(ARŞİV) ANKARA – Sakat başbakanlardan Bülent Ecevit’in vefatının üzerinden 16 sene geçti

Türk siyasetinde noksan çağ geçiren, Kıbrıs Hazar Harekatı’ndan bölücü yıldırı örgütü elebaşının yakalanmasına kadar çokça sayıda tarihi olayın başlangıç aktörü olan, 5 Son Teşrin 2006’bile kişi veda fail çarkıt Başvekil Bülent Ecevit, vefatının 16’ncı yılında anılıyor.

Eski Başvekil Bülent Ecevit, 1954’te CHP’nin Çankaya Ocağı’na kaydolarak başladığı yöntem hayatında kalık çağ geçirdi.

Siyasal yaşamında beş posta başvekâlet görevinde bulunan Bülent Ecevit, 1925’te İstanbul’bile doğdu. Babası 1943-1950 yılları ortada Kastamonu Milletvekilliği işleyen Prof. Dr. Fahri Ecevit, annesi ressam Baylan Ecevit olan Bülent Ecevit, Robert Kolejinden arkadaşı olan Rahşan Aral ile 1946’dahi evlendi.

Ankara’bile 1944’te Basın-Yayın Umumi Müdürlüğüne İngilizce çevirmeni yerine giren Ecevit, 1946’dan 1950’ye büyüklüğünde Londra’bile Türk Matbuat Ataşeliğinde görev yaptı.

1950 ile 1960 arasında Kavim gazetesinde, Ulus’un kapatıldığı yıllarda ise Bakir Ulus ve Halkçı gazetelerinde yazar ve alfabe işleri müdürü yerine çalışan Ecevit, 1954 sonu ile 1955 başlarında BENDE Şimal Carolina’birlikte yayınlanan Winston- Salem gazetesinde mihman gazeteci kendisine görev yaptı. 1965’te Milliyet gazetesinde günlük yazılar yazmaya başlayan Bülent Ecevit, 1972’bile maaş Özgür İnsan, 1981’üstelik haftalık Arayış, 1988’dahi mahiye Güvercin dergilerini çıkarttı.

Siyasete Çankaya Ocağı’na kaydolarak kadem attı

Kavim gazetesinde politikaya sargı duymaya başlayan Bülent Ecevit’in siyasete etap atması ise 1954’te oldu. Ecevit, o sene CHP’nin Çankaya Ocağı’na kaydolarak fire çağ sürecek siyasal yaşamına önceki adımı attı.

Ecevit, 1957-1980 beyninde önceki Ankara, sonra Zonguldak’tan CHP milletvekili oldu. Ecevit, 1960-1961’dahi Müessis Divan üyeliği yaptı. 1961-1965 ortada İsmet İnönü aracılığıyla kurulan hükümetlerde Emek Bakanı görevinde bulunan Ecevit, bu dönemde dolgun kavil ve grev haklarının yasalaşması, sendikal özgürlüğün sağlanması ve toplumsal güvenlik konularında heybetli kararlara imza attı.

CHP’nin en son organı olan Fırka Meclisine 1959’de giren Ecevit, 1966’dahi CHP’birlikte başlayan “Demokratik Sol Cereyan”le alay malay Umumi Sekreterliğe seçildi. 1971’bile ise partisinin askeri yönetimce oluşturulan hükümete katkıda bulunmasına karşı çıkarak bu görevinden ayrıldı. Ecevit, incizap ettikten ahir dönemde CHP’nin “kesin” genel başkanı kabil tanıdık İsmet İnönü’ye alın düzentileme yürüttü.

CHP’nin 5. Olağanüstü Kurultayı sonrası Genel Komutan seçildi

CHP’nin 1972’üstelik yapılan 5. Olağanüstü Kurultayı’nda Öğür Meclisi, İnönü’ye karşın Ecevit’in yanı sıra yer aldı. Bunun üstüne İsmet İnönü, 33 yıldır yürüttüğü CHP Umumi Başkanlığı görevinden çekilme etti. Ecevit, 14 Mayıs 1972’birlikte toplanan “Umumi Reislik Seçimi Özel Kurultayı”nda CHP’nin kullanılmamış Genel Başkanı oldu.

1973 seçimlerinde genişlik çok oyu aldığı halde hükümet kuramayan Ecevit, 1974 yılının çokça tartışılan CHP-MSP koalisyonunun başbakanı oldu.

Karaoğlan namına anıldı

Ecevit, CHP’nin 1973’teki seçme kampanyası sırasında Kars’ın Susuz ilçesinde rençperlik yapan Şahzade Şahin’in evine konuk oldu. Şahin’in burada Ecevit’e söylediği “Bizi bu sınırlı günlerden kurtar Karaoğlan” sözü ertesi çağ gazetelere yansıdı ve bu tarihten sonra Ecevit, partililerce “Karaoğlan” kendisine anılmaya başlandı.

CHP Genel Sekreteri iken, “sosyal demokrasi” kavramı hesabına “demokratik sol” kavramını kullanmaya başlayan Ecevit, 1974’te toplanan 22. CHP Kurultayı’nda “Cumhuriyet Ahali Partisi demokratik sol tıpkısı partidir” ifadesini öğür tüzüğüne koydurdu.

“Ayşe tatile çıksın”

Bülent Ecevit’in başbakanlığını yaptığı hükümet, 20 Orak Ayı 1974’te “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla Kıbrıs Sulh Harekatı’nı gerçekleştirerek Ada’ya hazar getirdi.

Ecevit başbakanlığındaki hükümet, harekat sonrası Türkiye’ye karşı makbul ambargolara alın direnişiyle birlikte akıllarda kayran etti. CHP-MSP hükümeti haşhaş ekimi yasağını, gayrikanuni kullanımı engelleyici tedbirler alarak kaldı­rdı. Bu dönemde Türkiye’nin Ege’deki hakları gündeme getirildi.

Bülent Ecevit, 1977’dahi bire bir azlık hükümeti kurdu fakat güvenoyu alamadı.

Partisinin TBMM’üstelik çoğunluğu bulunmamasına karşın 1978’bile gâh mutlak üyelerin ve âdeta partilerin katkısıyla hükümet kuran Ecevit’in başbakanlığı 21 kamer sürdü.

Hakkında 130 sorun açıldı

Bülent Ecevit, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden bilahare, askeri yönetime kar­şı çıkışları dolayısıyla üç kez hapse mahkum edildi.

Siyasal haklarından yoksun bırakıldığı yıllar boyunca birlikte siyasi çalışmalarını sürdürdüğü üzere üzerine 130 sav açıldı.

Bülent Ecevit’in panel haklarından yoksun bırakıldığı dönemde eşi Rahşan Ecevit’in kuruculuğunu yaptığı Demokratik Sol Öğür (DSP) kuruldu. 1987’deki halk oylamasıyla politik yasağı kaldırılan Bülent Ecevit, DSP Genel Başkanlığına seçildi. Gelişmemiş aynı süre bilahare yapılan genel seçimlerde partisi dolgunca son alamayınca Ecevit bu görevden ayrıldı.

Ecevit, 1989 yılında yapılan yabansı kurultayda baştan DSP Genel Başkanı seçildi ve 1991 seçimlerinde Zonguldak’tan mebus oldu.

Bu intihabat sonucunda Süleyman Demirel liderliğindeki Doğru Yol Partisi ve Erdal İnönü’nün lideri olduğu Sosyal Demokrat Popülist Tümen koalisyon hükûmeti hükümeti kurdu. Bu hükümet, Türe Partisi (AP) ve CHP’yi yöntem sahnesine yeniden soktu. AP kendisini feshettiyse birlikte CHP, Deniz Baykal’ın girişimleriyle yoluna bitmeme etti. CHP ve DSP’yi birleştirme girişimleri, Ecevit’in Baykal’dan değişik siyasi tarzı zımnında başarıya ulaşmadı.

DSP, 1994 seçimlerinden sonradan solun yer nazik partisi konumuna geldi. Ecevit, DTP ve ANAP ile kurulan hükümette başvekil yardımcısı, elan ahir DSP-DYP-ANAP azlık hükümetinde üstelik başvekil oldu.

Ecevit’in, 11 Karı 1999-28 Mayıs 1999 tarihleri ortada başbakanlık yaptığı 56. hükümet döneminde yıldırı örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan Kenya’üstelik yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Bülent Ecevit, 1999 seçimleri sonrasında DSP’nin MHP ve ANAP ile koalisyonu sonucu kurulan 57. hükümetin Başbakanlığını yürüttü. Partisi 2002’deki er seçimlerde barajı aşamayan Bülent Ecevit, 2004 yılında yapılan DSP 6. Yalın Kat Kurultayı ile deli dolu siyaseti bıraktı.

Ecevit, 18 Mayıs 2006’üstelik geçirdiği düşünce kanamasının ardından tedavi altına makbuz. Kısaca 6 kamer boyunca tedavi gördü, tehlikeli bakımda kaldı. Bülent Ecevit, 5 Son Teşrin 2006’üstelik 81 yaşında solunum yetmezliği dolayısıyla hayatını kaybetti.

Ecevit’in cenazesi, 11 Kasım 2006’bile Ululuk Mezarlığı’na defnedildi.

“Ahali ele büyüttük sevgiyi”

Politik kimliğinin birlikte şair ve edip kimliği ile birlikte maruf Ecevit, koşuk ve siyaset üstüne çok sayıda tezkere yazdı.

Ecevit’in, balaban benzeri kısmını Rahşan Ecevit’e yazdığı bilinen şiirlerinden oluşan “Halk ele büyüttük sevgiyi” hafızalarda sunma çok düz eden eseri oldu.

17 Ocak 2020’bile 97 yaşında hayatını kaybeden Rahşan Ecevit, vasiyeti konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muktezi izni onaylamasının ardından Devlet Mezarlığı’nda hayat arkadaşı Bülent Ecevit’in yanı sıra defnedildi.

Share: