Anjiyoyu reddedip sayrılarevi kapısında akse geçiren rahatsız, ruh masajıyla hayata döndürüldü

Van’bile göğsündeki balkı şikayetiyle gittiği hastanede doktorların anjiyografi yapılması teklifini akseptans etmeyen ve hastaneden ayrıldığı tam kalp krizi nâkil hastalanmış, ruh masajı ve elektroşok müdahalesiyle hayata döndürüldü.

İpekyolu ilçesinde kıvrak 57 yaşındaki Abdulmenaf Öner, göğsündeki balkı dolayısıyla yakınları aracılığıyla Van Yetişek ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan kontrollerin ardından kardiyoloji bölümüne yönlendirilen hastanın, elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (YANKI) sonuçlarında kalp aksesi şüphesinin olduğu tespit edilerek anjiyografi yapılması önerildi.

Anjiyo olmayı akseptans etmeyen Öner ve yakınları, “otama reddi”nde bulundu. Öner, hastaneden ayrıldıkları tam kalp krizi geçirdi.

Doktorların ihtisas masajı ve elektroşokla müdahalesi sonucu hayata döndürülen Öner’in kapanık damarına stent takıldı.

“Doktorların uyarılarını dikkate alalım”

Van Eğitim ve Araştırı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Gürkan İmre, AA muhabirine, hastanın kalp krizi şüphesiyle kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

Yaptıkları kontroller sonucu hastaya anjiyo önerdiklerini anlatan İmre, şunları kaydetti:

“Hastamızın EKG’si alışılagelen olmakla beraber EKO’sunda kalp krizi belirtileri vardı. Züğürt ve yakını anjiyodan çekindikleri için ‘Şu zaman anjiyografi olmayalım, 2 dolaşma bilahare geldiğimizde olalım.’ demişlerdi. Bende riskleri anlattım, anjiyografi olmazlarsa hastaneden çıktıkları üzere ritim bozukluğuna girip kalbinin durabileceğini belirttim. Tutkun kendi rızasıyla hastaneden çıkarken kapıda kalbi durdu ve 3 dakikalık duygu ovma ve elektroşoktan sonraları hastanın ritmi, nabzı normale döndü. Sonra anjiyoya aldık. Kalbin sol tarafını besleyici ve yüzde 100 kapanmış olan damarına stent taktık. Hastamızın durumu çok bereketli.”

Vatandaşlara uyarılarda kâin İmre, “Eksiksiz hastalara ve vatandaşlarımıza uyarım şudur; doktorlarınız anjiyo olmayı öneriyorsa muhakkak bunu dikkate alalım. Bu hastamız haddinden fazla şanslıydı. Hastaneden çıktığı kadar kalbi durdu ve tezelden içeri aldık. Bu hastamız minibüste ya da eve giderken birlikte kalbi durabilirdi. Bu durumda köylü dönmesi imkansız zira elektroşok vermemiz geçişsiz. Bu bile hoppadak hastanede kâin. Gayrı hastalar bu büyüklüğünde şanslı olmayabilir. Kardiyoloji uzmanı hastaya durumunun kritikliğini belirtiyorsa muhakkak doktorumuzu dinleyelim.” ifadelerini kullandı.

“Türk hekimlerine güveniyorum”

Rahatsız Abdulmenaf Öner üstelik göğsündeki ağrı nedeniyle gittiği hastanede anjiyo olması gerektiğinin söylendiğini anlattı.

Doktor Gürkan İmre’nin durumu hakkında kendisini bilgilendirdiğini, damarının kapanmış olduğunu söylediğini belirten Öner, şöyle konuştu:

“Üstüne basa basa söylemesine rağmen bizi ikna edemedi. Öğretmen ekibiyle bizi anjiyoya almayı bekliyordu, biz kabul etmeyince ivedili servise yönlendirdi. ‘Size bir soluk sulandırıcı enjeksiyon yapılsın.’ dedi. Tığ birlikte imza attık çıktık. Al alanın olduğu yerde düştüm. Sonrasında bana anlattılar, hemencecik müdahale önsezi masajı işlenmiş. O arada de Gürkan hocaya fen bırakılmış. Hoca koşarak al alana gelmiş. Buradan beni alelacele ameliyata götürüp anjiyografi yapmışlar. Esasta doktorlara güvensizlik değil, ayrımsız bile hususi hastanede gösteririz diye düşündük. Müstacel anjiyo denilince oğlum amcalarına danışıp bu kararı yüklemek istemiş. Yeniden dünyaya gelmiş gibiyim, yaşadığım duygular anlatılamaz. Buradan herkese sesleniyorum; lütfen doktorların dediklerini dinleyin. Cenabıhak başınıza getirmesin ama olursa üçüncü bire bir şahsa punt vermeyin kendiniz karar verin. Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine birey edin.’ demesi beyhude değilmiş. Türk hekimlerine güveniyorum.”

“Hocalarımız bizimle haddinden fazla ilgilendi”

Hastanın oğlu Fehamet Öner ise hastanede doktorların anjiyo teklifini ikilemde kaldıkları için önce etapta kabul etmediklerini söyledi.

Yaşadıkları durumdan olayı iri üzüntü duyduklarını anlatan Öner, şunları aktardı:

“Hocalarımız bizimle haddinden fazla ilgilendi. Gürkan öğretmen bizi uyardı. ‘3 an henüz vaktiniz bulunmayan.’ demişti. Kalple ilgilendiren mesele olduğunu, her an kriz geçirebileceğini söyledi. Biz otama reddi verdik. Hastaneden ayrıldığımız tam babam yere düştü, çarpış aldı. Etibba engelleme etti ve anjiyo yapıldı. Şu zaman durumu iyi. Doktorlar bize bir molekül önerdiğinde ikinci kişiyle görüşüp fikir almamıza lüzum namevcut. Ben dinleseydim babam bu şekilde olmayacaktı. Etibba eminim ki arz gani bilendir. Gürkan hocaya teşekkür ediyorum. Bizi haddinden fazla uyardı, keşke onu dinleseydik, otama reddi vermeseydik. Ego ayrımlı tıpkısı durumdan çevre babamı götürmüş olsaydım demincek kaybetmiş dahi olabilirdim. Herkese tavsiyem, doktorların önerilerini dikkate alsınlar.”

Share: