Bakan Gurur, Kağıthane’de kentsel tahavvül konutlarının ad çekme çekimi töreninde konuştu Açıklaması

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Gelgel, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana mevrut depreme ilişik, “Şayet dokunaklı hasarlı binamız varsa üstelik henüz ilk Van’da, Bingöl’dahi, Elazığ’da, İzmir’bile olduğu üzere Düzce’mizde bile gereken inşaatları yer çabuk şekilde başlatacağız ve vatandaşlarımıza sair depremlerde olduğu gibi gine evlerini tasdik edeceğiz.” dedi.

Hava, Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen konutların ad çekme çekimi törenindeki konuşmasında, Düzce’de saat 04.08’bile meydana mevrut, Ankara ve İstanbul ilkin gelmek amacıyla mekân illerde hissedilen 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşlara “önceki olsun” dileğinde bulundu.

Depremden çabukça sonraları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla ilişik bütün kurumların afet alanında çalışmalara başladıklarını belirten Gelgel, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına hasar tayin çalışmalarını başlatmak için 37 kol, çatı strateji cihazları, dinamik laboratuvarları ve eş güdüm araçlarını bölgeye gönderme ettiklerini söyledi.

Hızlı aynı şekilde ekiplerle hasar tespit çalışmalarını yaptıklarını dile getiren Çalım, “Hasar gören binalarımızda tespit çalışmalarımızı inşallah haddinden fazla kısa bire bir müddet içerisinde tamamlayacağız. Bu hasar tespitleri tamamlanıncaya kadar vatandaşlarımızın güvenliği için evlerine girmemelerini önemle dilek ediyoruz. Yaralı kardeşlerimize Allah’tan şifalar diliyoruz. İnşallah genişlik kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar.” diyerek konuştu.

Çalım, 1999’daki Düzce depreminden sonra başlatılan kapsamlı dönüşüm çalışmalarının zaman olumlu sonuçlarını net benzeri şekilde gördüklerini tabir ederek, şöyle bitmeme etti:

“Alelhusus sonuç 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle beraber Düzce’deki binalarımızın yaklaşık yüzde 75’ini yenilemiş ve bina stokunu bu sayede depreme güvenli ayla getirmiş durumdayız. Görüyoruz ki Düzce depreminde tek vatandaşımız hayatını kaybetmedi, burada çok şükür tıpkı yadımlama olmadı. Hasar gören binalarımız var. Bittabi ki hasar görenlerle ilgilendiren hasar tespitlerimizi yapacağız. Şayet alçak hasarlı binamız varsa dahi daha geçmiş Van’de, Bingöl’bile, Elazığ’birlikte, İzmir’de olduğu üzere Düzce’mizde bile müstelzim inşaatları yer aceleci şekilde başlatacağız ve vatandaşlarımıza değişik depremlerde olduğu kabilinden esasen evlerini konfirmasyon edeceğiz.”

Şehirleri, azim ve kararlılıkla depreme hazırlamaya devam edeceklerini tamlayan Gurur, programın arkası sıra Düzce’ye gideceklerini ve depremin eşkal üssünde tespitlerde bulunacaklarını, vatandaşlarla tıpkısı araya geleceklerini kaydetti.

“Familya kocaoğlan bakımından göz ve iş yerlerini tasdik etmeye başlıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hava, Cumhur Reisi Erdoğan’ın ortaya koyduğu ” Türkiye’nin seçme yerinde kentsel inkılap” sloganıyla ülkenin ciharıyek yanı sıra riskli yapıları dönüştürdüklerini, şehirleri yeniden imar, düz yazı ve diriltme ettiklerini anlatarak, kentsel transformasyon çalışmalarının en seri şekilde devam ettiği şehirlerin başında bile İstanbul’un geldiğini belirtti.

Kağıthane’deki kentsel tahavvül projesinin önemine dikkati calip Çekicilik, Yahya Kemal Mahallesi’nde götürüm duvarının kaymasıyla benzeri binanın çöktüğünü anımsattı. Kurum, olayın ardından bu alandaki 757 müstakil bölümden oluşan 134 yapıyı bir lahzada boşaltma ettiklerini ve yıkımlarını gerçekleştirdiklerini, adalet sahiplerine ve kiracılara taşınma ve icar yardımı yaptıklarını anlattı.

Bölgeyi riskli kayran zar ederek, dev bire bir kentsel transformasyon sürecini başlattıklarını kaydeden Kurum, 688 hane ve 57 dükkan almak üzere 745 özgür seksiyon amacıyla başlattıkları çalışmaları nihayete erdirdiklerini, mahalleyi ayrıksı mahallelere ve İstanbul’a eş olacak aynı şehircilik eserine kavuşturduklarını dile getirdi.

Vekil Alım, bugün yeni yuvaların ve dükkanların kuralarını çekerek hak sahiplerini belirleyeceklerini aktararak, “İnşallah familya kocaoğlan itibarıyla ev ve gelişim yerlerini nadir Yahya Eksiksizlik sakinlerine konfirmasyon etmeye başlıyoruz. Tapulu türe sahibi vatandaşlarımızın istikraz bedeli averaj 220 bin teklik, değişik kardeşlerimizin sayı farkı borçlanma bedeli 320 bin lira olacak. Ödemeler ise Haziran 2023’te başlayacak. Burada 15 sene vadede vatandaşlarımız artık ödenti öder üzere varsa eğer artan borçları, bazı vatandaşlarımızın on paralık borcu çıkmıyor. Çünkü oradaki göçük bedelleri faziletli olduğu amacıyla. Dolayısıyla borcu sâdır vatandaşımız da 15 yıl vadede icar, kesenek öder üzere borçlarını ödeyecekler.” ifadelerini kullandı.

“Transformasyon çalışmalarımıza olanca hızıyla bitmeme ediyoruz”

İstanbul’u depreme alıştırmak amacıyla hususi sektörle bu arada 695 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini kaydeden Kurum, Fikirtepe’birlikte 15 bin konuttan oluşan dev tıpkı kentsel inkılap projesi başlattıklarını, Gaziosmanpaşa’bile binlerce eskimemiş yuvanın çalışmalarını başlattıklarını anlattı.

Esenler’dahi 60 bin konutluk yer heybetli transformasyon projelerinden birini başlattıklarını, Türkiye’nin evvel beyinli şehrini nesir ettiklerini aktaran Kurum, “Çamlıca Camisi ve çevresinde, Kirazlıtepe, Iyi ve Mehmet Akif Ersoy mahallerinde dönüşüm konutu sayımız 4 bine ulaştı. Kartal’bile bizatihi yıkılan aynı binamız vardı. Onun etrafında dahi şu dakika tahavvül sayımız 1500’e ulaştı. Üsküdar’ımızın birden yanı başında Ataşehir’dahi Lahut Ali Çiftliği’nde yıllardır muhtemel kentsel inkılap projesini kararlılıkla sürdürüyoruz. Zeytinburnu Beştelsiz ve Telsiz mahallelerinde, Bağcılar’ımızda Demirkapı Mahallesi’nde, Güngören Tozkoparan Mahallesi’nde, Üsküdar’ımızda, Ümraniye’mizde, Sultanbeyli’mizde tahavvül çalışmalarımıza son hızıyla devam ediyoruz.” bilgilerini paylaştı.

Vekil Çalım, biraz hafta geçmiş Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde 776 bakir yuva ve 47 dükkanın, Beyoğlu Okmeydanı’nda 778 ev ve 161 dükkanın temellerini attıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Bütçede bize soruyorlar, diyorlar ki, ‘Beykoz’bile, Okmeydanı’nda, Kağıthane’de rant var.’ Bu projede, Okmeydanı’nda, Beykoz’dahi devletimizin bu projelere yüzdelik 50-60’a yakın sübvansiyonu bahis konusu kim bugünkü rakamlarla. Biz buradan mahallede oturan vatandaşlarımız dışında tek vatandaşımızı buraya getirmiyoruz. Burada adalet sahibi kimler varsa yine onlar oturacak. Yüzde 65 sübvansiyonla Kağıthane’da alıyorlar, varsa şayet borçları 15 sene vadede ödüyorlar. ‘Yahya Kemal Mahallesi’nde bu projeyi 2 yıl içerisinde tamamlayacağız.’ dedik. Demin soruyorum o muhalefete, gelsinler baksınlar, ‘Kağıthane’deki inkılap projesinde neresinde getirim vardır, neresinde vatandaşımızın lehine sıfır bire bir hamle vardır?’ Gelsinler, söylesinler. Söyleyemezler zira ağız ağıza takanak ve bühtan peşinde koşuyorlar.”

“Tamamını Mart 2023 tarihine büyüklüğünde tamamlayacağız”

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gurur, Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban içtimai konut projesini, Cumhur Reisi Erdoğan’ın 12 Eylül’deki açıklamasıyla 81 ilde başlattıklarını ve 500 bin toplumsal konut, 1 milyon yer ile 50 bin iş yeri projesini milletle paylaştıklarını anımsattı.

Ev kampanyasına gençlerden emeklilere, engellilerden şehit yakını ve gazilere 5 milyon 135 bin geçerli başvuru yapıldığını aktaran Gelgel, “Allah’a hamdolsun, bu sayılar vatandaşlarımızın projeye eş çıktığını, ne kadar akıllıcasına benzeri gelişim yapıldığını gösteriyor. İlk etapta nesir edeceğimiz 250 bin içtimai konutumuzun 50 binini İstanbul’umuza kazandırıyoruz. Yer gelişmemiş zamanda kuralarımızı çekeceğiz. Açıkladığımız günden 40 periyot sonraları projemizin temellerini Ankara’birlikte nazik ayrımsız coşkuyla sayın Reisicumhur’mızın teşrifleriyle attık. İlk kuralarımızı üstelik 7 Kasım’bile çekmeye başladık. Tamamını Mart 2023 tarihine kadar tamamlayacağız. İnşallah tüm yuvalarımızı, bölük arsalarımızı meze verdiğimiz kadar 2 yıl içerisinde tamamlayarak vatandaşlarımıza teyit edeceğiz.” diyerek konuştu.

Bu projelerin kerem-budun dayanışmasının makro örneği olduğunun altını çizen Kurum, kavim bahçeleri yaptıklarını bu bahçelerin depremde kavuşum alanı vazifesi gördüklerini söyledi.

Çalım, gittiklerini değme kıyamet bölgesinde vatandaşların yaralarını sardıklarını, hiçbir afette kimseyi açgözlü açıkta bırakmadıklarını, ihtişam ve millet halk ele vererek yekpare sorunların üstesinden geldiklerini anlatım etti.

Türkiye’nin bire bir deprem ülkesi olduğunu, bu bayağı hareketle serencam 20 yılda gerek yapı denetimi gerekse zelzele dönüşümü anlamında çokça koca mesafeler hatim ettiklerini belirten Kurum, şunları kaydetti:

“Hareket hayatımızın ayrımsız gerçeğidir ve siyasa üstü aynı konudur. Bu meseleye 85 milyon adına bire bir hassasiyetle yaklaşmalıyız. Tığ depreme tedarik noktasında yapılacak bütün çalışmalara, seçkin zaman olduğu gibi zaman ve yarın birlikte avangart olmaya, bindi vermeye hazırız. Beklentimiz bilcümle belediyelerimizin bu konuya, kentsel dönüşüme, yer sarsıntısı dönüşümüne bir hassasiyeti göstermesidir. Bu yüzden belediyelerimizin eren milletimize vaat ettiği, üstlenme ettiği tahavvül sözlerini, kentsel inkılap projelerini ivedilikle hayata geçirmeleri gerekmektedir. Sarsıntı ihmale gelmeyen ve telafisi sıfır bir gerçektir. Şehirlerimizi depremlere, afetlere alın koruyacak, geliştirecek ve geleceğe taşıyacağız. Sayın Cumhur Reisi’mızın ilan ettikleri ‘Türkiye Yüzyılı’na akıllıca, afetlere karşı hararetli, kimlikli, çevreci şehirlerimizi mensur etmeye zaman olduğu kabil inşallah 2023 seçimlerinden sonra dahi inşallah haddinden fazla henüz ateş parçası bir şekilde devam edeceğiz.”

Törene, İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, Toplu Göz İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Endişe, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, YANLIŞSIZ Öğür İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve gâh vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların ardından, kâtibiadil nezdinde kura çekimleri yapılırken Nazır Kurum, temsili namına adalet sahibi vatandaşlara anahtarlarını tasdik etti.

Share: