Ayvalık’ta agave bitkisi geçmiş ve serencam posta çiçek açtı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Sahilkent Mahallesi’nde ilk ve son kat çiçek açan agave bitkisi, Ayvalık Belediyesi yoluyla koruma altına alındı.

Tıpkısı el çiçek açınca kuruyan, Türkiye’üstelik, “sabır çiçeği ve “asır çiçeği” olarak bile bilinen agave bitkisi, Ayvalık’ta bahir kenarına 30 metre yakınlıkta bir parkta 60 sene bilahare önceki ve akıbet posta çiçek açtı.

UNESCO Acun Mirası Listesinde düzlük alan agave bitkisinin Itidalli Amerika ve Meksika menşeli endemik tıpkı zümre olduğunu kaydeden, Ayvalık Belediyesi’nde işyar orman mühendisi Orçun Bodur, ülkemizde ise Iye ve Akdeniz kıyılarında yetiştiğini dile getirdi.

Çiçek açarak boyu kestirmece 10 metreye erişen bitkinin özellikle peyzaj süslemelerinde kullanıldığının altını çizen Bacaksız, “Bu bitkinin bildirme majör özelliği 60 ile 100 yıl beyninde çiçek açması ve çiçek açtıktan sonra de çürüyerek yaşamını yitirmesidir.” dedi.

Kaktüsgillerden olan bitkinin Mutedil Amerika’dahi üretilen agave şurubunun, glikoz içermediği için tatlandırıcı olarak kullanıldığını kaydeden Bacaksız, “Ayvalık’ta bile Sahilkent Mahallesinde iki skor agave bitkisi açmış durumda. Yaklaşık 10 metreye mail boyu uzayabilen bu nebat çiçek açtıktan sonradan bile yaşamını kaybedip saf ortama karışacak.” ifadelerini kullandı.

Bu bitki dünyanın herhangi bir bölgesinde yetişen ayrımsız soy olmadığını vurgulayan Bodur, “Dünyanın bulunmaz yerlerinde yetişmekte ve tropik abuhava koşullarını sevmektedir. Ülkemizde da Ege ve Akdeniz kıyı şeritlerinin tropikal iklime yakın olmasından kontekst bu nebat bu bölgelerde mübarek miktarda yetişip çoğaltılabiliyor. Tığ birlikte Ayvalık Belediyesi olarak bu bitkiyi peyzaj alanlarımıza diktiğimiz kabil, kendi kendine yetişenler birlikte var. Ama bu sene itibariyle ilçemizde iki nüsha agavenin çiçek açtığını gördük. Kaktüs familyasından olduğu ve birkaç su istediği amacıyla yetiştirilmesi macerasız olabiliyor. Örneğin bu bitkiden ayrımsız parça kesip, yağışsız iklime topluluk aynı bahçedeki toprağın yüzeyine ekildiğinde mübarek miktarda yetiştirilebilir.” diye konuştu.

Sokaklarındaki kaktüsün çiçek açıp bir anda 10 metrelik ongun haline geldiğini kaydeden Sahilkent Mahallesi Basın Kenar Sitesi sakinlerinden Hüseyin Tavas da yazlığına geldiği mayıs ayından bu yana agave bitkisinin çiçek açtığını ve aceleten büyüdüğünü gözlemlediğini belirtti.

Tavas şunları söyledi:

“Yalnız 15-20 zaman içerisinde bu boya ulaştı. Boyu uzadıktan sonradan dalları çıkmaya başladı. Kestirmece 10 zaman sonraları da bu dalların üzerinde çelenk şeklinde parafin renkte çiçekler açtı. Demincek bu parafin çiçekler sararmaya ve döl saçmaya başladı. Bu tohumlardan bazıları bizim bahçeye uçuştular. Bu tohumları inceleyince çiçeklerin uçlarında sözde bir paraşüt şeklinde bir şeyler vardı. Bir yakınım bu bitkiyi elan önceki gördüğünü belirterek, Mersin’deki benzeri arkadaşını aradı. O ant bu ağacın agave olduğunu anladık. Bu nebat sayı farkı 80 sene yaşar, ayrımsız defa çiçek açacak ve çiçek açtıktan bilahare birlikte 2 sene kadar tohumlarını saçar ve ömrünü tamamlar.” dedi.Share: