Akşener’den hükümete mütekait maaşı tepkisi: Genişlik düşüğü asgari sevap kadar olmalıdır

Rastgele hafta eksantrik aynı ilde esnaf ziyareti işleyen İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener, bu kere de Aksaray’da kendisini muntazır vatandaşlara seslendi. Tahminî 2 senedir devlet ülke gezdiğini belirten Akşener, “Burada ayrımsız amacım var. Çok ayrıntılı ayrımsız zamandır sizin dertlerinizin konuşulmadığı, buna değer şuculuk-buculuk üzerinden siyasetçilerin birbirlerine konu çaptırdığı amma sizin derdiniz konuşulmadığı için da seçme birinizin şakirt çıktığı bire bir cümle var bu ülkede.” dedi.

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET KADAR OLMALI”

Ekonomiye ve avlu pahalılığına değinen Akşener, emeklileri sevindirecek bire bir vaatte dahi bulundu. İYİ Öğür lideri, “Emekli maaşı… Söyleye söyleye 3 bin 500 liraya getirdiler bin 500 teklik zor maaşı alanlar vardı. Bizim dediğimiz şuydu yer düşük tekaüt maaşı minimum ücret kadar olmalıdır. Bunu bu arkadaşlar yaptı yaptı yapmadı biz yapacağız birkaç kaldı. Hani treniniz ne oldu karaca şimendifer, ne oldu havaalanı, ne oldu çökülen çiftlikler. Buluşma denilen o sistemi ortadan kaldıracağız netlikle söylüyorum. 24 milyar TL sizin cebinizden, Türk Telekom’dan alındı Hariri’nin cebine koydular. Erdoğan’ın ev dostu.”

ÇİFTÇİLERE SESLENDİ

Akşener, çiftçinin hareketlilik faturasının faziletkâr olduğunu belirterek, ” İç Küçük Asya Bölgesi’nde hepinizin derdi suyun kaybolması, canlılık pompasıyla akarsu çıkarılması, sulamanın böyle yapılması. 113 bin teklik cümbüş faturası gördüm. 60 bin teklik fatura gördüm. 52 bin liralık fatura gördüm. Yahu bunu ödeyen bire bir çiftçinin, 3 ayda 180 bin lira bayılmak zorunda kalan tıpkısı çiftçinin malından elinde hangi kadar mal kalabilir? Bunun içine benzeri dahi koyun mazotu, koyun ilacı, kucak gübreyi. Geriye hangi kalır?” dedi.

“SİYASETÇİLERİN İNSANLARIN SESİNİ DUYUP ÇÖZÜM ÜRETMESİ GEREKİYOR”

Akşener, gerek erk olsun, lazım uymazlık, siyasetçilerin görevinin vatandaşı dinlemek olduğunu ifade etti. Siyasetçilerin görevinin vatandaşların sorunlarına çözüm çıkarmak olduğunu anlatan Akşener, şunları kaydetti: “Siyasetçiler bu çözümlerin üzerinden rekabet etmektir. Benim kabil seçkin siyasetçinin buraya gelip karşınızda resmi sıralama durmasını sağlamaktır. Siz olmazsanız siyasa üstelik olamaz, siz olmazsanız tek madde olmaz. O nedenle esnaf amacıyla müşterisi velinimet olduğundan bu dükkanlara girdim. O dükkanların içerisinde, ‘Bu akşam hangi pişireceğim?’ diyerek düşünen kadınları gördüm. Atanamayan gençlerin gözyaşlarını gördüm. İnsanların, familya hanımlarının, çiftçilerin konuştuğunu gördüm. Siyasetçilerin esnafların içerisindeki insanların sesini duyup ona çözüm üretmesi gerekiyor.”Share: