Atila Sertel’den Hükümete Kötü Eleştirisi: “Amerika’nın Uşaklığını Yapıyorsunuz”

CHP İzmir Mebus Atila Sertel, TBMM Umumi Kurulu’nda; kötü üreticilerinin yaşadığı sıkıntılara değindi. Sertel, “Yerli ve milliyiz diyenlere şunu göstermek istiyorum. Amerika’ya konfirmasyon olmuşsunuz. Türkiye’üstelik süresince ne olduğunu bilmediğiniz o tütünü Türk içicisine sunan Amerika’nın uşaklığını yapıyorsunuz. Türk içicisine dahi ukubet kesiyorsunuz” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, evvel Duman, Duman Mamulleri ve Ispirto Piyasasının Düzenlenmesine İlişkin Yasa Teklifi üzerine mütekellim CHP İzmir Milletvekili Sertel, mukaddema 600 binden çok ailenin kötü üretimiyle geçindiğini, bugün gelinen noktada bu sayının 50 binlere büyüklüğünde düştüğünü söyledi. Sertel şunları söyledi:

“Tütün, Türkiye’nin temel üretim, asıl barışma kaynaklarından biriydi. 1945’te 183 bin olan tütüncü ailesi 1965 yılında 379 bine ulaştı ve esrar özelleştirilinceye kadar, 1998 yılına büyüklüğünde Türkiye’de 622 bin aile tütünle yaşamını sürdürüyordu. Esasen burada Adıyaman, Bitlis, Malatya tartışılıyor amma bu üreticilerin yeryüzü şanlı bölümü 334 bin aileyle Veli Bölgesi’ndeydi. Manisa’dan tutun, İzmir’in hep bölgelerinde genişlik kaliteli tütünün istihsal merkezi Ege Bölgesi’ydi. 146 bini Güneydoğu Anadolu’da, 97 bini Karadeniz Bölgesi’nde, 29 bini Maşrık Anadolu’da, 16 bini üstelik Marmara Bölgesi’ndeydi.”

“50 YIL GEÇMIŞ SÖYLENDİ, AKP İKTİDARINDA GERÇEKLEŞTİ”

Konuşmasını 1970’lı yıllarda INHISAR Genel Müdürlüğü fail Recai Dıblan’ın sözlerinden denk vererek sürdüren Atila Sertel, şunları kaydetti:

“Dıblan, ‘Tütünün Türkiye üzere ifade ettiği reel meal ve değeri anlamayanlar, erzel kompleksine eş olanlar yahut bu dalda dönen iri menfaatlerin cazibelerine kendilerini kaptıranlar ferah ferah bu milli ürünümüzün endüstrisinin yabancılara teslimini himaye etmişlerdir’ diyor. Şu anda Türkiye’nin tütününün, sigara sektörünün yüzdelik 87,9’unu Amerikan emperyalizmine, yabancıların eline teslim ettik. Bakın, Recai Dıblan esasen ne diyor: Türk tütünü, dünyanın rastgele tarafında aranan tıpkısı sermaye haline gelmiştir. Bu suretle üstelik ‘Türk tütünü bitti, Virginia tütünü ekilmelidir’ diyenlere bunun hakeza olmadığı tanıt edilmiştir. Zira Virginia tütünü ekimini isteklendirme eden davranışlarda Virginia tütününü ekmekle bu arada yabancı sigara imalatçılarına ‘Türkiye’da istediğiniz sigarayı ika ve dışarıdan yurda istediğiniz sigarayı getirme daveti birlikte mevcuttur.’ Recai Dıblan 1973 yılında bunu söyledi, AKP iktidarı döneminde bütün bunlar gerçekleşti.

“AMERİKA’NIN UŞAKLIĞINI YAPIYORSUNUZ”

Üretmeye bitmeme edin. AKP’nin bu zulmü bitecektir, o delik cezaları bitecektir, bitireceğiz. Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, genel başkanımız Adıyaman’daki esrar üreticilerine ‘İlk 100 çevrim ortamında sigara fabrikasında temelini atıp, işletmeye biz açacağız’ diyor. ‘Yerliyiz ve milliyiz’ diyenlere, namına ‘Biz yerliyiz ve milliyiz’ diyenlere şurası göstermek istiyorum: Teyit olmuşsunuz, Amerika’ya teslim olmuşsunuz. Sigaradan elde ettiğiniz tutarla, sigaradan elde ettiğiniz karla Türkiye’üstelik süresince ne olduğunu bilmediğiniz o tütünü Türk içicisine sunan Amerika’nın uşaklığını yapıyorsunuz ve Türk tütüncüsüne ceza kesiyorsunuz.”

Share: