Aydınlık yerel haberleri… Aydınlık’da sosyal hane projesinin temel atma töreni 25 Ekim’de gerçekleştirilecek

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Gurur, toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşım ile 25 Ekim’üstelik aralarında Aydın’ın de bulunduğu 17 ilde içtimai hane projesinin ana atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Kurum, sosyal iletişim araçları hesabından yaptığı paylaşımla geçtiğimiz günlerde ‘Cumhuriyet tarihinin arz şişman içtimai ev hamlesi’ namına açıklayan sosyal basamak projesi çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Vekil Gurur proje dahilinde 25 Ekim’birlikte aralarında Vazıh’ın de bulunduğu 17 ilde anne atma töreninin gerçekleştirileceğini açıkladı.

“25 Ekim’da 17 ilde asıl atacağız”

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gurur yaptığı paylaşımda, “Vatandaşımızın bu projenin yapılıp yapılamayacağı konusunda hiçbir tereddüttü yok. Tamlık dünyanın durduğu tıpkı dönemde böyle tıpkısı projeyi açıklıyoruz ve 25 Ekim’dahi bile ilk temellerini atacağız. 5 bin konutun önceki temellerini Ankara, Afyon, Amasya, Okumuş, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta atacağız. Valiliklere yazı yazdık. Onlarda ilgililerle ahbaplık etmek yoluyla bize talepleri ilettiler. Biz da can dağılımına göre adaletli şekilde sayıları belirleyerek, ilçelere dağıttık” dedi.

500 bin hane yapılacak

Cumhuriyet tarihinin yeryüzü büyük sosyal hane hamlesi çerçevesinde 500 bin toplumsal basamak, 250 bin hane gayeli arsa, 50 bin işyeri hedefinin, önceki etabında 250 bin içtimai ev, 100 bin bölük arsası ve 10 bin işyeri inşa edilecek. 81 ilde, 609 ilçede yapılacak toplumsal göz projeleriyle vatandaşlar, toplamda 608 bin lira fiyata eş 2 zait 1 konutlara, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle erbap olacak. Mecmu 850 bin liralık fiyata topluluk 3 zait 1 konutların ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle yapabilecekler. İstanbul’bile aşama gelirinin 18 bin liranın, sair illerde 16 bin liranın altında olan her vatandaşlara başvuru kapısı sarih olacak. – AYDIN

Share: