“Al değerli” turp hasadı başladı

Osmaniye’de turp hasadı başladı

Kadirli’de mevcut Savrun Çayı üstünde kurulan havuzlarda yıkanarak paketlenen önce mahsulat İstanbul, Ankara, İzmir kadar büyük şehirlere gönderildi

OSMANİYE Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde, şehir ekonomisine kocaman ulama sağlayan ve ahali beyninde ‘kırmızı altın’ olarak nitelendirilen turpta hasat başladı.

İlçe ekonomisine yılda 100 milyon liralık kabilinden tıpkı katkı sağlayıcı turpta bakir sezon başladı. İlçede bulunan Savrun Çayı üzerinde kurulan havuzlarda yıkanarak paketlenen geçmiş ürünlerin İstanbul, Ankara, İzmir kadar nazik şehirlere sevkıyatı yapılmaya başlandı. Üreticiler ise dolaşma başında fiyattan ve rekolteden memnun olduklarını dile getirdiler. İlçe ekonomisine yılda kestirmece 100 milyon liralık yardım sağlayıcı turp tarladan sofraya mütekait benzeri yolculukla ulaştırılıyor. Sabahın önceki ışıklarıyla tarlada başlanan hasat işlemi şehrin merkezinden geçen Savrun Çayı üzerinde müesses havuzlarda bitmeme ediyor. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu işçiler turpları biricik bir tane yıkayarak paketleyip satışa amade kuzuluk getiriyor. Kadınların torbaladığı turplar ayvaz işçiler marifetiyle kamyonlara yükleniyor. Daha sonra turp aylı kamyonlar İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa üzere balaban şehirlere yola çıkıyor. Sofralarda birlikte lezzetle yenen turp böbrek taşı, astım, sarılık, öksürük ve romatizma gibi hastalıklara de gür geliyor.

Share: