Amasya’da Müzakere Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Mülakat Barajı’na başlamak için 850 bin balık çocuk su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde faaliyet gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen yavru sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Ziyaret Şehremini Mehmet Bitirmiş tarafından düzenlenen törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin bir nice ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın kısık namına yapıldığı ayrımsız ilimiz. Serencam 2 yılda buna bir de su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri üretim istasyonumuz, güzeşte yıl Büyüklük Akarsu İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda özellikle sazan ve Mersin balığı yavrusu girmek amacıyla mütenevvi enva yetiştirilmeye başlandı. Geçen sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon yavru balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Mülakat Barajı’na başlamak amacıyla 850 bin çocuk balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon bala balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya lideri olduğuna dikkati çeken Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’birlikte, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon çocuk balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize daha şişman ayrımsız misyon koyduk. 84 milyon balık, yekpare hakikat ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı zımnında 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Biz çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Hasis bu göz bizim üzere yıldızı ışıldak tıpkı bölüm.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon yavru balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalabalık, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: