Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu

Anadolu’nun İlk Türk İslam üniversitesi müze oldu

TOKAT – Tokat’ta, Anadolu’nun evvel Türk-İslam Üniversitesi olan Yağıbasan Medresesi’nin haber gün müzesine dönüştürüldü.

Danişmentliler döneminde Karışık Çıkmaz bölgesinde Nizameddin Yağıbasan vasıtasıyla İlk Türk-İslam Veri Üniversitesi kendisine yaptırılan, astronomi ve tıp eğitimi sunulan fakülte turizme kazandırıldı. Tokat Belediyesi aracılığıyla 2019 yılında medresenin Türk, İslam ve Selen Müzesi olması için başlatılan icraat tamamlandı. DOĞRU Parti Domestik Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile düzenlenen programla açılışı yapıldı. Törenin açım konuşmasını fail Tokat Belediye Reisi Eyüp Eroğlu, 900 adımda 900 almanak tarihi süresince barındıran Kalıntı Çıkmaz Çarşısına ayrımsız müze daha kazandırıldığını belirterek, “Özellikle bu dönemi biz geçmişin ihyası geleceğin inşası sloganını ve mottosuna ahzetmek aracılığıyla bu bölgede tarihi bu alanımızdaki yapılan bu çalışmaları ortaya koymanın gayreti içerisinde olduk” dedi.

SELIM Tümen Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ile Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun konuşmasının ardından kürüye DÜRÜST Fırka Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki geldi. Yapılan hizmetlerin önemine değinen Özhasek, “Ki hangi yaparsa yapsın. Bizim amacımız bakım. İnsan odur ki bırakabilir yapıt, eseri olmayanın durumunda yerler eser. Cumhurbaşkanımızın birlikte temel felsefesi bu. 20 yıllık iktidarımız döneminde Allah’a hamdolsun binlerce bakım ve eser ortaya koyduk. çıktı de tığ bu yolda bitmeme edeceğiz. Cenabıhak utandırmasın, Rabbim mahcup etmesin. Bu güzel eseri kazandığın üzere kızıl başkanımıza ayrımsız kere elan teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu. Yapılan konuşmaların peşi sıra dualarla müzenin açılışı yapıldı.

Share: