Zinde Hayat Merkezlerine başvurup buradaki terbiye almış zer personellerimiz vasıtasıyla bu eğitimi alabilirler ve öğrenebilirler, bu çokça heybetli. 20 yaşından sonradan seçkin kadının kendiliğinden meme başı muayenesini bittabi yapacağını bilmesi geçişsiz.

‘SAĞLIK KURULUŞLARINA GİTMEKTEN ÇEKİNMEMEK LAZIM’

Saika, Genellikle tığ bilcümle şöyle düşünürüz; ‘Bir afiyet kuruluşuna gitmeyeyim, evet tıpkı husus çıkarsa’. İşte dokunaklı bir öz çıkarsa erken belirleme edelim kim, tığ onu otama edelim, kişinin dirim kalitesini, hayat süresini uzatmaya çalışalım. diye niteleyerek, şöyle bitmeme etti

O nedenle afiyet kuruluşuna gitmekten kaçınmamak lazım. Özellikle 40-69 gözyaşı arasında seçme ay yalnız başına meme başı muayenesi yapıp senede en az 1 nöbet meme başı muayenesi yaptırmak üzere hekime gezmek gerekiyor. 2 sene dahi aynı birlikte mamografi çektirmek gerekiyor. Mamografi tamlık ikinci merhale cesamet hastanelerinde çektirilebilir. Amansız Hastalık Er Canlandırma Tarama ve Eğitim Merkezimiz olan KETEM’lerde, sağlıklı hanay merkezlerimizde, topluluk sağlığı merkezlerimizde, karı sağlığı merkezlerimize ilişik başvurular yaparak KETEM’lere yönlendirilmeleriyle mamografi çektirebiliriz. Erken canlandırma bicik kanserinde çok mehabetli, hayat kurtarıyor, dirim kalitesini ve hayat süresini artırıyor. Bu bilinçlendirmeyi kendimiz bile mecmu yakınlarımızda, çevredekilerle, sevdiklerimizle, tekmil toplumda oluşturmaya çalışıyoruz.

Share: