Bolu Valisi Kılıç’tan depremzedeler için yapılan yardımların bitmeme etmesi çağrısı

Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Bu insanların yeryüzü birkaç tıpkı yıl rastgele tip ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız arkalama yapmaya bitmeme etsinler.” dedi.

Bolu Valisi Erkan Tığ, “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve barınmak üzere Bolu’ya gelen afetzedelerin kayıtlarının alındığı Afetzede Istikbal Merkezi’ni görüşme etti.

Afetzedelere önceki olsun dileklerinde kâin ve onların taleplerini dinleyen Vali Kılıç, merkeze gelenlere Türk Kızılay eliyle sıcak çorbanın verildiğini rapor ederek, “Kızılay gıda, araç ihtiyaçlarını karşılıyor, evlerinde ihtiyaçlarının karşılanması yönünde destek veriyor ihvan.” dedi.

Tığ, depremin esasen beri Bolu halkının seferber olduğunu anlatarak, “Bunu elan geçmiş yüz kere zihayat benzeri ilden bahsediyoruz. Bölgeye ciddi anlamda yardımlar gönderdik ve yardımlar bitmeme ediyor. Bu insanların genişlik az tıpkısı sene temas soy ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız müzaheret yapmaya devam etsinler. Bu insanlar hoppadak bir-iki günlük değil. Evi yıkılmış, dayanıklı süreçle yüz yüze. Seçme türlü ihtiyaçları var.” şeklinde konuştu.

Depreme, Gaziantep’in Güvenevler Mahallesi’nde yakalanan ve ailesi ile Bolu’ya gelen İbrahim Kâfi üstelik yaşadıkları anlattı.

Barınma ihtiyacını bloke etmek için ailesi ile kente gelen Yeter, Vali Kılıç’a arkalama ve desteklerinden kontekst teşekkürname ederek, “Yakınlarımızda kayıplarımız vardı. Bizim binamızda hasar var. Doğrusu Gaziantep’in gelişigüzel durumunda hasar var. Dümdar depremler olmaya devam ediyor. İnsanlar giremiyor içeriye.” şeklinde konuştu.

Ekiplerin bölgedeki çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Yeter, şunları kaydetti:

“Elhamdülillah, çok şükür seçkin yere yetişmeye çalışıyorlar. Ben besin toptancısıyım. İlk gün yollar yoktu. Yollar, havalimanları yıkılmıştı. İnsanlar panik halindeydi. İş yerimizi açtık, hep seçkin şeyimizi dağıttık. Yardım fail hep lokantalara materyal ulaştırdık. Kalacak düz hepimiz amacıyla sorundu. Haddinden Fazla şükür insanlar kenetlendi. Çokça pir şeyler oluyor. Orada ailemizi bıraktık haddinden fazla hüzünlüyüz. Burada eskimemiş ailelerimiz oldu. Yer Sarsıntısı hayat dolu bir gönül kendisine yer sarsıntısı kıpırdak eksantrik biri olsa bütün imkanlarımı kullanırım. Gaziantep’ten ne kadar konuk edebilirsem ederim yani. Deprem bize bunu öğretti. Buradaki insanların depremi yaşadığı belli. Güler yüzünden muhtemelen. Çok teşekkürname ediyorum.”

Share: