Aydemir Tarımsal yatırımları değerlendirdi

YANLIŞSIZ Parti Saylav İbrahim Aydemir Ekincilik ve Orman Bakanlığı 2023 Bütçesi Tasrif ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde yatırımları değerlendirdi, Erzurum’da kaydedilen iz ve hizmet sürecini paylaştı.

Saylav Aydemir, ‘Tığ ezbere hisse senedi yapmayız. Ihtişam Su İşleri(DSİ) tarafından 5 milyarlık yatırım yapmışız Erzurum’da, 5 milyarlık. Göğsümüzü gere gere söylüyoruz seçkin konuda olduğu kabilinden. ‘ dedi.

Mebus İbrahim Aydemir Erzurum’dan 2 Ziraat Odası Başkanının tayin ve beklentileriyle gelişigüzel Erzurum Büyükşehir Belediyesinin ekincilik ve hayvancılık yatırımlarını emsal gösterdi.

‘Açılmış benzeri barajı biz sebep açalım?’

Mebus Cinisli’nin sunumunda Demirdöven Barajı mihvalinde kaydettiği ifadelerin gerçekle bağdaşmadığını belirten Milletvekili Aydemir, ‘Hep söylüyoruz ki : ‘Sözüm makul olsun, odun kabilinden olsun biricik- beraber Mehmet Akif Ersoy’a bile, rahmetullahi aleyh, rahmet dileyelim- Siyaseti “Ben söylerim, bir nokta düşerim, dolma de olsa kalsın, izi kalsın.” kabil götürenler var. Naci Mir Erzurum Milletvekili, Erzurum’la ait birkaç husus söylemiş. Söylediği molekül şu, tutanağı aldım: “Erzurum’bile natamam vaatleriniz var. ” diyor. Sonrasında, şöyle bire bir molekül söylüyor: “Sayın Özal’ın temelini attığı, Sayın Demirel’in açtığı Hasankale Demirdöven Barajı’mız var.- bu baraj 1997 yılında açılmış, faaliyette olan bire bir baraj. Bundan benzeri birçok kamer ilk DOĞRU Parti milletvekilleri, Sayın Ilbay ve Cumhur İttifakı el başkanları bu barajı bire bir daha açtılar, korkunç bire bir molekül yani. Alvar Barajı, Narman Şüheda Barajı İşte beklenen bunlarken bunlar böyle esas olmayan tıpkı çözme üzere politika yapıyorlar.” demeye getirmiş. Meğer, bire bir incelese, araştırsa, DSİ Bölge Müdürümüzü arasa, yahut bize sorsa hakikate ulaşacak. Hakeza tıpkısı öz bulunmayan. “Milletvekilleri” diyor evet, ego buradayım, benim hakeza tıpkısı şeyden haberim namevcut. Kaldı kim küşade tıpkı barajı tığ illet açalım? Tığ hizmetleriyle, eserleriyle zirve yapmış benzeri hareketiz. Rastgele yerde barajımız var, şu an Erzurum’üstelik bu yıl, elden 2022’bile, Başköy Barajı, bu yıl açtık tığ, bitirdik; Karagöbek Barajı, Köşk Barajı, Sarıyer Barajı, Şendurak Barajı. Baraj ayırmak bizim işimiz, bizim alametifarikamız. Sizin kabil değil.’ dedi.

Aydemir Doğru Bilgiyi Paylaştı

Gerçekte, Demirdöven Barajında sulama dönemi açılışı yapıldığını tamlayan Milletvekili Aydemir, ‘Olan ne? Olanı söyleyeyim size, vukuf aldım, o bile istese acilen bir paragraflık bilgi: “2021 yılında yaşanan susuzluk sonrasında 2022 yılı sulama sezonundan önceki barajda yüzde 90 doluluk oranına ulaşılmıştır. 9 Haziran 2022 tarihinde Erzurum Valisi Okay Memiş Eş’in katılımıyla yağışsızlık sonrasında sulama konveksiyon hatlarına su verilerek sulama sezonunun açılışı yapılmıştır.” Fenomen bu kadar dümdüz. Yani baraj boşalmış, sonra yüzdelik 90’a ulaşılmış; benzeri bakıma, hakeza benzeri esenlik alınan abur cubur hayata yansıtmışlar, hepsi bu. Bizim haberimiz üstelik namevcut. Bakın, benim tek haberim yok. Hangi kadar kusur tıpkı madde! Bizim çabucak bu sene kaç devam baraj açtığımızı söyledim. Alvar Barajı’ndan bahsediyor; dünyadan bilgisiz. “On ayrımsız yıldır” diyor. Tabiatıyla, Erzurum’u bilmeyince. Herhangi Bir yerde söylüyorum; ben Erzurum’u dinç benzeri adamım, Erzurum’de dallı güllü değil sadece, Erzurum’u iliklerine büyüklüğünde kıvrak ayrımsız adamım, hayatının tamamını orada geçirmiş tıpkısı adamım. Kaldı kim bir hareketi lekelemek hangi kadar şaibe.’ diyerek konuştu.

Aydemir Alvar Barajı Sürecini Açıkladı

Alvar Barajının durumuyla ilgilendiren hikmet veren Mebus Aydemir, “Alvar Barajı on bire bir yıldır başlamış dahi natamam .” Ne alakası var! 2017 yılında Veysel Eroğlu Bakanımıza ekip toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımız buyruk verdi, 2018’in şubatından sonra proje ihalesi yapıldı. Sonrasında zeminde benzeri sorun imdi; zeminde bir kayganlık oldu, baraja akla yatkın olmadığı imdi. Ahir süreçte birlikte, gine bütçesi müstesna tıpkı vaziyette. Şu anda dahi projesi yüzde 92 oranında münteha. “Bitmiş” diyelim buna ve Allah’ın izniyle başlıyoruz, Alvar Barajı’nı üstelik bitireceğiz. Söylemez Barajı inşaatı sürüyor, çalışılıyor, faaliyette. Tığ kazara gelişim yapmayız. Devlet Akarsu İşleri eliyle 5 milyarlık envestisman yapmışız tığ Erzurum’dahi, 5 milyarlık. Göğsümüzü gere gere söylüyoruz. ‘ ifadelerine yer verdi.

Aydemir Kültür Odası Başkanlarının Görüşlerini Yansıttı

Erzurum’birlikte Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişçi’nin tamlık ülkeye afişe ettiği sözleşmeli besicilik sürecinin tarihi benzeri pusat olduğu, Besiciliği tanım edilebilir benzeri konuma kavuşturduğuna işaret fail Mebus Aydemir, ‘Değerli Bakanımız andıran zamanda gitti Erzurum’a, bu kontratlı besiciliğe vurgu dahi yaptı, sağ olsun; Erzurum’da üstelik müteşekkir aynı hal var amma ümit dahi var, bambaşka beklentilerimiz var. ‘ dedi.

Aydemir: ‘Tığ Sahadan Bilgelik Almadan Asla Konuşmayız’

Sunumunda Erzurum Ekincilik Odalarınca kaydedilen değerlendirmeleri gündeme haiz Mebus Erzurum Ziraat Odaları komutan ve umumi heyet üyelerine teşekkürname ederek, Aydemir, ‘Bakın “Tığ tek kazara hisse senedi yapmıyoruz. “Sahadan bilgi almadan katiyen konuşmayız. Merkezde İki Ekincilik Odası Başkanımız var, birisi bize hilaf tıpkı kişi, buna karşın bilgelik aldım “Ne var hangi bulunmayan? İtiraz ettiğiniz tıpkı özdek var mı, beklentiniz var mı?” diye niteleyerek. Bakın biri şunları söylüyor, diyor ki: “Kontratlı besicilik modeliyle evcil üretimin desteklenmesi ve ocak işletmelerinin henüz bol seviyelere gelmesi sağlanarak üretici piyasadaki spekülatörlere eksikli bırakılmayacak.” ve Bakanımıza müteşekkir olduğunu rapor ediyor. “Ta rım K redi Kooperatif leri, Cilt ve Benzin Kurumu, Şeker Hastalığı Fabrikaları, Toprak Mahsulleri Ofisi son aynı yıldır yaptıkları çalışmaları bitmeme ettirirlerse bizim ülkemiz biraz sene içerisinde dünyanın zirvesine kazanç. Buzağı desteklemeleri arz oylumlu terviç modeli. Bundan antrparantez sevinme duyuyoruz.” diye niteleyerek tasa çekmiş.’ kaydını düştü.

Aydemir Yakutiye Ziraat Odasının Tespitlerini Aktardı

Benzeri farklı Ekincilik Odası’na ait değerlendirmeleri dahi paylaşan Mebus Aydemir, ‘Benzeri apayrı arkadaşımız şurası söylüyor: “Şu anda destekler üreticimizi kıvançlı edecek durumda. Sadece sıkıntımız – bakın, sıkıntıyı dahi söylüyor, biz bunu dahi paylaşıyoruz, burada dahi böyle ansız girişim atar bire bir halimiz yok, hangi varsa sorun onu de konuşuyoruz – hoppadak süt ve gübredir.” Tıpkı dahi şurası söylüyor: “Ürünümüz TMO tarafından alınmaya bitmeme edilmeli.” Aynı ayrıksı talebi şu: “Bankalarda sicil affı konuşuluyor. Şayet sicil affı gelirse müstahsil esasen krediyle buluşur; haddinden fazla elan özel, çokça elan fena hâlde aynı destek oluşur. ” Yani biz noksanı üstelik söyleriz, söyleyelim. Doğrusu şu bütçe görüşmeleri mütekamil çözme ortaya çıksın diyerek yapılıyor, bunun üzere himmet sarf ediyorum. Kimin katkısı bile oluyorsa. Elbette, onları de oradaki bütün arkadaşlarımı birlikte kastederek söylüyorum “Burada çok aliyyülâlâ kol var.” derken oradakileri da kastediyorum. Hepsine ama hepsine teşekkürname ediyoruz, Tanrı razı olsun; hız sarfiyat ediyorlar. Demincek, Siyaseten aynı çalışmayı inkar ettiğimiz devir orada düzentileme verenlerin de emeğini inkar ediyoruz. Hız koyuyorlar. Bunu yapmamak geçişsiz. ‘ diyerek konuştu.

Aydemir Komisyonda Büyükşehir Tarım Yatırımlarını Paylaştı

Sunumunda ‘Akarsu’ gerçeğine aksan yaparak, su fiyatları konusunda Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Ihtilaf partilerince yönetilen Büyükşehirler arasındaki farka değinen Saylav Aydemir, Erzurum Büyükşehir Belediyesince hayata geçirilen tarım yatırımlarını dile getirdi.

Milletvekili Aydemir, ‘Bakın, burada birisi ” Ankara’dahi suya indirimi onaylamıyorum.” mahiyetinde şeyler söyledi, ayrımsız milletvekili söylüyor. Arkadaş, sen politika yapıyorsun; insanlar daha fiyatlı akarsu içsinler evet bile kullansınlar diye mi aynı gayretin var? Böyle bire bir şey olur mu? Bak, gel Erzurum’a; Erzurum’da Şehremini suyu elbette indirmiş, ulaşımı şüphesiz indirmiş gör, tıpkısı bakın, şurada onlarca laf tarım ve hayvancılık mevzusunda belediyemizin yaptığı yatırımlar kabilinden. Saysan, söz gelişi, Avrupa’birlikte eşi emsali sıfır aynı Şarki Rum Çalışkan Efsanevi Pazarı ve hayvan cem merkezi yapmışız, bu devir değeri 1 bilyon TL. Şurada öylesine yaptığımız, hayata yansıttığımız yatırımlar var kim gıpta edilecek şeyler. Bunu yaparken, “DÜRÜST Partililer faydalansın” diye niteleyerek yapmıyoruz. Bilcümle bütün faydalanıyor, alt bölüm gayrım bulunmayan. ‘ dedi.

‘Kürt’ün Türk’ten Zerre Farkı Yok’

Sunumunun sonuç bölümünde hdp’li ayrımsız milletvekilinin ‘Kürt illeri’, Kürt ilçeleri’ şeklindeki ayırımcı ifadelerine anif tepki veren Saylav Aydemir, ‘Bakın, demin, burada, HDP’den ayrımsız milletvekili, konuşmasında Kürt illerine, Kürt ilçelerine vurgu yaptı. Esasen şurası ihata etmek geçişsiz kim şayet bunu vurguluyorsan zamirinde, eğin planında benzeri Kürt düşmanlığı yapıyorsun. “Kürt ili, Kürt ilçesi” dediğinde söz temsili nereyi tanım ediyorsun? O tarifin dışında kalanlar Kürt’e ilişik değil mi? Biz ne diyoruz: “Kürt’ün Türk’ten parça farkı bulunmayan, bu ülkenin temas karesi Kürt’ündür. ” Böyle benzeri özdek evet mu? Bölücülükten, yarıcı anlayıştan, “Kürdistan” kavramından, buralardan uzak durursak, milletimizi çokça elan yaşayış amacıyla yaşatırız. Keşki, şu bütçe görüşmeleri buna açılan bire bir dayanaklık etmek olsa. Rastgele seferinde söylüyorum. Bakın, Malazgirt, bizim Anadolu’ya methal kapımız Alparslan Gazi açmış. Ondan geçmiş Pasinler’bile 1048’de Bizans’a ilk mağlubiyeti tattırmışız. Oralarda Kürt’ü, Türk’ü bütün beraber yaşıyor. Şimdi, orada yaşayanlara neyin ili diyeceksin, neyin vilayeti diyeceksin? Buralar Türk’ün, Türkiye Cumhuriyeti devletinin vilayetleri. Türk birlikte şudur, Türk’ü da bilelim: Türk aynı ırkı tabir etmez benzeri milleti ifade bedel. O milletin seçkin rengi saksı üstündedir.’ kaydını düştü.

Saylav Aydemir 2023 Yılı Tarım ve orman Bakanlığı Bütçesinin görklü olması dileğini paylaştı. – ERZURUM

Share: