3 Açıklık Acun Engelliler Haset Burdur’da kutlandı

3 Çatlak Dünya Engelliler Haset Burdur’bile kutlandı

BURDUR – 3 Mabeyin Acun Engelliler Haset Burdur’dahi kutlandı.

3 Boşluk Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Konuşma ve Işporta Salonunda kutlama programı düzenlendi. Programa Burdur Valisi Mürtefi Arslantaş, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, Şehremaneti Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, İl Milli Yetişek Müdürü Nesrin Kakırman, İl Güvenlik Müdürü Beklenti Bitirik, İl Kurnaz Komutanı Miralay Mustafa Güder ile özürlü öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende meşveret işleyen Ilbay Arslantaş; “İç alemimizin hayatla kesişim çizgisinde lafız dağarcığımız bulunur. Kelimelerin özgül ağırlıkları vardır ve kullandığımız sözcükler dış dünyaya bakışımızı belirler. Kavramları tanımlama biçimimiz olaylar karşısında göstereceğimiz tepkinin özüdür.

Bu anlayışın güne tetabuku cihetiyle özürlü sözcüğü adına “yetersizliği olan birey” ifadesinin kullanımının elan süslü olacağı kanaatindeyim.

Zira engellik organların zedelenmesine bağlı kendisine işlevlerinde oluşan kayıpların el açtığı yetersizlik zımnında, bireyin çevreyle enerjik ve ehliyetli etkileşim ihdas sürecinde karşılaştığı sıkıntı durumu namına tanımlanır ve meselenin özünde yetersizlik kavramı düz almaktadır.

Yetersizlik gözyaşı, cinslik, sosyal ve kültürel faktörlere merbut olarak bireyden beklenilen içtimai rolün gerekliliklerini karşılayamama durumudur ki bu hal kişinin kişi tasarrufunda değildir.” Dedi.

Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Canan Yüksel ise konuşmasında; ” medeniyetimizin tarihsel seyri içre mânialı olgusunun, engelliye bakışın, mânialı anlamının balaban değişimler geçirdiği hepimizin malumudur. Bu safiha içre genişlik şişman iş ise engelliye verilen değerin sürekli artması, onlara verilen bakım standardının daima yükselmesidir. Engellilik alanındaki toplumsal dönüşümü ölçün haline getirebilmek amacıyla dahi Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız marifetiyle, 2030 Meydanda Basiret Belgesi hazırlanmıştır. Bu doküman, engellilerin denk vatandaşlar adına potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir cemiyet olma yolunda, günümüzden 2030’a büyüklüğünde engellilik alanındaki millî vizyonumuzu ve posta haritamızı ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hem Anlayış Belgesi hem kurumsal hafızamızdan hareketle; yıldızlı ayrımsız cemiyet tekvin uğrunda üzerimize sakıt sorumluluğu namına getirmeye cümle gayretimizle bitmeme edeceğiz. ” açıklamasında bulundu.

Konuşmaların peşi sıra Burdur Şehit Hakan Aktürk Hususi Eğitim Merkezi öğrencileri eliyle şiirler okundu, bel dili ile ezgi seslendirildi. Martir Melik Aktürk Özel Eğitim Iz Okulu öğrencileri aracılığıyla Kurdele Gösterisi ve Burdur Fena Hâlde Sanatlar Lisesi ve 15 Orak Ayı Şehitler Rum Lisesi öğrencileri tarafından saz dinletisi sunuldu. Dinleti esnasında özürlü öğrenciler oynayarak doyasıya eğlendi.

Programın serencam bulmasının peşi sıra işporta salonunda bulunan ve sakat öğrenciler eliyle yapılan foto, ahali işleri, tablolar ve hediyelik eşyalar sergisi etkinliğe katılan misafirler marifetiyle ziyaret edildi.

Share: