Bağcılar’da 8. geleneksel kestane hasadı yapıldı

Bağcılar’bile 8. anadan görme kestane hasadı yapıldı

İSTANBUL – Bağcılar Belediyesi eliyle planlı 8. Geleneksel Kestane Hasadı kaza sakinleri tarafından kilolu demet gördü. Programa katılan vatandaşlar, kebap kestane ve kestaneden işlenmiş yiyeceklerin tadına baktı.

Bağcılar’bile geleneksel kuzuluk mevrut Kestane Hasadı’nın bu yıl 8’incisi gerçekleştirildi. Nostalji Bahçelerinden olan Kestane Bahçesi’nde planlı etkinliğe Bağcılar Şehremini Abdullah Özdemir’in birlikte birçok yurttaş katıldı. Kestane Hasadı’nda vatandaşlar kebap kestaneler ve kestaneden işlenmiş kayıt ve tatlıların tadına baktı. Düzenlenen hasatta Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı Halkiyat ekibi ahali oyunları oynayarak vatandaşlara keyifli mesafe geçirtti. Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, vatandaşlarla kardeşçe ederek ağaçtan kestane topladı.

“Bağcılar’ın toplumsal yönünü zenginleştirmek istiyoruz”

Bağcılar Şehremini Abdullah Özdemir, Bağcılar’ın kültürel anlamda sınıf atladığını belirterek, “Kastamonu yöremizin ülkemize kazandırdığı yetişkin ürünlerden kestane, kestaneden yapılmış aşındırmak ve tatlıları komşularımıza izzetüikram ettik. Bağcılar kuruluşundan bu tarafa yeşil alanların ortamında nostalji bahçeleri gerçekleştirdik onlardan birisi Şerife Abla Konağı’yla bu bahçemizi süslemiştik. Burada Kastamonu İlçemizden 2011 yılında gelen kestane ağaçlarımızla hasadımızı gerçekleştirdik. Bağcılar’dahi 1992 yılında 8 olan yeşil kayran sayımızı 70’e yükselttik bütün mahallelerimizde. İlçemizde Kasaba ve Şehircilik Bakanlığımız eliyle andıran zamanda ihalesini gerçekleştireceğimiz 65 dönümlük Kavim Bahçemizi Bağcılar’a kazandırıyoruz. Bağcılar’da birçok parkımızı oyun alanlarımızı yeniliyoruz, donatı alanlarımızı kamulaştırarak kullanılmamış yeşil alanlar kazandıracağız. Kadınlarımızın bu şekilde sosyalleşip spor yapabildikleri alanlar oluşturacağız. Gençlerimizin bir zamanda sportif ve sosyalleşmelerini sağlayacak yeni park alanları kazandırıyoruz; kazandırmaya bile devam edeceğiz. İkinci ayrımsız Kavim Bahçesinin üstelik sözünü aldık bakanımızdan ihalesi yapılanın haricinde 2. Ulus Bahçesi’ni de kazandırmış olacağız. İlçemizdeki parkları toplumsal çalışmalarda birlikte değerlendiriyoruz. Bağcılar’ımızın kültürünü içtimai yönünü zenginleştirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: