59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde saygınlık ödülü alacaklar açıklandı

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcü, “59. Antalya Altın Portakal Film Festivali”nde sanatçılar Perihan Çekişme ve Erkan Can’a “Öz Saygı Ödülü”, Fulya Tekindor’a “Hayat Boyu Başarı Ödülü” vereceklerini bildirdi.

Haşere, Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, İdari Direktörü Cansel Tuncer ve Film Toplu Tartışma Moderatörü aktör Katre Sönmez ile otelde düzenlendiği matbuat toplantısında, festivalin 1 Ekim’de kortejle başlayacağını söyledi.

Aynı zamanda Curcuna Başkanı olan Böcek, iki yıldır tekmil insanlığın salgının, felaketlerin gölgesinde olmasına rağmen kara bulutların sanatın ışığıyla dağılacağına inanarak festivali düzenlediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“Birliğimizi, berberliğimizi, umudumuzu sanatın çatısı altında buluşarak pekiştirdik. Öz Saygı ödüllerimizin sahipleri Perihan Cenk ve Erkan Can’a, ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alacak olan Soğan Çiçeği Tekindor’a musahabe komple birçok yıllar diliyorum. Kalık asrı geride bırakan festivalimiz, sinemamızın tarihidir ve o ruz, taşıdığı değerlerle anlamlıdır. Sanatçılarımızın halkımızla buluştuğu ve müstevli zımnında durmak zorunda kaldığımız geleneksel kortejimizi yeniden düzenliyoruz.”

Geçenlerde açılışını yapacakları Maşrık Garajı Hars ve Tecim Merkezi’nde bu sene ilk defa film gösterimlerinin yapılacağını tamlayan Böcü, bu yıl ilk defa “Yazın Uyarlaması Mufassal Metraj Senaryo Yarışması” düzenleyeceklerini ifade etti.

Haşere, parçalanmamış sanatseverleri festival coşkusunu yaşamak ve güzellikleri paylaşmak için 1-8 Ekim’dahi Antalya’ya davet etti.

“Festival biletleri 3 ve 5 liradan satılacak”

Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu de arsıulusal yarışma ve acun sineması bölümü üstünde çalışmaların sürdüğünü, festivalde beyaz perde biletlerinin 3 ve 5 liradan satılacağını aktardı.

Gazetecinin, “Yurt dışı ve içinden birçok artist ati? Esbak dönemde bir nice artist bize okuntu gelmedi diye eleştirmişti.” sorusu üzerine Boyacıoğlu, 2019’de 907 konuk varken salgın dolayısıyla 2020’de bu sayının 187’ye düştüğünü hatırlattı.

Geçen yıl birlikte müstevli nedeniyle çağrılı sayısını ilişkin tuttuklarını vurgulayan Boyacıoğlu, bu yıl 600’a yakın konuğun olacağını belirtti.

Birçok defa gelmesine karşın Antalya’nın bu kadar popüler olduğunun farkında olmadığını anlatan Boyacıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim da imkanlarımız sadık, paralarımız sonsuz değil. Akak kapasitemiz da tutkun. Şuna sevinmemiz lazım Antalya’üstelik çokça ağır sıklet turizm aktivitesi var. Kâh oteller yatak veremiyor, elhak satılmış. Antalya’dahi 2 bin 500-3 bin kişiyi ağırlayabilecek maddesel manevi imkanımız yok. Hep Antalya’ya akmak istiyor evire çevire site ama herkesi üstelik çağıracak imkanımız maatteessüf namevcut. Düşünün film ekipleri geliyor. Jürilerimiz, ulusal matbuat, arsıulusal konuklarımız var. Parçalanmamış bunları topladığınız zaman… Zaman Zaman telefonumu bloke etmek geliyor içimden zira çoğunu tanıyorum. ‘Abi bizi da mi çağırmayacaksın?’ gibi benzeri öz geliyor bilfarz. Koynuma bile alamıyorum, anlatabiliyor muyum? Yani ara sıra imkanlarımız maatteessüf mecbur.”

Film afişinde Cımbar Akın ve Ediz Hun’un fotoğrafı vadi matlup

Film Forum Moderatörü ve aktör Katre Sönmez ise yılın yeryüzü iyi filmlerinin Antalya’da seyirciyle buluşacağını belirterek, Antalya Film Toplu Tartışma’un 2-4 Ekim’de Antalya’dahi, 4- 6 Ekim’birlikte ise devre içi gerçekleştirileceğini söyledi.

Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer, festivalin görsel kimliği olan afişinde beyaz perde sanatçıları Cımbar Atak ve Ediz Hun’un 1970 yapımı Ankara Ekspresi filminin setinde çekilen fotoğrafının düz alacağını kaydetti.

Festivalde, belediyenin ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliğinin katılımıyla “Yeni Yavru Beyaz Perde Okulu Projesi”ni hayata geçireceklerini bildiren Tuncer, bu kapsamda kız öğrencilerin çektiği 5 filmin gösterimlerinin yapılacağını, projeyle sinemada kariyer yapmak isteyen kız öğrencilerini destekleyeceklerini sözlerine ekledi.Share: