Baran İstanbul’u hava aldı! İşte yurt geneli hava raporu raporu

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü tarafından yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin modüler ve çokça bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve maşrık su, Karadeniz, (Eskişehir aut) İç Küçük Asya, Şark Akdeniz, Maşrık Anadolu ile Antalya, Gaziantep, Kilis, Batman ve Siirt çevrelerinin bora ve gök curcunalı sağanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop dış) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin ibik kesimleri, Tokat ve Kayseri’nin doğu ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın günindi kesimlerinde yerel kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; kuzey, çöz ve mağrip kesimlerde zaman normallerinin 4 ila 8 adım altında, gün doğusu bölgelerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara, Şimal Iye kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Şark Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Küçük Asya’nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın doğusu, (Sinop hariç) Karadeniz kıyıları, Karabük, Kastamonu, Sivas, Adana ve Osmaniye çevreleri ile Kırklareli’nin yaka kesimleri, Tokat, Yozgat ve Kayseri’nin şarki ilçeleri, Hatay kıyıları ve Kahramanmaraş’ın gün batısı kesimlerinde yerli sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek huysuz şartlara cebin (ansız dominant, taşkın, saika, yağış takkadak kuvvetli rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Yıldız Ege kıyıları ile Sinop ve Samsun çevrelerinde şimalli yönlerden, Maşrık Akdeniz kıyıları ile Gün Doğusu Küçük Asya’nun güneydoğusunda cenuplu yönlerden akva yerine (30-60 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara cebin tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, bölgenin şimal ve gün doğusu çevrelerinin bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa ve Yalova çevreleri ile Kırklareli kıyılarında evcil sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; şimalli yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

EGE

Parçalı bulutlu geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; Şimal Iye kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Şark Akdeniz ile Antalya çevrelerinin aralıklı bora ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; öğleden bilahare Osmaniye, Hatay kıyıları, Adana’nın yıldız ve doğusu ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde yerli akva olması bekleniyor. Rüzgarın; Gün Doğusu Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden sağlam (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, Eskişehir hariç nahiye genelinin fasılalı sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği tutum ediliyor. Yağışların; Sivas çevreleri ile Kayseri’nin maşrık ilçelerinde yerli sağlam olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çokça bulutlanmış, toprak genelinin espaslı sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; öğleden itibaren Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri ile Kastamonu kıyılarında evcil kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Sinop çevrelerinde kuzeybatıdan akva (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

ORTA ve ŞARK KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, kesim genelinin fasılalı boğanak ve gök ses boğanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları, Samsun ve Kargaşa çevreleri ile Tokat’ın maşrık ilçelerinde evcil kendisine sağlam olması bekleniyor. Rüzgarın; Samsun çevrelerinde kuzeybatıdan kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

MAŞRIK ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, bölge genelinin fasılalı bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda cenuplu yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çokça bulutlanmış, Siirt, Gaziantep, Kilis ve Batman çevrelerinin boğanak ve asuman ses sağanak yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.Share: