BEYNİNDEKİ MİLYONDA BİR TANIDIK TÜMÖR, AMELİYATLA ALINDI

KAHRAMANMARAŞ’ta rüyet kaybı başlayan Ayşe Gül’ün (56) beyninde ceviz kadar ur tespit edildi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Afiyet Aplikasyon ve Araştırı Hastanesi Bellek ve Asap Cerrahi Akademisyen Doç. Dr. İdiris Altun, tümörü endoskopik yöntemle hastanın burnundan çıkardıklarını belirtti. Altun, tümörün asıl şah damarları ve teneffüs sahn merkezinin olduğu bölgede görülmesinin milyonda 1 olduğunu ve yüzdelik 80 ölüm riskine rağmen ameliyatın başarılı geçtiğini söyledi.

Kahramanmaraş’ta hareketli Ayşe Gül’ün yaklaşık 1 sene evvel gözlerinin görme yetisi adım adım azalmaya başladı. Bunun üzerine gittiği nokta, sorunun ayn sinirlerinde erimeye ilişkin olduğunu ve tedavisinin olmadığını söyledi. Hem Kahramanmaraş’ta hem dahi kasaba illerdeki hastanelerin doktorlarına başvuran Gül’e ayrımlı değişik canlandırma konuldu ancak gözleri iyileşmedi. 1 yılın sonunda gözlerindeki rüyet oranı adamakıllı düştü. Serencam adına gittiği doktorun ‘Nedeni beyinden tür’ demesi üzerine Gül, KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırı Hastanesi Düşünce ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdiris Altun’a başvurdu.

YÜZDE 80 YITME RİSKİYLE AMELİYATA GİRDİ

Altun eliyle yapılan taharri ve tetkiklerde Gül’ün beyninde ceviz büyüklüğünde ur olduğu ve gözündeki sorunun tümörden kaynaklandığı tayin edildi. Altun, Ayşe Gül’e çabucak işler olması gerektiğini ancak tümörün anne şah damarlarının olduğu bölgede olmasından kıran ölüm riskinin yüzdelik 80, yaşaması halinde ise felç kalma ihtimalinin bile haddinden fazla erdemli olduğunu söyledi. Yekpare riskleri kabul fail Gül, Altun marifetiyle ameliyata makbuz. Ameliyatı beyni fora etmek hesabına endoskopik yöntemle gerçekleştiren Altun, tümörü Gül’ün burnundan çıkardı.

‘MİLYONDA BİR KARŞILAŞTIĞIMIZ DURUM’

Altun, beyindeki tümörün hayati risk oluşturacak büyüklükte olduğu amacıyla çabucak ameliyata aldıklarını söyledi. Haddinden Fazla riskli olmasına karşın hem sorunsuz benzeri şekilde sonuçlandığını hem birlikte bisturi kullanmadan mecbur yöntemle yapıldığını belirten Altun, şöyle bitmeme etti

Hastamız müşahede şikayetiyle ilişik bir nice yere gitmiş ancak hastalıkla ilişik bire bir teşhis konulamamış. en üst çekilen filminde esas şah damarlarını tamamen muhasır, görme sinirini tamamen kapatan, solunumla avlu merkezinin uğrunda serbest aynı yığın olması üstüne züğürt tarafıma geldi. Hastayı değerlendirdikten sonra endoskopik yöntemle alıcı eşliğinde burundan girerek koz büyüklüğünde, 3,5 santim genişliğindeki kitleyi almaya değişmeyen verdik. Hastamız parçalanmamış riskleri kabul etti. Bağımlı burada mefret olan temel damarlar üzerinde geçmesi, esas damarlarını sarması, rüyet sinirinin üstünde olması ve teneffüs merkezine akıllıca ilerlemesi benzeri riziko faktörüydü. Biz bununla ilgilendiren lazım tedbirlerimizi aldıktan sonra ameliyata girdik. Ameliyatta liyakatli aynı şekilde gerçekleşti, temas rüyet sinirinde, temel damarlara veya solunum hayat merkezine dokunmadan tümörü ağız ağıza burundan temizledik. Hastamız gayet bereketli bayındır. Beynin mutedil durumunda aya bölgesinde dediğimiz, 3,5 santim ebadında, koz büyüklüğündeki tümörümüz teneffüs sahn merkezinin önünü kaplaması ve oraya akla yatkın ilerlemesi,sağlıklı esas damarlara akıllıca ilerleyip tamamen içerine alması ve hipofiz bezini alttan fevk akıllıca sarması, bu ebada ulaşması milyonda tıpkı oranda gözükür. Biz bu tümörü, burundan girilerek endoskopik yöntemle tamamen esas damarlara temas zarar vermeden çıkarttık.

‘SOLUNUM DURMASINA AMIL OLABİLİR’

Tümörün incelenesi için laboratuvara gönderildiğini tamlayan Altun, Bu tümör, büyümeye devam eden benzeri tümör. Büyümeye devam ettiği ant, dirimsel teneffüs merkezini kapladığı üzere solunum durmasına etmen cins. Ihtisas merkezine yakın aynı tümür olduğu üzere da kalple ait sıkıntılara neden benzer. Antrparantez ana şah damarlarının hepsini sardığı üzere hastada kalımlı felçliğe neden benzer. Antrparantez hipofiz bezine da bastığı amacıyla hormonal bozukluklara, nema hormonu kabil hormonları etkileyerek kırıcı manada hayati riskleri oluşturabilirdi diye konuştu.

‘RİSKİ ALDIM, ÇOK ŞÜKÜR BİR MOLEKÜL DE OLMADI’

Ayşe Gül, ameliyatın peşi sıra sağlığına kavuşurken, 3 bölüm sonra üstelik taburcu edildi. Birçok doktora gittiğini fakat hiç kimsenin namına makul tıpkısı kişileştirme koyamadığını belirten Gül, kendisini ameliyat fail Altun’a teşekkürname etti. Ameliyatın neştersiz yapılmasından ekolojik ortam birlikte çok mutlu olduğunu belirten Gül, şunları dedi

Gözüm bir iki görmeye başlayınca göz doktorlarına gittim. Birisi, ‘gözünün sinirleri eriyor, geriye dolaşma yok’ dedi. Başka birine gittim o birlikte ‘Göz vitaminsiz kalmış’ dedi. Baktım gözüm gidiyor eksantrik bu sefer Adana’ya gittim ve oradaki hekim de ‘Gözünde akbasma başlangıcı var’ dedi. O de benzeri şey anlamayınca Hatay İskenderun’a gittim, orada MR istediler. Sinir Bilimi, kanı cerrahına irsal etti, o de İdiris beye irsal etti. Allah razı olsun ameliyatımı yaptı dolgunca olduk. Ameliyat riskliydi ve doktor cerrahi müdahale öncesi ‘Felç olabilirsin, ölüm tehlikesi var, görmez kalabilirsin’ diye niteleyerek riskleri anlattı. ‘Riski alıyorum’ dedim, çok şükür tıpkısı madde bile olmadı.

Share: