ADÜ afiyet ekibi depremin 261’inci saatindeki kurtuluşa bindi oldu

Vazıh Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Kontrol-Istirdat Ekibi’nin de desteklediği çalışmalarda Hatay’ın minval Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’ndeki bir binanın enkazından 26 yaşındaki Mehmet Yüce Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı, depremin 261. saatinde sıhhatli çıkarıldı.

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli iki nazik depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki yer sarsıntısı; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da şişman yıkıma defa açtı. Zamana cebin yarışın olduğu şehirlerden kurtuluş haberleri peş peşe geldi. 260. saatte Antakya’da 14 yaşındaki Osman Halebiye ve 261. saatte 26 yaşındaki Mehmet Yüksek Şakiroğlu enkazdan çıkarıldı.

Afet ve ivedi durumlara müteveccih ayrıntılı eğitimlerini aldıktan bilahare AFAD Umumi Riyaset aracılığıyla akredite bir ekip oluşmak amacıyla kuramsal ve kayran eğitimlerini tamamlayan ADÜ Arama-Istirdat Ekibi’nin da desteklediği yardım çalışmalarında Hatay’ın minval Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’ndeki bir binanın enkazından 26 yaşındaki Mehmet Yüksek Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Cebbar, depremin 261. saatinde iyi çıkarıldı. Yoğun çalışmanın peşi sıra 26 yaşındaki Mehmet Yüce Şakiroğlu ve 34 yaşındaki Mustafa Avcı’ya ulaşıldı.

Esenlik Bakanı Fahrettin Kayırıcı, Hatay’da depremin 260’ıncı saatinde enkazdan sağ çıkarılan 14 yaşındaki Osman’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Nazır Kayırıcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “14 yaşındaki Osman 260’ıncı saatte, yavaş çabaların sonucunda gine aramızda. Şu dakika Hatay Mustafa Eksiksizlik Üniversitesi Hastanesinde önceki tıbbi müdahalesi gerçekleştiriliyor. Hepimiz adına yavrumuzun yanındayım” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi Esenlik ve Vazıh İl Keyif Müdürlüğü ekiplerinin ellerinde olan 14 yaşındaki Osman Halebiye ve 26 yaşındaki Mehmet Uca Şakiroğlu’nun esenlik durumunu dolgunca olduğu belirtildi. – AYDIN

Share: