Balatlar Bina Topluluğu’nun kapıları turizme açılacak

Sinop’ta, Firez ve Turizm Bakanlığı ile Türk Zaman Kurumunun katkılarıyla kazı çalışmaları ölçülü Balatlar Çatı Topluluğu’nun ati mevsim ziyarete açılması planlanıyor.

Kent merkezinde 2 bin 300 almanak geçmişe eş yapıda 2010’bile başlatılan kazıda bugüne kadar Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ilişik olduğu tahmin edilen statü parçaları, sıcak ve kilise kalıntıları kabil bulgulara ulaşıldı.

Yapının bir zamanlar yerleşme yeri, yunak ve eğlence merkezi, keşişhane kendisine kullandığına dair bilgilere ulaşılan kazıların bu yılki bölümünde ise “kanatlı Eros figürü” ve “dalavere motifleri” kâin geç Helenistik döneme ilgilendiren mozaik döşemeler dönem yüzüne çıkarıldı.

Zengin Şarki Romalılar üzere yapıldığı tutum edilen 1600 yıllık zemin mozaiklere ulaşılan çatı, dokuz canlı çok kültür katmanını ayrımsız arada barındırıyor.

Yılda kısaca 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayan kentte, Tarihi Sinop Mahpushane, surlar, kale, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin birlikte Sinop’un kültürel zenginliği olarak Balatlar Bina Topluluğu’nun bile ziyarete açılması planlanıyor.

İl Hars ve Turizm Müdürü It Canlı Süren, AA muhabirine, 1924 yılında azınlıkların kilise yerine kullandığı Balatlar Kilisesi’nde 12 yıldır kazı çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Yapının, daha çoğu arazi altında degaje ayrımsız alana yayıldığını tamlayan Süren, “Gelinen nokta bakımından iri bire bir Roma hamamı ve günümüzde da koca ayrımsız Helenistik yapı topluluğunun olduğunu görüyoruz. Bununla ilişkin Bakanlığımızca devletleştirme çalışmaları bitmeme ediyor.” dedi.

Süren, iki kamer evvel Firez ve Turizm Bakanlığından mevrut tıpkısı heyetin Balatlar Yapı Topluluğu’nda yer araştırmaları yaptığını dile getirerek, “Arkeolojik kazılar bitmeme ederken Balatlar Bina Topluluğu’nu ziyarete ayırmak konusunda isteklerimizi bildirdik. Kentte Hamsilos Çiftteker ve Gidiş Yolu Projesi bitirilmek üzere. Bununla eş zamanlı yerine da yapının ziyarete açılmasıyla ilişik girişimlerde bulunuldu.” diyerek konuştu.

“Balatlar Yapı Topluluğu’nu önümüzdeki sezona hazır arkaç getireceğiz”

Balatlar Çatı Topluluğu’nun merak edilen, ziyaret edilmek maksut ayrımsız yer olduğuna dikkati çekici Süren, yapıyı yerel ve yabancı turistlerin ziyaretine açmayı istediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yer kısa zamanda Sinop hars rotasına Balatlar Bina Topluluğu’nu birlikte beslemek istiyoruz. Bir taraftan kazılar devam edecek. Tevessü alanına doğru kamulaştırmalara bitmeme edip kazılara devam edeceğiz. Şu anda gezi rotasıyla ilgilendiren proje çalışmamızı devam ettiriyoruz fakat bakir mevcut Helenistik mozaik kalıntılarını da ilave edeceğimiz projemizi bitirmek üzereyiz. Projemizle Balatlar Çatı Topluluğu’nu ören yeri haline dönüştürerek önümüzdeki sezona amade ayla getireceğiz.”

Share: